Członkowie zarządu Telekomunikacji Polskiej ukarani za utrudnienia przy uruchamianiu usług Bitstream Access przez Netię i GTS Energis.
23 maja 2007 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje o nałożeniu kar pieniężnych na członków zarządu Telekomunikacji Polskiej w związku z niewypełnianiem przez TP warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego dla usługi Bitstream Access (BSA) świadczonej przez Netię i GTS Energis.
Warunki współpracy międzyoperatorskiej zostały określone w umowie o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych podpisanej przez TP w dniu 15 września 2006 r. z Netią oraz w dniu 24 lipca 2006 r. z GTS Energis.
W trakcie prowadzonej przez UKE kontroli oraz wskutek napływających do Urzędu skarg użytkowników, Prezes UKE powziął informacje, iż TP nie wywiązuje się z podpisanych z Netią i GTS Energis umów, tj. nie wypełnia określonych w nich warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego. Klienci TP, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług Net24 i Multimo oferowanych przez Netię i GTS Energis zostali pozbawieni możliwości korzystania z dostępu do usług szerokopasmowych, a także napotkali na wiele problemów związanych z uruchomieniem i aktywacją usługi.
Prezes UKE, na podstawie art. 209 ust. 2 w związku z art. 209 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo telekomunikacyjne, nałożył kary pieniężne na następujące osoby:
Wysokość nałożonych kar stanowi procent miesięcznego wynagrodzenia, naliczanego jak dla celów ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Kara nałożona na Prezesa Zarządu TP wyniosła 100% miesięcznego wynagrodzenia w przypadku niewypełniania warunków umowy z Netią oraz 50% w przypadku umowy z GTS Energis. Natomiast wysokości kary dla pozostałych członków zarządu TP wyniosła odpowiednio: 40% za niewypełnianie warunków umowy z Netią oraz 20% w przypadku umowy z GTS Energis.
Wysokość wynagrodzenia poszczególnych członków zarządu TP została zastrzeżona jako tajemnica, stąd kwoty tych kar nie mogą być podane w niniejszym komunikacie.
Ustalając wysokość kary pieniężnej dla każdego z członków zarządu TP Prezes UKE wziął pod uwagę następujące czynniki: zakres naruszenia umowy z Netią i GTS Energis, dotychczasową działalność TP w trakcie kierowania Spółką przez danego członka zarządu TP, zakres obowiązków danego członka zarządu TP oraz wysokość jego miesięcznego wynagrodzenia, odnosząc się tym samym do jego możliwości finansowych.
Z dotychczasowej działalności TP, mnogości nakładanych na ten podmiot kar oraz dalszego naruszania przez TP przepisów Prawa telekomunikacyjnego, braku realizacji decyzji Prezesa UKE czy postanowień umów zawartych z innymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi wynika, iż koniecznym jest sięgnięcie po środki umożliwiające nakładanie kar bezpośrednio na osoby odpowiedzialne za takie, a nie inne zachowanie przedsiębiorcy.
Jedną z funkcji nakładanych kar jest skłonienie członków zarządu TP, odpowiedzialnych za prowadzenie spraw Spółki, do nadzoru nad należytym wypełnianiem przez kierowane przedsiębiorstwo postanowień umowy o dostępie telekomunikacyjnym. Funkcję tę spełnia kara nakładana na poszczególnych członków zarządu Spółki, tym bardziej, iż są oni wówczas osobiście zainteresowani, aby brak było podstaw do nakładania kar.
Od decyzji Prezesa UKE przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, składane za pośrednictwem Prezesa UKE, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.