Deutsche Telekom będzie nadal stanowczo bronić PTC i swojej inwestycji w Polsce

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 7

Dziennik Puls Biznesu napisał, że w zeszłym tygodniu zapadł wyrok, w którym polski sąd odrzucił arbitraż wiedeński, na podstawie którego przeprowadzono transakcję sprzedaży udziałów w PTC (Elektrim — Deutsche Telekom).

"Zdaniem Elektrimu Telekomunikacji, oznacza to, że prawo do 48 proc. udziałów w PTC posiada właśnie Elektrim Telekomunikacja" — joint venture francuskiego operatora i Elektrimu, i nie zostało ono podważone — mówi Pulsowi Biznesu Wojciech Kozłowski z kancelarii Salans, reprezentujący w Polsce spółki Vivendi. Dodaje, że orzeczenie sądu apelacyjnego jest prawomocne i wiążące. Elektrimowi i DT zostaje już tylko możliwość kasacji. Elektrim i Deustche Telekom dowodziły wcześniej, że uznanie drugiego wyroku wiedeńskiego w Polsce nie jest konieczne dla jego skuteczności. "Od ostatniego wyroku mamy zupełnie inną sytuację, drugi wyrok wiedeński nie tyle tylko nie został przez sądy jeszcze uznany, lecz sąd wprost odmówił jego uznania, argumentując, że byłoby to sprzeczne z polskim porządkiem publicznym" — tłumaczy PB Wojciech Kozłowski.

"Sąd apelacyjny stwierdził m. in., że Telco nigdy nie nabyło udziałów w PTC. Głównym powodem decyzji był fakt, że sąd uznał, że Telco nie było udziałowcem, więc wyrok go nie obowiązuje" — mówi PB Andreas Leigers, rzecznik DT. Dodaje, że decyzja sądu podlega dalszej kasacji. "DT będzie się odwoływać od tej decyzji, ponieważ jest w sposób oczywisty błędna. Nie ma powodu, by nie uznać tego arbitrażu. Zgodnie z konwencją nowojorską Polska ma nawet obowiązek uznania go" — przekonuje Andreas Leigers. Dodaje, że postanowienie sądu nie zmienia faktu, że DT konsoliduje Polską Telefonię Cyfrową.

Kasacji chce również Elektrim. "Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji sądu apelacyjnego. Zamierzamy złożyć skargę kasacyjną" — mówi Pulsowi Biznesu Ewa Bojar, rzecznik Elektrimu. Jej zdaniem, prawo Elektrimu do udziałów w PTC nie zostało podważone.

"Telco od lat podkreślało, że DT i Elektrim manipulują interpretacją drugiego wyroku wiedeńskiego, aby wywłaszczyć Telco z udziałów w PTC. Warszawski sąd apelacyjny położył kres tym manipulacjom. Pozostaje tylko ubolewać nad tym, że obrona praw udziałowca musiała zająć aż pięć lat" — mówi dla PB Aleksander Kobecki, rzecznik prasowy Elektrimu Telekomunikacji.

"To jasne, że Vivendi rozpoczyna kolejną kampanię, która ma na celu działanie na szkodę PTC, jej akcjonariuszy i partnerów biznesowych. DT w takim przypadku będzie nadal stanowczo bronić PTC i swojej inwestycji w Polsce" — ripostuje w Pusie Biznesu Andreas Leigers.

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Markbit pisze: 2009-09-28 12:10
  Niedługo już drugie pokolenie prawników sporo zarobi na tej sprawie. Niby zwykła batalia prawnicza, ale emocje jak podczas zapasów w błocie.
  0
 • Users Avatars Mini
  hirek pisze: 2009-09-28 12:35
  no trochę trwa ta sprawa, oby się wszystko wyjaśniło. jak kibicuję bardziej T-Molbile, bo ostatnio Era wprowadziła kilka dobrych promocji i powinni utrzymać taki poziom ofert
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2009-09-28 16:57
  Mnie się coś wydaję, że T-Mobile w Polsce to miał być już dawno temu. Przecież była nawet dostawa kart SIM z Logo "T-Mobile". DT od dawna jest przekonana, że to właściwy krok. Tylko wciąż nie pozwala na ten krok spór o udziały. A te obecne zapewnienia Hartmanna o silnej marce "Era", to tylko takie "****** w banie" dla zmylenia odbiorców komunikatu. Moim zdaniem DT wciąż myśli o T-Mobile w Polsce i tyle...
  0
 • Users Avatars Mini
  nani pisze: 2009-09-28 17:45
  @ jojo - ponoć jest trochę inaczej. T-Mobile nei spieszy się ze zmianą, bo Era ma najlepszą markę w całej grupie. w Polsce też na pierwszym miejscu w różnych badanaich. dlatego to zarząd Ery ma wybrać odpowiedni moment na rebranding
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2009-09-28 18:38
  Niby tak - to oficjalne stanowisko. Ale przecież parę lat wstecz pozycja Ery na Polskim rynku była równie dobra o ile nie lepsza. I chcieli jednak przeprowadzić rebranding...
  0
 • Users Avatars Mini
  sparco pisze: 2009-09-28 19:34
  Era kiedyś była najtańsza, miała dobre promocje i taryfy np była przez długi czas najtańsza w prepaidzie, dawała podwójne doładowanie do wykorzystania do wszystkich sieci. Od kiedy dokonano tego "przewrotu" oferta jest gorsza. ile miesiecy trzeba było czekać na słynne 29 gr? Zamęt spółce wyraźnie nie służy. A osobiscie jestem przeciwko robieniu "w jajo" innych udziałowców jak Elektrim Telekomunikacja
  0
 • Users Avatars Mini
  Miet pisze: 2009-09-28 20:13
  Był taki sondaż gdzie były wykazane Polskie najbardziej postrzegane i rozpoznawalne marki i Era była też tam. Nie powiem Era ma swoją renomę i T-Mobile nie musi się wcale spieszyć. Zresztą co do ofert to mają teraz narpawdę dobre.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: