Cieszyński: rada to ciało doradcze, jej stanowiska nie mają większego znaczenia

Newsy
Opinie: 0
Cieszyński: rada to ciało doradcze, jej stanowiska nie mają większego znaczenia

Janusz Cieszyński, odpowiedzialny w Polsce za cyfryzację opublikował dziś komentarz do "tiktokowej" uchwały Rady ds. Cyfryzacji.

Sama uchwała na razie nie jest publicznie dostępna, ale wynika z niej, że rada zaleca usunięcie Tik Toka ze służbowych smartfonów urzędników.

Według Cieszyńskiego opinia rady nie ma większego znaczenia.

Oto oficjalny komentarz Cyfryzacji KPRM:

Uchwała Rady ds. Cyfryzacji nie zmienia praktycznie nic w sytuacji Tik Toka w Polsce. Dlaczego?

Rada ds. Cyfryzacji przyjęła dziś uchwałę w sprawie korzystania z Tik Toka na urządzeniach służbowych w administracji państwowej. O czym warto pamiętać w kontekście tej uchwały?

Po pierwsze, Rada jest organem doradczym. Oznacza to, że jej stanowisko nie jest w jakikolwiek sposób wiążące dla instytucji i obywateli. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo informacji przetwarzanych na urządzeniach służbowych każdorazowo spoczywa na konkretnej instytucji i stanowisko Rady tego nie zmienia.

Po drugie, Rada w swoim stanowisku nie przedstawiła technicznych dowodów potwierdzających zagrożenie płynące z posiadania Tik Toka na telefonie użytkownika. Należy jednocześnie zauważyć, że w ostatnich miesiącach pojawiły się budzące obawy dotyczące bezpieczeństwa doniesienia na temat Tik Toka, m.in. potwierdzone przez firmę wykorzystanie aplikacji do inwigilacji dziennikarzy.

Po trzecie, każda instytucja publiczna ma politykę bezpieczeństwa informacji. Jednym z podstawowych elementów takiej polityki powinien być nakaz oddzielania danych prywatnych od służbowych. Ponieważ Tik Tok jest, zgodnie ze stanowiskiem twórców, aplikacją służącą do rozrywki, trudno wskazać sytuacje, w której instalacja aplikacji na telefonie służbowym jest zgodna z zapisami polityki bezpieczeństwa. Wyjątki od takiej sytuacji są zresztą opisane w uchwale.

Jak można zatem interpretować tę uchwałę? W mojej ocenie Rada, mając na uwadze zarówno doniesienia medialne jak i obowiązujące w Chinach regulacje, ostrzega przed przechowywaniem na urządzeniu z zainstalowanym Tik Tokiem wrażliwych danych wykorzystywanych przez administrację państwową. I z tak sformułowaną rekomendacją nie sposób się nie zgodzić.

Czy to oznacza, że jako zwykli użytkownicy powinniśmy odinstalować Tik Toka z prywatnego sprzętu? Na pewno nie jest to największe zagrożenie, które czyha na nas w cyberprzestrzeni i można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że jeżeli w aplikacji byłyby poważne luki bezpieczeństwa, to już dawno nie byłoby jej w oficjalnych sklepach.

Tik Tok to dziś jedna z najczęściej pobieranych aplikacji na świecie. Polski rząd będzie zawsze przekazywał obywatelom rzetelne informacje dotyczące wykrytych w popularnym oprogramowaniu podatności bezpieczeństwa, które mogą im zagrozić. Zachęcam do śledzenia komunikatów zespołu @CERT_Polska, w których informujemy o aktualnych zagrożeniach, a informacje o nich są zawsze podawane wraz z uzasadnieniem technicznym.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: