Cieszyński: nie jestem specjalistą od cyberbezpieczeństwa, tylko politykiem

Newsy
Żródło: Wprost
Opinie: 0
Cieszyński: nie jestem specjalistą od cyberbezpieczeństwa, tylko politykiem

Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, udzielił wywiadu tygodnikowi Wprost. Oto kilka wybranych pytań i odpowiedzi z tego tekstu:

 

Czy jest jakiś sposób, żeby się obronić przed Pegasusem? Jako specjalista od cyberbezpieczeństwa na pewno pan go zna.

 

Nie jestem specjalistą od cyberbezpieczeństwa, tylko politykiem, który odpowiada za koordynację działań ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa. To byłaby tragedia, gdybym z samego faktu nadzorowania tego obszaru wyciągnął wniosek, że jestem od tego ekspertem.

 

Minęło pół roku od wycieku maili z prywatnej skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka. Jak dziś rząd się zabezpiecza, by ponownie nie doszło do takiej sytuacji?

 

Kilkaset osób jest już po szkoleniach, otrzymało klucze do dwuskładnikowego uwierzytelniania poczty – zarówno służbowej jak i prywatnej. Uważam, że dzięki temu poziom bezpieczeństwa jest wyższy. Została też przyjęta ustawa, przy sprzeciwie opozycji, co warto odnotować, która pozwala płacić dobre, rynkowe stawki ekspertom z dziedziny cyberbezpieczeństwa zatrudnionym w urzędach państwowych.

 

Ile jesteście w stanie zapłacić?

 

Widełki płac są uzależnione od konkretnych umiejętności. Maksymalne wynagrodzenie wyniesie 42 tys. złotych, bo to jest dwudziestojednokrotność podstawy w służbie cywilnej. Oczywiście to nie są pieniądze, którymi można w Warszawie w 2022 roku tej branży szczególnie zaimponować – inżynierowie w międzynarodowych korporacjach mogą zarabiać dużo lepiej.

 

Kiedy zostanie przyjęta nowelizacja ustawy o cyberbezpieczeństwie?

 

To zależy od decyzji Sejmu. Ale dziś już nikt nie ma wątpliwości, że ten projekt dotyka niesłychanie istotnych kwestii. Pierwsza z nich to temat tzw. dostawców wysokiego ryzyka. Wokół tego pojawiają się komentarze, według których ta ustawa ma naruszać interesy chińskich firm – chciałbym to stanowczo zdementować i zapewnić, że ten proces będzie stricte ekspercki, a nie polityczny.

 

Drugą kwestią jest powołanie operatora sieci bezpieczeństwa i spółki Polskie 5G. Celem tego projektu jest zapewnienie bezpiecznej łączności rządowej oraz efektywnego zagospodarowania pasma 700 MHz na potrzeby wszystkich operatorów w Polsce. W spółce Polskie 5G jest miejsce dla wszystkich czterech operatorów telefonii komórkowej, którzy są dziś na polskim rynku.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: