W wyniku dużej, prowadzonej na terenie całego kraju operacji, zatrzymano 13 osób, które podszywając się pod pracowników banków i przy wykorzystaniu socjotechniki doprowadzali do instalacji na komputerze ofiary oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do niego a w konsekwencji kradzież zgromadzonych na kontach bankowych środków finansowych.
Decyzją Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie 8 członków grupy zostało tymczasowo aresztowanych.
„Dzień dobry, jestem pracownikiem banku, w którym ma Pani/Pan założone konto. Zauważyliśmy na nim podejrzane operacje. Aby uchronić Pani/Pana środki konieczny jest ich transfer na konto techniczne. Pomogę Pani/Panu w tej operacji…”. Tak mogła wyglądać jedna z wielu rozmów prowadzona przez członków przestępczej grupy, którą rozbili właśnie policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
Śledztwo w tej sprawie jest ściśle koordynowane z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
Proceder ten polegał na zakładaniu rachunków bankowych przez osoby użyczające swoje dane, które następnie wykorzystywane były do tzw. „spoofingu”.
Ostatecznie środki te wypłacane były w bankomatach głównie na terenie Warszawy.
Śledczy dokonali tymczasowego zajęcia mienia przestępców na łączną kwotę ponad 400 tys. złotych.