Czterech członków zarządu TP dostało kary od UKE

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 14
Opinie: 14

Członkowie zarządu Telekomunikacji Polskiej ukarani za utrudnienia przy uruchamianiu usług Bitstream Access przez Netię i GTS Energis.

23 maja 2007 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje o nałożeniu kar pieniężnych na członków zarządu Telekomunikacji Polskiej w związku z niewypełnianiem przez TP warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego dla usługi Bitstream Access (BSA) świadczonej przez Netię i GTS Energis.

Warunki współpracy międzyoperatorskiej zostały określone w umowie o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych podpisanej przez TP w dniu 15 września 2006 r. z Netią oraz w dniu 24 lipca 2006 r. z GTS Energis.

W trakcie prowadzonej przez UKE kontroli oraz wskutek napływających do Urzędu skarg użytkowników, Prezes UKE powziął informacje, iż TP nie wywiązuje się z podpisanych z Netią i GTS Energis umów, tj. nie wypełnia określonych w nich warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego. Klienci TP, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług Net24 i Multimo oferowanych przez Netię i GTS Energis zostali pozbawieni możliwości korzystania z dostępu do usług szerokopasmowych, a także napotkali na wiele problemów związanych z uruchomieniem i aktywacją usługi.

Prezes UKE, na podstawie art. 209 ust. 2 w związku z art. 209 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo telekomunikacyjne, nałożył kary pieniężne na następujące osoby:

 • Maciej Witucki – Prezes Zarządu TP,
 • Pierre Hamon – Członek Zarządu TP ds. Marketingu i Obsługi Klienta,
 • Benoit Merel – Członek Zarządu TP ds. Finansów,
 • Jacek Kałłaur – Członek Zarządu TP ds. Zasobów Ludzkich.

Wysokość nałożonych kar stanowi procent miesięcznego wynagrodzenia, naliczanego jak dla celów ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Kara nałożona na Prezesa Zarządu TP wyniosła 100% miesięcznego wynagrodzenia w przypadku niewypełniania warunków umowy z Netią oraz 50% w przypadku umowy z GTS Energis. Natomiast wysokości kary dla pozostałych członków zarządu TP wyniosła odpowiednio: 40% za niewypełnianie warunków umowy z Netią oraz 20% w przypadku umowy z GTS Energis.

Wysokość wynagrodzenia poszczególnych członków zarządu TP została zastrzeżona jako tajemnica, stąd kwoty tych kar nie mogą być podane w niniejszym komunikacie.

Ustalając wysokość kary pieniężnej dla każdego z członków zarządu TP Prezes UKE wziął pod uwagę następujące czynniki: zakres naruszenia umowy z Netią i GTS Energis, dotychczasową działalność TP w trakcie kierowania Spółką przez danego członka zarządu TP, zakres obowiązków danego członka zarządu TP oraz wysokość jego miesięcznego wynagrodzenia, odnosząc się tym samym do jego możliwości finansowych.

Z dotychczasowej działalności TP, mnogości nakładanych na ten podmiot kar oraz dalszego naruszania przez TP przepisów Prawa telekomunikacyjnego, braku realizacji decyzji Prezesa UKE czy postanowień umów zawartych z innymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi wynika, iż koniecznym jest sięgnięcie po środki umożliwiające nakładanie kar bezpośrednio na osoby odpowiedzialne za takie, a nie inne zachowanie przedsiębiorcy.

Jedną z funkcji nakładanych kar jest skłonienie członków zarządu TP, odpowiedzialnych za prowadzenie spraw Spółki, do nadzoru nad należytym wypełnianiem przez kierowane przedsiębiorstwo postanowień umowy o dostępie telekomunikacyjnym. Funkcję tę spełnia kara nakładana na poszczególnych członków zarządu Spółki, tym bardziej, iż są oni wówczas osobiście zainteresowani, aby brak było podstaw do nakładania kar.

Od decyzji Prezesa UKE przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, składane za pośrednictwem Prezesa UKE, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Maciek-2 pisze: 2007-05-23 21:41
  szkoda że tej szminkowatej lalce od szlafroka nie polecieli po kieszeni ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  johnyk pisze: 2007-05-23 23:42
  Nieźle sobie poczyna pani prezes UKE. Ale jeżeli się okaże, że była wybrana niezgodnie z prawem to sobie decyzję w buty będzie wsadzić mogła. Czekam dnia, gdy się okaże, że już jej nie będzie. Czekam dnia gdy arogancja, buta, niekompetencja i faworyzowanie pseudooperatorów się skończy. Dobrze, że to już niedługo.
  0
 • Users Avatars Mini
  ideapop pisze: 2007-05-24 00:05
  tp jest butna niekompetetna i arogancka a pseudooperator to twoj dostawaca neostrady , johnyk nedza
  0
 • Users Avatars Mini
  Rokko-1 pisze: 2007-05-24 00:33
  i tak jesli zapłacą to nie z własnej kieszeni tylko zapłacą Ci którzy muszą korzystać z TP czyli tak naprawdę wszyscy, goście zarabiaja podobno po 4 mln rocznie to co to dla nich za kara, żeby tak przez kilka dni smieci wywozili albo szamba to może byłaby to kara bardziej dotkliwa dla nich..:))
  0
 • Users Avatars Mini
  kokolino pisze: 2007-05-24 02:38
  @Rokko: Zapłaci ubezpieczyciel u którego są ubezpieczeni członkowie zarządu, na 100% mają jakieś ubezpieczenia więc wógle nie poczują tych kar. Nakładanie kar nie jest dobrym rozwiązaniem bo jak widać tepsa płaci i płaci a czy coś się zmieniło ? Moim zdaniem nie, ale kolejne kary nałożone przez Panią UKE ładnie wyglądają w mediach. Widać że kobitka coś robi, tyle tylko czy to jest porzyteczne w jakikolwiek sposób ?
  0
 • Users Avatars Mini
  w pisze: 2007-05-24 06:39
  a pan rokokoko swoje. wiesz jak dzialaja ubezpieczenia? skladka im wzrosnie. jestes zatrudniony przez agencje PR ktora wynajela tepsa?
  0
 • Users Avatars Mini
  mirekb pisze: 2007-05-24 11:41
  ciezko sie czyta te bzdury jaka to Pani Ania jest zla..to fakt ze w mediach to wyglada ale szkoda ze nikt nie mowi glosno w mediach ze wlasnie FRANCE TELEKOM nas lupie na maxa a Polak zachwycony francuszczyzna i siecia w ktorej placi sie wiecej bo to niby prestiz albo wogule debil co nawet tego nie policzy ile placi o nazwie taryfy,stawkach nie wspomne.taki jest obraz Polaka konsumenta a FRANCE TELEKOM wlasnie narusza powaznie nasze prawa..w duzej mierze.Pani Ania wie co robi.i tak 3mac
  0
 • Users Avatars Mini
  hirek pisze: 2007-05-24 11:54
  kiedy te kary w koncu poskutkuja?? bo tak to na wsze czasy bede skazany na tepe, jak dalej dostawcy niezalezni beda blokowani pod byle pretekstem przez tp; Netia ma teraz promocje na szybki necior, tepa tylko kombinuje jak tu zatrzymac u siebie niezadowolonych klientow, ktorzy chca od niej spieprzyc
  0
 • Users Avatars Mini
  babel pisze: 2007-05-24 12:15
  tp to szajs czekam tylko kiedy się skończy umowa i spadam od nich!
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobak pisze: 2007-05-24 13:41
  ideapop: Jak TP jest taka be to dlaczego korzystasz z ich usług?? Nie rozumiem chorób psychicznych niektórych obywateli.
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobak pisze: 2007-05-24 13:44
  mirekb: ERA też ostatnio poważnie naruszyła prawa konsumentów. Ale nikt nie mówi o tym jak jest zła. Co więcej ERA straszy wszystkich sądem i komornikiem czym już powinna się zająć prokuratora a nie jakas tam Streżyńska. Sprawa wygląda prosto jak się nie lubi jakiejś firmy to się z jej usług nie korzysta. A ci co piszą że nie mają alternatywy może pomyślą dlaczego inne firmy się na nich wypieli. Może one też są złe bo chcą tylko kasę a klienta mają gdzieś.
  0
 • Users Avatars Mini
  gonzales pisze: 2007-05-24 21:06
  kiedys moze skonca im sie pieniadze na placenie tych kar. z reszta jesli w tepsie znajdie sie choc jeden madry clzowiek to dojdzie do wniosku, ze klotnie, i bemyslne utrudnianie zycia netii do niczego dobrego nie doprowadzi.
  0
 • Users Avatars Mini
  w pisze: 2007-05-27 08:12
  Czy p. Ja jest kolejna rzucajaca sie osoba wynajeta przez tepse?
  0
 • Users Avatars Mini
  johnyk pisze: 2007-05-27 22:41
  *** idepop a Tobie co, stare problemy powracają czy sobie coś przypomniałeś? Zauważ, że, zresztą po raz kolejny piszę o tym, by przestrzegać prawa a nie mówić o przestrzeganiu jak mamy w chwili obecnej. To raz. Dwa, że poziom pracy pani Prezes jest żenujący i może tacy jak Ty go popierają- ja nie, bo tak naprawdę nie wydarzyło się nic, by ceny spadły. Nawet hołubione przez panią Prezes TELE2 rżnie klientów jak się da. Niedawno byłem Klientem DIALOGU tyle, że tepsa ma net lepszy a ceny mi wiszą.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: