Operatorzy w liście do premiera: UOKiK zniszczy polską telekomunikację

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Operatorzy: UOKiK niszczy polską telekomunikację

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE), Związek Telewizji Kablowych oraz Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji (Mediakom) w piśmie do Donalda Tuska alarmują, że nieprecyzyjne zapisy Prawa Komunikacji Elektronicznej w części konsumenckiej zniszczą lokalne firmy.

Według autorów listu kluczowe jest, aby skupić się właśnie na mniejszych przedsiębiorcach, od których w dużej mierze zależy rynek telekomunikacyjny w Polsce. Izby postulują zmiany w części zapisów PKE oraz zdyscyplinowanie regulatora, który samozwańczo przyznał sobie uprawnienia do regulacji cenowych, a jego działania obecnie stanowią główną przeszkodę w inwestycjach. Prezes UOKiK zamiast dbać o konkurencyjność rynku i chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami spowodował zmianę zapisów w PKE wypracowanych wcześniej przez rząd i branżę. W ten sposób skutecznie zwalcza konkurencyjność i innowacyjność sektora. Stanowisko Izb, zrzeszających małych przedsiębiorców, wsparła Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

Operatorzy twierdzą, że prezes UOKiK, regulując ceny usług telekomunikacyjnych, faktycznie działa na szkodę rynku telekomunikacyjnego. Powołując się na ochronę konsumentów wprowadza nowe nieuzasadnione zakazy, które w erze szybkiego rozwoju branży znacząco ten rozwój zahamują.

Obecna polityka UOKiK trzyma rynek w niepewności i jest prowadzona kosztem przedsiębiorców. Wydaje się, że UOKIK dba, aby niepewność prawa gwarantowała urzędnikom swobodę interpretacji, dając możliwość nałożenia kary na przedsiębiorcę za praktyki, które w innych państwach Unii Europejskiej są standardem cenionym przez abonentów. Takie działania prowadzą do niszczenia konkurencji, w tym przede wszystkim polskich, lokalnych operatorów, których w przeciwieństwie do dużych firm telekomunikacyjnych, nie stać na subsydiowanie stale rosnących kosztów działalności. Brak przewidywalnego prawa i transparentnych wytycznych regulacyjnych oraz dialogu z przedsiębiorcami sprawiają, że wiele polskich firm zbankrutuje, a konsumenci stracą dostęp do nowoczesnych rozwiązań i konkurencyjnych ofert.

„My, tysiące mikro, małych, średnich i rodzinnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, codziennie budujący siłę polskiej telekomunikacji, wyczerpaliśmy już nasze możliwości i chcemy publicznie wypowiedzieć się w ważnej dla nas i dla Polski kwestii. Uchwalone w miniony piątek przez Sejm Prawo Komunikacji Elektronicznej, w wyniku nadmiernej i nieuzasadnionej regulacji, może zdewastować konkurencyjność rynku telekomunikacyjnego w Polsce i doprowadzić do upadku wielu przedsiębiorstw sektora MŚP” – apeluje Krzysztof Kacprowicz, Prezes Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych Mediakom.

Oryginał listu do premiera w załączeniu.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: