O 11% spadły dostawy smartfonów w Europie

Newsy
Opinie: 0

Pod względem dostaw smartfonów drugi kwartał 2022 jest najsłabszy w Europie od czasu początku pandemii w 2020 roku – 40 milinów dostarczonych urządzeń oznacza spadek 11% rok do roku i 13% w porównaniu kwartalnym. Spowalnia to wyjście z kryzysu jaki spowodowała pandemia, oraz problemy z łańcuchem dostaw. Przyczyną spadku jest wojna Rosji z Ukrainą, niepewność geopolityczna, oraz zbliżająca się w krajach europejskich recesja.

Według analizy serwisu Counterpoint Research’s Market Monitor Samsung pozostał największym europejskim dostawcą smartfonów i udało mu się zwiększyć zarówno dostawy, jak i udziały w rynku o 5 punktów procentowych w ujęciu rocznym. Analityk Counterpoint zwraca jednak uwagę, że jednym z powodów takiego wyniku jest 2 kwartał 2021 roku, który był najsłabszym kwartałem Samsunga w Europie od przeszło dekady. Wycofanie się Samsunga z rynku rosyjskiego spowodowało spadek dostaw w Europie w ujęciu kwartalnym o blisko jedną czwartą.

W podobnej sytuacji jest Apple, któremu także udało się zwiększyć dostawy i udział w rynku zestawieniu rocznym za sprawą nowej edycji modelu iPhone SE, ale dostawy urządzeń w tym kwartale spadły drastycznie z powodu wycofania się z Rosji.

Dla kontrastu Xiaomi, dla którego drugi kwartał 2021 roku był najlepszy w historii obecności na rynku europejskim odnotował spadek o 8 punktów procentowych w dostawach smartfonów w ujęciu rocznym. Za to w ujęciu kwartalnym Xiaomi zyskał najwięcej na wycofaniu się Samsunga i Apple z Rosji i znacząco zwiększył dostawy do wschodniej Europy.

OPPO zanotowało spadek spowodowany problemami z łańcuchem dostaw i produkcji w Chinach, a realme wciąż utrzymuje dynamiczny wzrost na rynku europejskim odnotowując 21% wzrost dostaw smartfonów w ujęciu rocznym.

Sytuacja polityczna pozostaje niepewna, a wiele krajów europejskich jest coraz bliżej recesji, co pozwala spodziewać się długiego  i powolnego powrotu do wyników sprzed pandemii.

O 11% spadły dostawy smartfonów w Europie

O 11% spadły dostawy smartfonów w Europie

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: