Dialog odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego

Newsy
Żródło: Parkiet
Opinie: 29

Po trzech kwartałach br. Dialog zanotował stratę EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) na poziomie 18 mln zł przy przychodach na poziomie 227,6 mln zł. Strata netto spółki osiągnęła 130 mln zł. 
"Podobnie jak inne firmy, odczuwamy skutki spowolnienia gospodarczego. Praktycznie we wszystkich segmentach zaobserwowaliśmy spadek ruchu" - stwierdził Jarosław Janiszewski, prezes Telefonii Lokalnej. 
Według stanu na koniec września, Telefonia Lokalna posiadała 226,4 tys. (obecnie jest to 260 tys.) tzw. linii dzwoniących (podłączonych do abonenta) oraz 478,4 tys. linii wybudowanych. Władze spółki zapewniają, iż nie będą zmuszone umarzać inwestycji w już wybudowane linie telefoniczne (taki zabieg wykonała Netia wobec 70,2 tys. linii, których wartość księgowa wynosiła 96,9 mln zł). 
Nakłady inwestycyjne Dialogu po trzech kwartałach br. wynosiły niemal 400 mln zł. Spółka jest obecnie w trakcie załatwiania refinansowania obecnego zadłużenia, którego spłata w znacznej części przypada na koniec roku. Firma chce zamienić 800 mln zł zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe. W refinansowaniu ma pomóc KGHM. Kombinat miedziowy ma zaciągnąć kredyt, który zostanie użyty na podwyższenie kapitału zakładowego Telefonii Lokalnej oraz (lub) na objęcie obligacji wyemitowanych przez TL.

Opinie:

Opinie archiwalne (29):

Komentuj

Komentarze / 29

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2001-11-20 18:59
  powiem wiecej w obecnej sytuacji malo kto nie odczowa strat
  0
 • Users Avatars Mini
  luk23 pisze: 2001-11-20 19:17
  szkoda by bylo jakby cos sie z dialogiem stalo . wg mnie to najrozsadniejszy operator
  0
 • Users Avatars Mini
  Ewandy pisze: 2001-11-20 19:19
  Spowolnienie gospodarcze odczowa kazdy z nas. 20 % od oprecontowania,wyzszy podatek,dodatkowe oplaty. Spowolnienie dopiero sie zacznie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Piotr_D pisze: 2001-11-20 19:27
  luk23: pomiewaz nie odpowiadasz na maila zapytam tu: mogl bys raz jeszcze podac link do niemieckiego sklepu z telefonami, gdzie jak wspominales, byl miedzyinnymi E///T68 za 1060DM? Konkretnie zalezy mi na T39!
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2001-11-20 20:06
  Szkoda Dialogu, ale może nie będzie tak źle, w końcu na rynku telekomunikacyjnym wyrobił już sobie pewną markę!
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-20 22:05
  Piotr_D ten sklep to np. www.telido.de i wybierz zakładkę Handys , T39m classic blue ( kosztuje 619DM, a T39m z CommuniCam kosztuje 947DM. A co do DIALOGU to nie można wszystkiego zganiać na spowolnie gospodarcze. Branża telekomunikacyjna wymaga długoletnich nakładów, nie można liczyć od razu na zyski trzeba pilnować jednak aby straty były na jakimś kontrolowanym poziomie. (Bo inaczej kończy się jak Netia). Dialog na razie ciągnie od spłaty jednego kredytu poprzez zaciąganie nastepnego. Te 800 mln zostało przecież wzięte bodaj od PKO (była o tym mowa już na GsmOnLine) na spłatę długów a nie na inwestycje. KGHM próbuje pozbyć się Dialogu od dawna ale jakoś nie ma chętnych, więc żeby już totalnie nie umoczć sam musi zaciągnąć kredyt.
  0
 • Users Avatars Mini
  gmazur pisze: 2001-11-20 22:34
  Ewandy: zagadzam sie z Toba. co gorsza w najwiekszym stopniu takie spowolnienie uderza w odbiorce ostatecznego, czyli NAS, a z drugiej strony to MY powodujemy to spowolnienie. Dziwny paradoks. gm
  0
 • Users Avatars Mini
  ANALITYK pisze: 2001-11-21 00:00
  No właśnie panowie!!! To są skutki drastycznego obniżania cen abonamentów i cen jednostek taryfikacyjnych. DIALOG mocno zaniżył ceny abonamentu i połapał abonentów z klasy emerytów, zbowidowców, biedaków, itp. Powidzcie mi panowie czy tacy abonenci są w stanie zapewnić DIALOGOWI odpowiednie przychody ??? NIE !!!!!!!!!! Ceny jakie serwuje dialog to straszny błąd dla tej firmy. Szkoda by tak prężna firma spadła na psy. No cóż, ale jak się stosuje strategię marketingową ukierunkowaną na biedotę to z pewnością nie ma co liczyć na zyski !!!! Pozdrówka.
  0
 • Users Avatars Mini
  PlaYMode pisze: 2001-11-21 00:42
  ANALITYK: a weź rozejrzyj się wokoło i zobacz, że wszystkie firmy gorzej przędzą, a potem zastanów się czy to sytuacja ekonomiczna, czy Ci biedni eneryci, ja bym obstawał za 1 , bo: jak w państwie źle się dzieje to i emeryci mają mniej no to mniej dzwonią:-0) Proste?
  0
 • Users Avatars Mini
  PlaYMode pisze: 2001-11-21 01:27
  malkovic: a może nasz ANALITYK jest analitykiem tepsy, z tego co napisał to raczej sieje jakąś propagandę, niz wysuwa jakieś konkretne wnioski.
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-21 02:04
  Playmode; malcowic. Może i ANALITYK nie trafił w przekrój klientów Dialogu ale ma wiele racji. Każda firma istnieje poto aby przynosić zyski a nie straty, Dialog aby złapać klientów świadczy usługi poniżej ich kosztów a to odbija sie na płynności finansowej spółki. przecież DIALOG ledwo dyszy wystarczy spojrzeć na wyniki finansowe. Na razie jest to tylko przeciąganie agoni - jeżeli w najbliższym czasie nie znajdzie się potężny inwestor to los dialogu jest policzony. A KGHM nie kwapi się do dalszego inwestowania stara się tylko minimalizowć własne straty. Kredyt jaki zaciągnie KGHM jest po to aby uchronić Dialog przed bankructwem, bo wtedy nic nie odzyskają z zainwestowanych pieniedzy. Jeżeli uda się KGHMowi utrzymać Dialog na powierzchni to może wkońcu znajdą chętnego na tą spółkę i odzyskaja cześć kasy do tej pory zainwestowanej i może nawet wyjdą z tego z twarzą.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2001-11-21 10:09
  Mimo strat na rynku Dialog jest najlepiej placaca firma w okregu wroclawskim! Nara!
  0
 • Users Avatars Mini
  madzer pisze: 2001-11-21 11:06
  szkoda ...mam nadzieje ze i tak wyjdą na swoje...
  0
 • Users Avatars Mini
  faktor8 pisze: 2001-11-21 11:16
  MARAS Cóż dziwnego widzisz w tym, że Dialog po 3 latach podłączania abonentów przynosi straty? Znasz jakąś większą firmę telekomunikacyjną, która zwróciła się po takim okresie? Co zaś tyczy się „świadczenia usług poniżej ich kosztów” to może podzielisz się ze wszystkimi wiedzą o średnim miesięcznym koszcie utrzymania linii analogowej w Polsce w mieście wielkości Wrocławia?
  0
 • Users Avatars Mini
  TPSAforever pisze: 2001-11-21 11:40
  Mysle ze Maras ma racje. KGHM sie zblaznil stracil twarz i musi sie czym predzej odciac od Dialogu. Troche kasy w to poszlo ale po co przedluzac agonie? Moze TP SA kupi to barachlo za symboliczna zlotowke. I znow bedzie raj na ziemi. Fantastyczny narodowy operator i tani internet bez zanizonej ceny. A o to przeciez wszystkim internautom chodzi prawda Maras? Ps. A jaka powinno sie drogi analityku wg Ciebie kierowac strategie marketingowa w kraju biedoty? TP SA podniosla abonament co jest oczywiscie swietna strategia a te 400000 klientow to oczywiscie byli Ci co nie placili ;) Wiecej takich strategii przyczyni sie oczywiscie do zwiekszenia ilosci telefonow, tak ze w koncu jak wreszcie zrobia to metro w Warszawie to bedziemy mogli udawac kraj europejski.
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-21 12:18
  TPSA forever a może faktor8 (który jest który? ) O kosztach już nie raz pisałem i nie chce mi się powtarzać. Działnia konkurencyjnych operatorów praktycznie nie przyczyniają się do wzrostu lini telefonicznych w Polsce, bo operatotorzy ci skupiają sie ma podbieraniu abonentów TEPSIE (najlepiej biznesowych lub instytucjonalnych) a NIE natym powinien polegac rozwój telefoniczny w kraju. A co do interentu w DIALOGU. Firma ta ma jak można przeczytać wyżej 260 tyś. abonentów. Na 31 grudnia 2000 - internautów w dialogu było 2100 niech teraz ich będzie 10 tysięcy. A jedyne co zrobiła ta firma dalrozwoju interetu w Polsce to podieła się w marcu łączem 34 Mb/s z Teleglobe. Dal tej garstki ludzi jest to wystarczające. W tpsa do końca roku łączna przepustowość wyjścia na świat wyniesie 900 Mb/s , a poprzez wykorzystanie DWDM przepustowość w Polsce sieci TPSA wynosi 400Gbs tylko że polpak obsługuje caly kraj i wszyscy z tego korzystają także Dialog.
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-21 12:35
  Nie wspone już o NETI która poza oczywiście POLPAKIEM też jedynie korzysta z łączy TELI (na preferencyjnych warunakach oczywiście bo to dziecko TELI) ale co bedzie jak Telia wypnie się na NETIĘ. W skali globalnej Dialog czy Netia nic nie zrobili dla rozwoju infrastruktury interetowej w Polsce - więc jaki to jest rozwój telekomunikacyjny kraju. A już zupełnie śmieszy mnie podawanie informacji że udziałowcem i wspólzałżycielem i Dialogu i NOM jest Tel-Energo (cytuję:\"spóka posiadająca najnowocześniejszą sieć siatłowodową w Polsce\") tylko po 1. ta siec nie jest najnowocześniejsza tylko najnowsza czyli ostatnio zbudowana a to nie oznacza że jest najnowoczesniejsza ......
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-21 12:35
  .......a po drugie i ważniejsze co chwalenie się tym ma wspolnego ze świadczeniem usług. Ani Dialog ani NOM nie korzystają praktycznie z tej sieci bo jest ona przeznaczona do czegoś innego (zresztą Tel-energo sam swiadczy swoim klientom usługi telefoniczne - usługa 0-27 twz. wydzielona sieć telekomunikacyjnej energetyki - tylko że póki co dział ona na ograniczonym terenie)
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-21 12:36
  poza tym Tel-energo swiadczy te usługi na podstawie umowy z TPSA
  0
 • Users Avatars Mini
  piasek pisze: 2001-11-21 12:50
  Mi się wydaje że polkiej gospodarce tylko wojna może pomóc :)
  0
 • Users Avatars Mini
  TPSAforever pisze: 2001-11-21 13:06
  Rany Boskie zostalismy zdemaskowani! Wydalo sie ze pracujemy w jednej sieci komputerowej. Ale chyba moge miec wlasne zdanie i glos nawet jesli jest podobne do kogos innego? Pamietam jaka byla dynamika przyrostu i ilosc linii przed wejsciem na rynek operatorow niezaleznych i zapewniam Cie Marasku ze linii bylo mniej a przyrost wolniejszy. To chyba obala twoja zabawna teoryjke o przejeciach. Przejecia sa i to tez ma znaczenie bo TPSA dostala kopa i dopiero wtedy wziela sie do roboty. Ale to bylo skutkiem pewnego procesu w ktorym TPSA uczestniczy baaardzo niechetnie. Co do wkladu w rozwoj telekomunikacyjny kraju to porownaj sobie procenty udzialu linii poza miastami u niezaleznych i w TPSA ktora miala OBOWIAZEK telefonizowac wsie! I nie mieszaj prosze.
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-21 18:29
  TPSAforever; Jeżelibyłbyś tak miły to udostepnij te dane i źródła na które się powołujesz. zwłaszcza w odniesieniu do DIALOGU NETI I TPSA bo o nich dyskutujemy - jaką to ilością abonentów dysponuje każdy z tych operatorów w tzw. trudnodostepnym czy wiejskim terenie i jakie to nakłady poniósł każdy z operatorów na rozwój tego segmentu rynku. Bo wydaje mi się w takim razie że ja wielokrotnie musiałem przeglądać inne statystyki i raporty.
  0
 • Users Avatars Mini
  Amper pisze: 2001-11-21 19:51
  TePsa s p i e p r z a ł a telefony przez długie lata, to trudno by było, by Netia czy Dialog w kilka lat byli w stanie osiągnąć jej obrót czy zyski. Na pewno minie kilka lat nim zaczną osiągac zyski. Byleby tylko przetrwali, bo bez konkurencji byłoby bardzo źle...
  0
 • Users Avatars Mini
  TPSAforever pisze: 2001-11-22 11:43
  Marasku zloty zalecam Ci prenumerate podstawowej prasy na ten temat. Na poczatek cos lekkiego np Teleinfo 500 z lipca 2001 tom II str 15 kolorowe kółeczka zwane fachowo pie chart. Struktura abonentow TPSA i operatorow niezaleznych. Kategoria wies: TPSA 23.03%, niezalezni 30.13% - zrodlo URT, TELEINFO500. Moglbym tak dlugo ale mi sie nie chce. Samo przekartkowanie jakis marnych raportow i obejzenie reklamowych statystyk tepsy nie wystarczy. Musisz siegnac do bardziej sensownych zrodel. Ja w przeciwienstwie do Ciebie nie twierdze ze tylko moi ulubiency cos robia a reszta to zlodzieje abonentow....
  0
 • Users Avatars Mini
  TPSAforever pisze: 2001-11-22 11:43
  ...Uwazam ze wszystko czym sie zachwycasz w tepsie wynika tylko z tego ze ostatnio maja pare wrzodow na tylku w postaci operatorow niezaleznych oraz z 40 lat przewagi nad konkurencja gdy budowali infrastrukture za nasze pieniadze. Zobacz raporty z konca lat 90 gdzie porownywano ceny tepsy z innymi krajami Europy - autorom brakowalo mocnych slow ktore dalej bylyby uwazane za kulturalne w opisie zdzierstwa Twojej najwyrazniej ulubionej Telekomunikacji Polskiej S.A.
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-22 18:11
  TPSAForewer. Nie zachwycam się Tepsą ale potrafię docenić to co zrobili. 2. Nie dziwię się poczynaniom konkurencji bo poto istnieje firma aby czerpać zyski a rachunek ekonomiczny w tym przypadku sprawia że operatorzy są zainteresowani sferą biznesową i instytucjonalną. Sam bym robił tak samo. Tylko że nie oto chodziło ustawodawcy, rządowi etc. Wpuszczenie innych firm telekomunijkacyjnych na nasz rynek miło przyspieszyć rozwój telekomunikacyjny kraju a tego jakoś nie widac bo nadal jesteśmy na końcu Europy. co do procentów - jeżeli koszt postawienia jednego abonenta wiejskiego jest kilkanaście razy droższy niż w mieście to jakie koszty poniósł np. Dialog mając 260 tyś abonentów i 30% na wsi a jakie TPSA. Jak już porównujesz TPSA w latach 90 do innych. To porównaj całą Polskę do ionnych krajów w tym czasie czy nawet teraz.
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-22 18:19
  ...Ale nie których rzeczy nie moża porównywać zbyt wiele kryteriów i różnic. W USA benzyna ksztuje 2 złote - też chcesz prównywać??? Zadziwa mnie też mówienie Polaków że to za moje pienądze. Firma Była Państwowa i jak wszystko ale też to co zarobiła należło do państwa. To co w nią państwo włożyło oddała już wielokrotnie. Prywatyzacja polega na tym że pienądze z pierwszej emisji akcji idą do skarbu państwa, wię na przestrzeni historii te twoje pieniądze dostałeś już wielokrotnie. Kapitalizm polega na tym że wykorzystuje sie swoją przewage nad innymi aby się bronić przed konkurencją, dążyć do jej zniszczenia bo to zagrożenie dla działaności każdej firmy. Jak masz jedyny warzywniak na ulicy to dyktujesz ceny, jak pojawi się konkurencja to robisz wszystko aby zbankrutowała bo to zagrożenie dla twoich zysków.
  0
 • Users Avatars Mini
  telefonica pisze: 2001-11-23 16:15
  I znowu stracy, firmy telekomunikacyjne w tym roku mają więcej strat niż zysków
  0
 • Users Avatars Mini
  Maras pisze: 2001-11-23 18:53
  ...Jeszcze gorzej jest z NETIĄ - ona ma koncesję o 1991 roku !!!!. a po 10 latach działalności ma tylko ponad 300 tys. abonentów. A powtórze przy odbiorze koncesji obiecywali że w 2000 roku bedzie milion abonentów NETI. Tym czasem wszyscy razem wzięci operatorzy niezależni mają może z 1 mln. abonetów. Jeżeli już tak stoisz na straży języka polskiego to postaram się poprawić (ale sprawdź mi jeszcze przecinki). Jak już tak lubisz te statystyki to podaj konkretnie ilość abonetów wiejskich NETI i TELEFONI Lokalnej (DIALOGU). I nie mów że konkurencja dopiero się rozgrzewa bo trochę na rynku już jest, a niestety istnieją poważne obawy, że przy takim postępowaniu tych firm może niedługo ich nie być. Co z tego że DIALOG zapowiada jak mówisz 30 tys. interanutów do końca roku jak opłaty za inteconect z teleglobe, dzierżawę itp są większa niż zyski z tych interanutów. Zresztą powtórzę jeszcze raz netia też wiele zapowiadała. A liczy się to jak to wygląda teraz
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: