Centrum im. Adama Smitha promuje FCT

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 2
Opinie: 2

Andrzej Piotrowski z Centrum im. Adama Smitha twierdzi, że operatorzy GSM są dotowani przez operatorów sieci stacjonarnych, a koszty połączeń z telefonów stacjonarnych do komórkowych są zawyżone.

Wysokie koszty powodują, że zmniejsza się liczba aktywnych łączy stacjonarnych, nawet o kilkaset tysięcy rocznie. W 2006 r. 20 proc. Polaków korzystało wyłącznie z telefonu komórkowego - oceniają eksperci. Jednak - ich zdaniem - sieć stacjonarna jeszcze przez dłuższy czas pozostanie podstawowym nośnikiem stałego dostępu do szerokopasmowego internetu.

Zdaniem ekspertów Centrum, obniżenie cen byłoby możliwe przy zastosowaniu urządzenia zwanego bramką GSM lub FCT (Fixed Cellular Terminal). Umożliwia ono znacznie tańsze przyjmowanie połączeń do sieci komórkowych. Działający w Polsce operatorzy ograniczają jednak w swoich regulaminach stosowanie takich urządzeń. Jak informuje Centrum im. A. Smitha, należy zakazać tego rodzaju praktyk albo przez regulatora, albo przez ustawodawcę. Specjaliści podkreślili, że prawo nie zabrania stosowania FCT w Polsce.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  przemo pisze: 2007-06-06 10:21
  prawo nie zabrania stosowania FCT w Polsce -
  0
 • Users Avatars Mini
  Zadymiarz pisze: 2007-06-07 00:55
  Prawo nie zabrania a także operatorzy nie zabraniają stosowania FCT. Jedynie wymagają aby używać w nich specjalne taryfy, w których minuta rozmowy do innych sieci jest wyższa od kosztów interconnectu. Operatorzy nie chcą aby stosować "zwykłe" taryfy, ponieważ uwzględniają one także przychody z ruchu przychodzącego z innych sieci, a FCT ze względu na swą specyfikę nie zapewnia takich przychodów. Co za bzdury piszą Ci EXPERCI Centrum...
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: