NFT na aukcji na żywo za 552 tys. zł

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Pierwszy obiekt NFT sprzedany podczas aukcji na żywo za 552 tys. zł

Po raz pierwszy w Polsce podczas aukcji na żywo sprzedane zostało dzieło NFT – była to praca  Pawła Kowalewskiego „Dlaczego jest raczej coś niż nic” sprzedana za 552 tys zł.

Obrotem 17,6 mln zł zakończyły się aukcje „Op-art i Abstrakcja Geometryczna” oraz „Pop-art, Popkultura, Postmodernizm” w DESA Unicum. Oznacza to, że łączny obrót na trzech aukcjach sztuki współczesnej odbywających się w jednym tygodniu wyniósł blisko 50 mln zł. To połowa całorocznego obrotu DESA Unicum w 2020 roku w tym kluczowym dla sprzedaży sztuki segmencie.  

Sensacją wczorajszych aukcji były aż trzy prace Wojciecha Fangora oraz pierwszy obiekt NFT podczas aukcji na żywo. Jego sprzedaż za wysoką cenę 552 tys. zł bardzo dobrze rokuje temu nowemu w Polsce segmentowi rynku. Chcemy wyznaczać standardy nowego cyfrowego rynku sztuki w Polsce i mieć na nim wiodącą pozycję. W I półroczu 2022 roku planujemy aukcję poświęconą wyłącznie sztuce NFT. W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się cyklicznym wydarzeniem w naszym domu aukcyjnym –  powiedział Juliusz Windorbski, prezes DESY.

Pierwszym dziełem sztuki NFT sprzedanym na aukcji w Polsce była praca Tomasza Górnickiego "Fortune" z cyklu "Outer dark" sprzedana 28 listopada 2021 r. za 312 700 zł.

Niewymienialny token NFT (ang. non-fungible token) to rodzaj tokena kryptograficznego, który działa w oparciu o architekturę blockchain. Każdy token NFT zawiera informacje, które odróżniają go od innych tokenów i są one bardzo łatwe do zweryfikowania. Niezamienialne tokeny są przechowywane jako jednostka danych w architekturze zwanej blockchainem, która poświadcza, że dany plik cyfrowy jest niepowtarzalny. Token może „reprezentować” kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości lub wirtualne dzieła sztuki.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: