Od 14.06.2002 r. w internetowym serwisie Idei został wprowadzony emulator WAP wraz z nową stroną personalizacyjną. Emulator dostępny jest dla dwóch grup użytkowników: abonentów sieci Idea oraz wszystkich odwiedzających www.idea.pl. Wszyscy odwiedzający mogą znaleźć emulator w Strefie Informacji w zakładce WAP Idea. Emulator wraz ze stroną personalizacyjną jest dostępny po zalogowaniu w zakładce WAP Idea. Aby się zalogować należy wpisać swój numer telefonu oraz hasło otrzymane SMSem po pierwszym zalogowaniu się do WAP. Jeżeli użytkownik nie pamięta Hasła może wpisać swój numer telefonu a następnie nacisnąć opcje przypomnienia hasła. Emulator dostępny dla wszystkich odwiedzających www.idea.pl
Co to jest emulator WAP?
Emulator WAP jest aplikacją, której działanie ma odpowiadać działaniu telefonu komórkowego wyposażonego w przeglądarkę WAP.
Ogólny wygląd emulatora WAP
Wygląd oraz funkcjonalność emulatora WAP wzorowane są na różnych modelach telefonów komórkowych wspierających WAP. Obsługa jest więc intuicyjna dla kogoś, kto używał przeglądarki WAP w rzeczywistym telefonie. Na poniższym rysunku widać rozmieszczenie poszczególnych elementów telefonu na emulatorze.
Wygląd wyświetlacza
W trakcie przeglądania strony WML na górnym panelu wyświetlacza pojawia się tytuł karty (jeśli został on zdefiniowany w kodzie WML). Podczas edycji pola tekstowego na panelu wyświetlany jest napis informujący o bieżącym trybie wprowadzania znaków oraz sekwencja znaków dostępnych pod danym przyciskiem emulatora. W przypadku okien dialogowych na tym panelu pojawia się nazwa okna dialogowego.
Główny panel wyświetlacza służy do prezentacji kart WML, zawartości okien dialogowych oraz elementów menu telefonu. Możliwe jest jego przewijanie w pionie lub w poziomie (gdy karta zawiera tabelę szerszą od szerokości wyświetlacza) za pomocą przycisków strzałek emulatora.
Na dolnym panelu wyświetlacza (panel statusu) mogą pojawić się co najwyżej dwa przyciski dynamiczne (tzn. utworzone na podstawie zawartości karty WML lub zdefiniowane dla okna dialogowego). Jeden umieszczony jest w lewym dolnym rogu panelu, drugi w prawym. Aktywacja tych przycisków odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiednio lewego lub prawego przycisku funkcyjnego emulatora.
Stany emulatora WAP
Emulator może znajdować się w różnych stanach, od których zależy sposób działania przycisków i nawigacji. Stany emulatora opisane są w poniższej tabeli.
Stan emulatora | Opis |
Przeglądanie strony | Przeglądanie strony WML |
Menu | Wyświetlanie menu telefonu |
Pole tekstowe | Podświetlone pole tekstowe na stronie WML |
Edycja pola tekstowego | Edycja pola tekstowego |
Znaki specjalne | Wyświetlanie okna znaków specjalnych |
Lista wyboru | Podświetlona lista wyboru na stronie WML |
Edycja listy wyboru | Edycja listy wyboru |
Link | Podświetlony link na stronie WML |
Link w tabeli | Podświetlony link w tabeli WML |
Przycisk | Podświetlony przycisk dynamiczny na stronie WML |
Tabela | Wyświetlanie tabeli WML |
Oczekiwanie na załadowanie strony
W celu poinformowania użytkownika o wykonywanej akcji ściągania strony WML, został stworzony graficzny ekran prezentujący akcję czekania w postaci prostej animacji następujących po sobie czterech kolejnych obrazków.
Przeglądanie strony
W stanie przeglądania strony na głównym wyświetlaczu pojawia się widok karty WML. Użytkownik ma możliwość przewijania karty w pionie za pomocą przycisków strzałek góra/dół. Ponadto może przesuwać aktywacje (podświetlanie) elementu w przód i tył za pomocą przycisków strzałem lewo/prawo.
Obsługa menu telefonu
Ekran menu telefonu umożliwia:
załadowanie strony domowej,
przeładowanie aktualnej strony (pobranie zawartości z serwera),
wyczyszczenie cache.
Wprowadzanie znaków do pola tekstowego
Pole tekstowe może występować w dwóch stanach:
stan wyświetlania na stronie WML,
stan edycji w osobnym okienku dialogowym.
W celu przejścia do stanu edycji aktywnego pola tekstowego należy wcisnąć zielony przycisk telefonu. Jeżeli użytkownik naciśnie przycisk strzałki w lewo lub w górę w sytuacji gdy kursor znajduje się na pierwszym znaku tekstu, wtedy edycja zostaje zatwierdzona. Zatwierdzenie lub anulowanie edycji skutkuje powrotem do ekranu pola tekstowego w stanie wyświetlania strony z odpowiednio zmienionym lub niezmienionym tekstem. Wprowadzanie pojedynczego znaków oraz znaku specjalnego opisane jest w następnych punktach.
Wprowadzanie pojedynczego znaku
Po wciśnięciu przycisku na klawiaturze telefonu, w górnej części wyświetlacza pojawia się lista wszystkich znaków przyłączonych do wciśniętego klawisza i zaznaczony na niej zostanie pierwszy znak (funkcjonalność podobna jak w telefonie Ericsson R320s). Przy kolejnych naciśnięciach przycisku w krótkim odstępie czasu, zaznaczenie na liście będzie się przesuwać po kolejnych znakach. W momencie gdy użytkownik przez około 1,5 sekundy (wartość konfigurowalna) nie naciśnie przycisku, lub też naciśnie inny przycisk na klawiaturze, aktualnie zaznaczony znak zostaje wypisany na wyświetlaczu i lista zostanie usunięta (oczywiście jeśli użytkownik skończył wybór znaku poprzez naciśnięcie innego przycisku, zostanie wyświetlona lista odpowiednia dla nowo naciśniętego przycisku).
Wprowadzanie znaku specjalnego
Do wprowadzania znaków specjalnych stworzony został osobny ekran zawierający matrycę znaków podobną do matrycy w telefonie Nokia 6210. Matryca ta zawiera listę często używanych znaków specjalnych umieszczonych w kolejnych wierszach. Do poruszania się po matrycy można używać wszystkich czterech klawiszy strzałek, co umożliwia łatwe dotarcie do każdego ze znaków. Zatwierdzenie lub anulowanie wyboru znaku specjalnego skutkuje powrotem do ekranu edycji pola tekstowego z odpowiednio wstawionym lub nie wstawionym znakiem specjalnym.
Wybieranie elementów listy wyboru
Lista wyboru, podobnie jak pole tekstowe, może występować w dwóch stanach:
stan wyświetlania na stronie WML,
stan edycji w osobnym okienku dialogowym.
W celu przejścia do stanu edycji aktywnej listy wyboru należy wcisnąć zielony przycisk telefonu. Występują dwa rodzaje list wyboru, umożliwiające wybór:
tylko jednej opcji,
wielu opcji.
Nawigacja za pomocą linków
W celu załadowania strony skojarzonej z podświetlanym linkiem należy nacisnąć zielony przycisk telefonu.
Aktywacja dynamicznych przycisków
W celu aktywacji ("przyciśnięcia") podświetlonego przycisku należy nacisnąć zielony przycisk telefonu.
Informacja o sytuacji wyjątkowej
W trakcie działania emulatora może wystąpić sytuacja wyjątkowa, np. może nie być połączenia z komputerem z którego chcemy pobrać stronę WML. Po naciśnięciu lewego przycisku funkcyjnego nastąpi powrót do poprzednio wyświetlanej strony.
Emulator dostępny na stronie personalizcyjnej w Moja WAP Idea.
Do czego służy strona Moja WAP Idea?
Strona "Moja WAP Idea" jest przeznaczona do konfiguracji Twojej strony domowej na portalu wap.idea.pl pod kątem Twoich potrzeb. Prosta i intuicyjna konfiguracja pozwala Ci utworzyć Twój własny zestaw linków do serwisów informacyjnych, uporządkowanych w najwygodniejszej dla Ciebie strukturze. Dodatkowo każdemu zdefiniowanemu elementowi możesz nadać własną nazwę. Modyfikacja katalogu jest bardzo prosta. Przy pomocy myszki możesz przenosić obiekty pomiędzy folderami lub umieszczać je w koszu. Używając tego serwisu możesz tak skonfigurować swoją stronę domową, żeby korzystanie z usług WAP było proste, szybkie i przyjemne. Teraz na swojej stronie domowej możesz umieścić odnośniki i usługi, z których najczęściej korzystasz, w wygodnym dla Ciebie miejscu i pod wygodną nazwą. Dodatkowo korzystając z emulatora WAP możesz odwiedzić różne serwisy WAP-owe, przyjrzeć ich zawartość i wybrać z nich potrzebne Ci strony. Zapisanie interesującej Cię strony zrobisz bardzo prosto, przeciągając myszką wybrany odsyłacz z ekranu telefonu do odpowiedniego miejsca w Twojej stronie domowej.
Na ekranie Moja WAP Idea masz do dyspozycji trzy obszary:
Strona Domowa
Emulator Telefonu
Linkostrada
Strona domowa
Obszar "Strona domowa" przedstawia układ Twojego prywatnego serwisu WAP. Jest to Twoja główna strona w serwisie WAP Idei (wap.idea.pl) wyświetlana bezpośrednio po stronie powitalnej.
Wszystkich linków, jakie ustawisz w obszarze strony domowej, będziesz mógł używać przy pomocy Twojego telefonu korzystając z usługi WAP. Żółty folder "Moja WAP Idea" jest miejscem, w którym tworzysz własną strukturę odsyłaczy do serwisów wapowych.
Emulator telefonu
Obszar telefonu pozwala Ci na bieżąco obserwować zmiany, jakie wprowadzasz w swojej stronie domowej.
Jak zacząć?
Po co mi "Strona Domowa"? Odpowiedź jest bardzo prosta, skoro masz komputer wyposażony w duży monitor i wygodną myszkę możesz bardzo szybko skonfigurować swój prywatny serwis WAP, w którym znajdą się linki do interesujących Cię stron, a do ich przeglądania używać telefonu komórkowego. Jest to narzędzie bardziej komfortowe niż mały ekran telefonu i nawigacja przy pomocy strzałek. Jednocześnie możesz przeglądać serwisy WAP-owe i wyszukiwać na nich informacje, które mogą Ci się kiedyś przydać.
Jak dodać folder?
W folderze "Moja WAP Idea" możesz zakładać swoje własne foldery. Żeby to zrobić kliknij prawym przyciskiem myszki na folder "Moja WAP Idea", pojawi się menu podręczne, z którego wybierz "nowy folder". Następnie wpisz nazwę foldera (np. "sport") i wciśnij Dodaj. Teraz możesz do nowego folderu dodawać linki. Oczywiście możesz dodawać wiele folderów do "Moja WAP Idea" jak i do nowych swoich folderów. Jeżeli później zechcesz zmienić lokalizację foldera (np. przenieść go do innego, lub o poziom wyżej) po prostu przeciągnij go myszką w odpowiednie miejsce. Wszystkie foldery, które dodasz mają żywy żółty kolor, oznacza to że możesz modyfikować ich zawartość.
Jak dodać link do folderu?
Podobnie jak folder możesz dodać link, ale w przypadku linku istnieje możliwość zrobienia tego na kilka sposobów. Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszki na folderze, do którego chcesz dodać link, wybrać pozycję "dodaj link" i wprowadzić odpowiednie dane (nazwę i url), jest to jednak trochę kłopotliwe. Możesz również przenieść linki z linkostrady lub wybrać odnośnik bezpośrednio z ekranu telefonu. Linki możesz dowolnie przenosić w strukturze katalogów i zmieniać im nazwy (wybór z menu podręcznego "edycja"). Teraz możesz sprawdzić jak będzie wyglądać Twoja strona w serwisie wap.idea.pl przechodząc do strony domowej.
Jak sprawdzić czy link działa lub otworzyć stronę WAP?
Po dodaniu linku, możesz sprawdzić czy jest prawidłowy. Przeciągnij go na ekran telefonu. Jeśli jest poprawny i serwis WAP działa powinna się otworzyć strona WAP, na którą link wskazuje. Jeżeli znasz adres strony WAP i chcesz ją zobaczyć wpisz go do pola "Wprowadź url" i naciśnij Enter lub kliknij 'idź'. Jak dodać ciekawy link do mojej strony domowej?
Jeśli przy pomocy wyszukiwarki lub emulatora telefonu znalazłeś ciekawy link, możesz go w prosty sposób dodać do swojej strony domowej. Po prostu przeciągnij go w odpowiednie miejsce w folderze "Moja WAP Idea". Pogrubiona kreska lub zaznaczony folder pokazuje, gdzie link będzie umieszczony. Następnie możesz zmienić nazwę linku na taką jaka ci odpowiada.
Jak przenosić obiekty pomiędzy folderami?
Wszystkie operacje na obiektach w swoim katalogu możesz wykonywać przy pomocy myszki. Przenoszenie odbywa się przez przeciąganie folderów lub linków w nowe miejsca. Folder jest przenoszony wraz z całą swoją zawartością. Jeśli twój katalog nie mieści się w oknie to przytrzymaj przesuwany obiekt na skraju okna, a ono samo się przewinie (góra - dół, prawo - lewo).
Co to jest linkostrada?
Linkostrada jest to pogrupowany tematycznie zbiór stron i serwisów WAP, przygotowany w serwisie wap.idea.pl, w którym znajduje się wiele linków do pożytecznych stron (pogoda, rozkład PKP, rozrywka). Możesz w wygodny sposób korzystać z tych linków przy pomocy emulatora telefonu WAP, a interesujące Cię linki przenieść do swojej strony domowej.
Jak korzystać z linkostrady?
Korzystanie z linkostrady jest bardzo proste, wszystkie operacje wykonujesz przy pomocy myszki. Jeśli chcesz zobaczyć jakie strony kryją się pod linkami przeciągnij wybraną pozycje na obszar emulatora telefonu. Teraz emulator telefonu połączył się z wybraną przez Ciebie stroną (informacje o rozrywce w wybranych miastach Polski). Jeśli często używasz tej strony możesz ją przenieść do swojej domowej strony WAP. W tym celu przeciągnij wybrany link (lub cały folder) z linkostrady do folderu "Moja WAP Idea". Od tego momentu link do informacji o rozrywce będziesz miał na swojej stronie domowej. Teraz możesz sprawdzić, jak skorzystać z dodanego właśnie linku przy użyciu telefonu komórkowego. Jest to bardzo proste. Po wejściu na swoją stronę domową w serwisie wap.idea.pl przy użyciu emulatora telefonu, wybierz link "Moja WAP Idea". Widzisz tutaj listę linków będących dokładnym odzwierciedleniem zawartości folderu "Moja WAP Idea", w tym również link "wap.aktivist.pl". Po wybraniu tego linku pojawia się strona z informacjami o rozrywce.
Jak usuwać niepotrzebne linki?
Wszystkie niepotrzebne obiekty możesz usuwać poprzez przesunięcie ich do kosza, który znajduje się pod obszarem "Strona Domowa". Pamiętaj, że możesz usuwać tylko Twoje prywatne obiekty, te z żywym kolorem. Wszystkie są umieszczone w katalogu "Moja WAP Idea". Pozostałe obiekty z pola "Strona Domowa" i "Linkostrada" są umieszczone na stałe i nie możesz ich usuwać.