Bliżej do "naked dsl" w TP

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 5

Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał decyzję nakazującą TP rozdzielenie usługi dostępu do Internetu od świadczenia usługi telefonicznej.

22 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny ogłosił wyrok w sprawie ze skargi Telekomunikacji Polskiej S.A. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 14 marca 2007 r., utrzymującą w mocy wcześniejszą decyzję z dnia 28 grudnia 2006 r., nakazującą Telekomunikacji Polskiej S.A. usunięcie stwierdzonych naruszeń Prawa telekomunikacyjnego w terminie do 15 lutego 2007 r. Naruszenia te polegały na uzależnianiu przez Telekomunikację Polską S.A. zawarcia umowy o świadczenie usługi neostrada tp od świadczenia usługi telefonicznej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Telekomunikacji Polskiej S.A.

Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne dostawca usług nie może uzależniać zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług lub nabycia urządzenia u określonego dostawcy.

Podając ustne motywy rozstrzygnięcia Sąd stwierdził, że nie podziela argumentacji Telekomunikacji Polskiej S.A. o niezgodności art. 57 ust. 1 pkt 1 Prawa telekomunikacyjnego z pakietem Dyrektyw Unii Europejskiej o łączności elektronicznej z 2002 r. W ocenie Sądu istnieją podstawy do odwołania się przy dokonywaniu wykładni celowościowej tego przepisu do przepisów unijnych w zakresie ochrony konsumentów.

Odpowiadając na zarzut Telekomunikacji Polskiej S.A., że art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne stanowi obejście nakładania obowiązków regulacyjnych po przeprowadzeniu analizy rynku, Sąd podkreślił, że obowiązki określone w tym artykule dotyczą wszystkich dostawców usług i nie wymagają przeprowadzenia analizy rynkowej. Zdaniem Sądu, wbrew poglądowi Telekomunikacji Polskiej S.A., art. 57 ust. 1 pkt 1 Prawa telekomunikacyjnego nie jest także sprzeczny z Konstytucją RP.

Wyrok nie jest prawomocny.

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    chris pisze: 2007-10-24 02:46
    Mam nadzieje ze sie tak stanie. Zakladamy w opolskim oddziale firmy net... oczywiscie neo, bo wybor niewielki... i jest jak jest...
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2007-10-24 16:30
    Oby udało się oddzielić Neo od telefonu. Nie wiem dlaczego TPsa tak się przed tym broni. Każda inna firma już dawno wyszłaby na przeciw oczekiwaniom klietnów i dała sam internet bez zmuszania do wzięcia telefonu. Mam kablówkę z internetem i w każdej chwili mogę zrezygnować z jednej z usług i tak jesli zostawiłbym sam internet to żaden problem tylko jego cena poszłaby o równe 6,20 zł w górę.
    0
  • Users Avatars Mini
    Camara pisze: 2007-10-25 01:43
    Skoro z samego netu odeszlo od nich min 50 tys osobw ciagu roku to dziwic sie co nie ma. A mowie tylko o migracji do NETII. A sa jeszcze inne sieci, nie mniej jednak do Netii poszlo najwiecej.
    0
  • Users Avatars Mini
    Camara pisze: 2007-10-25 01:45
    To apropos oczywiscie malejacych dochodow TP, a te z kolei to efekt polityki awanturniczej, ktory do niedawna goscil rowniez na politycznych salonach. Czas wreszcie to zmienic. Wspomniana Netia to zdecydowanie 'lepsza perspektywa'.
    0
  • Users Avatars Mini
    Witek pisze: 2007-10-25 11:00
    Ja tez mam kablowke, mimo, iz jej nie uzywam. Po prostu nie wolno mi z niej zrezygnowac. Place co miesiac 5zl w czynszu za podstawowy pakiet. Uwielbiam moja spoldzielnie.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: