Głos Koszaliński podał dane dotyczące liczby wykrytych nielegalnych wzmacniaczy komórkowych.
Nasze służby kontrolne w 2022 roku wykryły i wyłączyły z użytkowania 1398 nielegalnych wzmacniaczy GSM - podała gazecie Klaudia Kieliszczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.
Urząd odnotował niewielki spadek liczby wykrytych urządzeń. Bo w 2021 roku było 1669 sztuk, czyli 16 procent więcej niż teraz - ale nie tylko wzmacniacze GSM zakłócają działanie telefonii komórkowej.
W 2022 roku wykryliśmy aż 1888 różnych urządzeń zakłócających. Obok wzmacniaczy GSM były to także wzmacniacze antenowe naziemnej telewizji cyfrowej oraz przetwornice, zasilacze, a nawet niektóre urządzenia oświetleniowe - podaje UKE.
W przypadku wykrycia użytkowania wzmacniacza przez osobę lub podmiot nieuprawniony UKE gromadzi stosowny materiał dowodowy oraz zawiadamia policję. Czyn taki podlega każe grzywny w wysokości do 1000 złotych. W przypadku uporczywego działania wymierzona kara może obejmować ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat dwóch - informuje Klaudia Kieliszczyk.
Wzmacniacz może oddziaływać na nas nawet w promieniu dwóch kilometrów.
Czytelnicy Głosu Koszalińskiego Dobiesławca koło Koszalina zgłosili problem z mobilnym internetem do T-Mobile.
Prędkość internetu wieczorami spadała im z 15-20 megabitów do 100 kilobitów na sekundę.
Byli przekonani, że to wina dostawcy internetu. T-Mobile po zbadaniu sprawy odpowiedział tak: Przyjęliśmy już zgłoszenie i wysłaliśmy odpowiedni wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE ma 30 dni na odpowiedź i kolejne 30 dni na zbadanie sprawy. O rozwiązaniu państwa problemu poinformujemy w osobnym komunikacie. Uważamy, że w waszej miejscowości działa nielegalnie wzmacniacz sygnału GSM.