Deutsche Telekom domaga się wydania orzeczenia w Sądzie Arbitrażowym w Wiedniu, że dzięki skorzystaniu z opcji kupna, skutecznie nabył prawa do posiadanych przez Elektrim 48% udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Deutsche Telekom zwrócił się do sądu arbitrażowego w Wiedniu o wyrażenie zgody na zmianę pozwu skierowanego wobec Elektrimu, co w praktyce oznacza ponowne otwarcie arbitrażu, zakończonego orzeczeniem po pięciu latach w grudniu minionego roku, a dotyczącego udziałów w PTC. Zmiana pozwu, której domaga się obecnie DT, ma polegać „na dodatkowym zażądaniu wyrażenia zgody o zmianę pozwu tak, że DT był uprawniony do skorzystania z opcji kupna w odniesieniu do posiadanych przez Elektrim 48% akcji”.
Alternatywnie na wypadek, gdyby trybunał nie uznał roszczeń określonych w tych punktach, DT domaga się „zarządzenia przeprowadzenia przez Elektrim działań zastępczych lub innych środków zaradczych, z tytułu wszelkich dokonanych istotnych naruszeń porozumienia udziałowców.”
Maksymalna kara wynikająca z tego tytułu dla Elektrimu to 8 mln euro, co wynika – według DT – z umowy udziałowców PTC. Niemcy chcą również orzeczenia przez trybunał, że Deutsche Telekom może skierować wobec Elektrimowi Telekomunikacja roszczenie o zwrot akcji PTC w przypadku, jeśli ET zostanie uznane za akcjonariusza PTC przez polskie sądy. DT chce też zawieszenia niniejszego postępowania arbitrażowego w zakresie dotyczącym Elektrimu Telekomunikacja do czasu ostatecznego ustalenia statusu ET przez polskie sądy.
Koszty poniesione przez DT z tytułu dochodzenia roszczeń w ramach niniejszego arbitrażu, w tym wszelkie koszty pomocy prawnej oraz wynagrodzenia i wydatki biegłych, wynoszą według DT 5,9 mln euro. W pozwie DT zastrzega sobie prawo do przedstawienia bardziej szczegółowego wyliczenia poniesionych i żądanych kosztów.