Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali na terenie województwa świętokrzyskiego dwie kobiety, które były zamieszane w proceder wyłudzania pieniędzy metodą catfishingu.
To metoda polegająca na tworzeniu fikcyjnych tożsamości i nawiązywania romantycznych relacji przez Internet oraz wprowadzania w błąd poznanych mężczyzn, co do swojej sytuacji życiowej.
Sąd Rejonowy w Kielcach przychylił się do wniosku Prokuratury i zastosował wobec głównej podejrzanej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Na razie ustalono 7 pokrzywdzonych osób. Możliwe jednak, że ofiar oszustek jest więcej.
Śledczy ustalili, że podejrzana od stycznia br. aktywnie działała w Internecie, ukrywając się pod fałszywą tożsamością i wizerunkiem. Kobieta nawiązywała romantyczne relacje on-line z mężczyznami, wprowadzając ich w błąd, co do chęci nawiązania bliższej relacji oraz co do swojej ciężkiej sytuacji życiowej. Posługiwała się ona m.in. dokumentami bankowymi, sfałszowanymi przy użyciu programów komputerowych, z zastosowaniem specjalistycznej wiedzy informatycznej.
Policjanci ustalili i dotarli do większej liczby pokrzywdzonych, którzy przekazali podejrzanej pieniądze i stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych, ustalili również personalia pokrzywdzonej, której wizerunek został wykorzystywany do popełniania przestępstw.
W wyniku przeprowadzonych czynności służbowych oraz realizując postanowienia prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Kielcach, nadzorującego postępowanie, funkcjonariusze Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali na terenie województwa świętokrzyskiego dwie podejrzane w tej sprawie kobiety.
Mundurowi dokonali również przeszukania zajmowanych przez nie pomieszczeń mieszkalnych, w wyniku czego zabezpieczyli nośniki danych informatycznych w postaci kilku telefonów komórkowych i laptopów.
Na nośnikach elektronicznych ujawniono dowody potwierdzające dotychczasową przestępczą działalność oraz pozyskano nowe dowody potwierdzające dokonanie kolejnych, nieujawnionych dotychczas przestępstw, którymi pokrzywdzone zostały osoby zamieszkujące również poza granicami Polski.
Z analizy pozyskanych informacji wynika, że sprawcy przygotowywali i na bieżąco modyfikowali wirtualne środowisko, celem uniemożliwienia organom ścigania ich identyfikację.