Deutsche Telekom wprowadzi technologię Long Term Evolution w Niemczech pod koniec tego roku, rozszerzając zaawansowane komórkowe usługi szerokopasmowe na obszary wiejskie. Wdrożenie sieci rozpoczęto po przetargu na zakresy „dywidendy cyfrowej” zakończonym 20 maja 2010 r. Spółka Deutsche Telekom wybrała firmę Nokia Siemens Networks jako jednego z dostawców sprzętu, oprogramowania i usług niezbędnych do utworzenia oraz utrzymania sieci radiowej LTE w Niemczech. Ponadto operator wybrał firmę Nokia Siemens Networks jako globalnego dostawcę technologii LTE w przyszłości.
Dla usług LTE Deutsche Telekom użyje pasma częstotliwości 800 MHz z zakresu radiowej „dywidendy cyfrowej”, poprzednio używanego przez telewizję analogową. Dzięki dużemu zasięgowi zakres ten jest stworzony do zapewniania szerokopasmowego, komórkowego dostępu do Internetu.
Duża część kontraktu w Niemczech jest poświęcona usługom. Nokia Siemens Networks planuje i optymalizuje sieć LTE w celu zapewnienia wymaganej przez Deutsche Telekom jakości i zasięgu niezbędnych do ekspansji na tereny wiejskie. Przeprowadza również prace wdrożeniowe i konserwacyjne założone w projekcie, aby umożliwić szybką realizację bez zakłócania działania istniejących usług 2G i 3G. W pierwszej fazie realizację rozpoczęto w obszarach wiejskich, tzw. „białych plamach”, pozbawionych dostępu do wszelkich usług szerokopasmowych. Nokia Siemens Networks dostarcza swoje rozwiązanie Single RAN z funkcją sieci samoorganizującej (SON, Self Organizing Network), oparte na wielokrotnie nagradzanej, energooszczędnej stacji bazowej Flexi Multiradio Base Station oraz oprogramowaniu NetAct do zarządzania siecią i optymalizacji. Ponadto Nokia Siemens Networks rozbuduje istniejącą platformę zarządzania danymi abonentów Deutsche Telekom zgodnie z potrzebami wdrożenia technologii LTE, zapewniając jednolity, scalony widok wszystkich danych dotyczących abonentów.
W technologii LTE do uzyskania superszybkiej transmisji danych stosowana jest płaska infrastruktura sieci oparta na protokole IP. Specjalne rozwiązania zabezpieczeń protokołu IP i certyfikacja stacji bazowych przy użyciu systemu infrastruktury klucza publicznego (Public Key Infrastructure, PKI) gwarantuje bezpieczeństwo sieci i poufność transmitowanych danych klientów. Deutsche Telekom powierzyła zadanie zapewnienia już na starcie najlepszych możliwych zabezpieczeń sieci LTE firmie Nokia Siemens Networks oraz jej partnerom: firmom Juniper Networks oraz Insta DefSec.
Rząd Republiki Federalnej Niemiec pragnie nadać większy rozmach rozwojowi sieci szerokopasmowych. W związku z tym rząd określił następujące, ambitne cele:
1. Do końca roku 2010 wyeliminowane mają być obszary bez dostępu szerokopasmowego i w całym kraju dostępna musi się stać szerokopasmowa transmisja danych.
2. Do roku 2014 łącznie 75 procent gospodarstw domowych musi mieć dostęp do Internetu z szybkością co najmniej 50 Mbit/s. Ten poziom dostępu do szybkiej transmisji szerokopasmowej w kraju musi być uzyskany najszybciej, jak to możliwe.
Obszary wiejskie muszą w szczególności uzyskać dostęp do transmisji szerokopasmowej i wiążących się z nim możliwości. Jako że dostęp szerokopasmowy jest istotnym czynnikiem wyboru siedzib dla firm i osób, niezwykle ważne jest utrzymanie miejsc pracy i uczynienie obszarów wiejskich atrakcyjniejszymi, także pod względem finansowym. Niemniej jednak, nadal jest wiele „białych plam” bez dostępu szerokopasmowego, zwłaszcza na wschodzie Niemiec.