Średnia prędkość pobierania 5G w naszym kraju wynosi zaledwie 77,8 Mb/s.
Patrząc na wskaźniki prędkości 5G w Europie Środkowej i Wschodniej w regionie dominuje Bułgaria. Bułgarscy użytkownicy cieszą się największą szybkością pobierania 5G, powyżej 300 Mb/s — o 23,1% szybciej niż Chorwacja, która zajmuje drugie miejsce wśród porównywanych rynków w regionie z wynikiem 245,2 Mb/s. Słowenia jest trzecia z wynikiem 201,7 Mb/s.
Bułgaria ma również najwyższą szczytową prędkość pobierania i wysyłania 5G w regionie, ponownie wyprzedzając Chorwację, która zajęła drugie miejsce. Pod względem szybkości wysyłania 5G Chorwacja plasuje się na drugim miejscu z Czechami.
Przy średniej prędkości pobierania 5G w Polsce wynoszącej 77,9 Mb/s bułgarscy użytkownicy osiągają prędkości prawie czterokrotnie wyższe niż osiągane w Polsce. Nawet szczytowa prędkość pobierania w Polsce wynosząca 245,1 Mb/s jest niższa niż średnia prędkość pobierania 5G w Bułgarii. Polska jest jedynym rynkiem poza Czechami ze średnią prędkością pobierania 5G poniżej 100 Mb/s w regionie — i jedynym rynkiem poniżej 20 Mb/s dla prędkości wysyłania 5G.
Polska nie wypada dużo lepiej w rankingach regionalnych pod względem empirycznych wskaźników 5G — 5G Video Experience, 5G Games Experience i 5G Voice App Experience. Dla wszystkich tych wskaźników zajmuje ostatnie miejsce.
Lepsza sytuacja w Polsce jest z zasięgiem „5G”. Użytkownicy na naszym rynku spędzają 15,2% swojego czasu z aktywnym połączeniem 5G. To trzeci najwyższy wynik w regionie, po Bułgarii 24,6% i Chorwacji 19,5%.
Porównując prędkość pobierania 5G do prędkości pobierania 4G na ośmiu obserwowanych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Polska na razie odnotowuje najniższy wzrost prędkości 5G do 4G, wynoszący zaledwie 2,4 razy — na równi z Czechami.
Użytkownicy w Słowenii i Bułgarii cieszą się ponad pięciokrotnie większą szybkością w sieci 5G niż w sieci 4G.