Deutsche Telekom z powodzeniem przetestował częstotliwości 5G w zakresie fal milimetrowych (mmWave) przy 26 gigahercach (GHz).
Autonomiczne maszyny przemysłowe i roboty Ger4tech Mechatronik Center zostały połączone w sieć za pomocą routera w środowisku 5G kampusu Werner-von-Siemens Centre for Industry and Science w Berlinie.
Oprócz autonomicznego 5G w widmie przemysłowym przy częstotliwości 3,7 Ghz, router ten po raz pierwszy obsługuje również tak zwane widmo mmWave.
Dzięki niskim opóźnieniom wynoszącym od trzech do czterech milisekund RTT (czas podróży w obie strony) i szybkości transmisji danych wynoszącej ponad 4 gigabity na sekundę przy pobieraniu i 2 gigabity przy wysyłaniu, mmWave ma ogromny potencjał w zastosowaniach wymagających dużej ilości danych w przemyśle wytwórczym.
Komunikacja 5G mmWave jest obsługiwana przez Telit Cinterion, globalnego dostawcę kompleksowych rozwiązań IoT.
Maszyny gromadzą terabajty danych, które mogą być przesyłane do chmury i analizowane w celu umożliwienia wielu nowych zastosowań - zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji.
5G mmWave charakteryzuje się krótkim zasięgiem oraz wysoką przepustowością i prędkością. Szczególna zdolność mmWave polega na możliwości przesyłania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym. Widmo częstotliwości około 26 GHz jest przydzielane wyłącznie zainteresowanym stronom w Niemczech przez Federalną Agencję Sieci. Obecnie może być ono wykorzystywane wyłącznie do zastosowań lokalnych.
Autonomiczna sieć 5G kampusu Werner-von-Siemens Centre działa niezależnie od publicznej sieci komórkowej Telekom. Cała infrastruktura, od anten i technologii aktywnego systemu po sieć rdzeniową, pochodzi od firmy Ericsson.
Samodzielna sieć 5G jest często wystarczająca do sterowania robotami. Fale milimetrowe 5G wchodzą do gry, gdy wymagania dotyczące komunikacji i transmisji danych rosną, a zatem także przy rozwiązywaniu bardziej złożonych zadań.