Na koniec 2020 r. Emitel miał 521 masztów telekomunikacyjnych

Newsy
Opinie: 0
Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel

Emitel planuje debiut na warszawskiej giełdzie i z tej okazji przedstawił w specjalnym komunikacie swoje dotychczasowe osiągnięcia i plany strategiczne na najbliższe miesiące.

W podstawowym obszarze działalności Emitel, jakim nadal jest emisja i przesył programów telewizyjnych i radiowych, jednym z kluczowych projektów było rozpoczęcie procesu refarmingu częstotliwości, czyli zmiany zakresu częstotliwości nadawania telewizji naziemnej. Przełączenie częstotliwości rozpoczęło się w pierwszej połowie 2020 r., a projekt będzie prowadzony do końca czerwca 2022 r.

Refarming częstotliwości realizowany jest w całej Europie, gdzie do tej pory do nadawania telewizji naziemnej wykorzystywano częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 694-790 MHz na potrzeby 5G. W Polsce projekt ten jest realizowany równolegle ze zmianą standardu nadawania i kodowania z obecnego DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC.

Od kilku miesięcy, we współpracy z nadawcami, Emitel emituje testowo sygnał telewizyjny z wykorzystaniem nowego standardu nadawania i kodowania DVB-T2/HEVC w kilku polskich miastach. W zasięgu próbnej emisji jest około 13,6 mln widzów.

Refarming jest największym przedsięwzięciem, jakie przechodzi telewizja naziemna w Polsce, większym nawet niż przejście z nadawania analogowego na cyfrowe w 2013 r. Dla nas jest to projekt dekady. Operacja ta nie ogranicza się tylko do zmiany częstotliwości nadawania z 694-790 MHz na inną, ale wymaga też zagęszczenia sieci nadawczej, a więc uruchomienia emisji z dodatkowych masztów, instalacji nowych systemów antenowych. Musimy też wymienić aparaturę nadawczą oraz zbudować całkowicie nową sieć telekomunikacyjną, dosyłającą programy telewizyjne do obiektów nadawczych. Wszystko to musi się wydarzyć do czerwca 2022 r. Jest to tym bardziej skomplikowane, że pracujemy na „żywym organizmie” – na działającej sieci, nie przewidziano równoległego nadawania, jak 10 lat temu, kiedy uruchamiana była telewizja cyfrowa – powiedział cytowany w komunikacie szef Emitela.

Lata 2020-2021 to dla Emitel także okres negocjacji nowych umów z nadawcami w związku z wygasaniem dotychczasowych wieloletnich kontraktów.

Zakończyliśmy negocjacje i zawarliśmy nową umowę na dystrybucję programów TVP na Multipleksie 3, odnowiliśmy również kluczowe kontrakty na Multipleksach 1 i 2, a także na Multipleksie 4. Zawarcie nowych, wieloletnich kontraktów z nadawcami traktujemy jako wyraz zaufania ze strony naszych klientów, a także potwierdzenia potencjału telewizji naziemnej, która jest dzisiaj wiodącą platformą pod względem liczby widzów, obejmującą swoim zasięgiem niemal 100% populacji Polski – skomentował Andrzej J. Kozłowski.

Rozwijamy także nasz inny ważny projekt, czyli platformę IPTV/OTT dla operatora komórkowego Orange. Po wygraniu dwa lata temu międzynarodowego przetargu kontynuujemy współpracę z naszym kluczowym klientem w tym przedsięwzięciu. Wspólnie z Orange stale rozwijamy tę usługę, wprowadzamy najnowsze technologie – dodał prezes.

Emitel zwiększa również zasięg cyfrowego radia DAB+ dla Polskiego Radia. Po uruchomieniu nowych nadajników w 2020 r., obecnie 39 cyfrowych emisji dociera do blisko 70% populacji Polski.

Emitel działa m.in. jako tzw. operator TowerCo, który stawia własne wieże telekomunikacyjne i podnajmuje na nich miejsce klientom.

W 2020 r. wciąż rozbudowywaliśmy sieć obiektów dla telefonii komórkowych. Pomimo utrudnień związanych z pandemią, w naszej ocenie rozwijaliśmy się w tej dziedzinie wyjątkowo sprawnie. Nasza sieć wzbogaciła się o kilkadziesiąt nowych stacji. To efekt rozwoju tzw. modelu „build to suit” – budujemy maszty we wskazanych przez operatorów lokalizacjach i udostępniamy im miejsca na ich urządzenia nadawcze. W ten sposób nasi partnerzy obniżają koszty, a my zyskujemy możliwość osiągania dodatkowych przychodów, rozbudowując jednocześnie własne portfolio obiektów jako operator TowerCo. Poza operatorami komórkowymi, udostępniamy je firmom posiadającym własne sieci łączności radiowej, a także różnym jednostkom administracji państwowej – wskazał prezes.

Na koniec 2020 r. Emitel miał 521 wież i masztów telekomunikacyjnych na terenie całego kraju.

Rozbudowa sieci obiektów telekomunikacyjnych to nie jedyny obszar rozwoju infrastruktury Emitel. Budujemy także systemy DAS, tj. systemy anten rozproszonych, które już dziś, jeszcze w technologii 4G, poprawiają pojemność sieci komórkowych w zamkniętych i otwartych przestrzeniach, takich jak stadiony sportowe, centra handlowe, muzea oraz osiedla o gęstej i zwartej zabudowie. W takich miejscach sprawdza się to idealnie i uważamy, że rozwiązania tego typu będą wykorzystywane w jeszcze większym zakresie przy okazji budowy sieci 5G – wyjaśnił Andrzej J. Kozłowski.

Emitel jest m.in. wykonawcą projektu DAS na Stadionie Śląskim, a w 2020 r. zrealizował taki projekt w Elektrowni Powiśle – nowej, nowoczesnej przestrzeni usługowo-handlowej na mapie Warszawy. Z kolei na terenie Miasteczka Wilanów firma zamontowała instalacje antenowe na potrzeby telefonii komórkowej.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: