Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji Kazimierz Ferenc w dniu 20 grudnia 2001 r. wydał decyzję w sprawie zmiany umowy o połączeniu sieci pomiędzy Polkomtel S.A. i Telekomunikacją Polską S.A. Decyzja została wydana po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Polkomtel S.A. o zmianę warunków współpracy i zasad rozliczeń z TP S.A.
Decyzja Prezesa URT dotyczy ustalenia zasad rozliczeń w zakresie:
połączeń krajowych inicjowanych w sieci Polkomtel S.A. i zakańczanych w sieci TP S.A.;
połączeń z sieci Polkomtel S.A. tranzytowanych przez sieć TP S.A. do sieci innych krajowych operatorów stacjonarnych sieci lokalnych;
połączeń kierowanych z sieci Polkomtel S.A. do sieci przywoławczych (z wyłączeniem usług w systemie CPP), sieci teleinformatycznych (0-20), sieci Komertel oraz Usług Specjalnych i Usług Abonenckich.
Zasadnicze rozbieżności pomiędzy Polkomtel S.A. i TP S.A. dotyczyły definiowania poszczególnych rodzajów połączeń. Przyjęte w decyzji Prezesa URT definicje zakańczania połączeń oraz ustalona wysokość stawek rozliczeniowych są zgodne ze "Stanowiskiem Prezesa URT w sprawie modelu i stawek rozliczeń międzyoperatorskich", ogłoszonym w sierpniu 2001 r. Stanowią także kolejny krok, po decyzji Prezesa URT z 29 listopada br. ustalającej nowe zasady rozliczeń pomiędzy Polską Telefonią Cyfrową Sp. z o.o. i TP S.A., w kierunku praktycznego wprowadzenia modelu rozliczeń jednolitego dla całego rynku połączeń międzyoperatorskich w Polsce.
Z uwagi na uznanie TP S.A. za operatora zajmującego pozycję dominującą na rynku usług powszechnych, stawki rozliczeniowe powinny uwzględniać uzasadnione koszty, ściśle związane z wykonywanymi usługami. W związku z tym, że prace TP S.A. nad wdrożeniem modelu kosztowego znajdują się na początkowym etapie, Prezes URT brał pod uwagę doświadczenia innych operatorów europejskich działających na konkurencyjnych rynkach, z uwzględnieniem stopnia rozwoju rynku polskiego.
Oparcie rozliczeń na wprowadzonych stawkach, odpowiadających ściśle świadczonym usługom międzysieciowym, jest podstawowym narzędziem regulacji. Pozwoli też na zmniejszenie kosztów świadczenia tych usług, a w perspektywie - na zwiększenie dostępności do usług telekomunikacyjnych.
Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Stronom przysługuje odwołanie do Sądu Antymonopolowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.