Policjanci z Wydziału w Białymstoku CBZC podczas wielomiesięcznego śledztwa przeanalizowali znaczne ilości zgromadzonych danych, w tym przepływów finansowych dotyczących portfeli kryptowalutowych, co pozwoliło na wykrycie i namierzenie sprawców, a następnie zatrzymanie łącznie 26 osób, w tym osób kierujących całym procederem i zajmujących się m.in. praniem pieniędzy.
Sprawcy za pośrednictwem popularnych platform kontaktowali się z pokrzywdzonymi, tworzyli fikcyjne ogłoszenia sprzedaży telefonów komórkowych, sprzętu elektronicznego i innych przedmiotów w okazyjnych cenach, a następnie wysyłali spreparowane linki przekierowujące na fałszywe portale sprzedażowe oraz bramki płatnicze i wyłudzali płatności BLIK.
Cyberprzestępcy specjalizowali się również w pozyskiwaniu nielegalnych dochodów poprzez wysyłanie wiadomości do pokrzywdzonych z prośbą o pilną zapłatę zaległych rachunków, podając się za ich „córkę” lub „syna”. Pieniądze trafiały na konta bankowe założone na „słupów”, a następnie były transferowane na inne konta, portfele kryptowalutowe lub wypłacane z bankomatów przez tzw. wybieraków.
Sprawcy wykorzystywali specjalne oprogramowanie umożliwiające prowadzenie kampanii SMS-owej, dzięki której mogli dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy osób w Polsce i za granicą.
W wyniku działań cyberprzestępców obydwu grup, oszukanych mogło zostać wiele tysięcy osób, a straty szacuje się w milionach złotych.
Funkcjonariusze ustalili skład poszczególnych grup oraz role, jakie pełnili ich członkowie. Zabezpieczyli i zablokowali także infrastrukturę informatyczną służącą do cyberprzestępczej działalności, uniemożliwiając jej dalsze użytkowanie. W toku postępowania zabezpieczono też serwer udostępniany w ramach hostingu „bulletproof” z dziesiątkami terabajtów danych, liczny sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, elektroniczne nośniki danych, a także kryptowaluty.
Podejrzani usłyszeli łącznie 224 zarzuty karne, w tym za kierowanie i udział w grupie przestępczej, pranie pieniędzy i oszustwa internetowe. Tego typu przestępstwa są zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Decyzją sądu aresztowano do tej pory 16 osób, a dwóch nieletnich sprawców umieszczono w schronisku dla nieletnich.
Postępowanie od początku nadzorowane jest przez Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej. Ma ono charakter rozwojowy i obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Polskę.