Prawdopodobnie w 2002 roku pierwsze zakłady energetyczne zaoferują klientom dostęp do Internetu i telefonii VoIP za pośrednictwem sieci elektrycznej. Szacowane koszty uruchomienia tego typu usług świadczą, że mogą one stanowić poważną konkurencję dla operatorów telekomunikacyjnych i sieci telewizji kablowej. W kilku zakładach energetycznych trwają testy instalacji PLC (Power Line Communication). Na początku oferta będzie ograniczona do Internetu, choć dostawcy technologii nie wykluczają innych usług, w tym telefonii VoIP. Witold Jaworski, członek zarządu ds. marketingu i sprzedaży w firmie Pattern Communications zapowiedział, że w Krakowie, gdzie firma prowadzi testy PLC, od razu oferowane będą klientom usługi telefoniczne.
Ostrożniejsi są przedstawiciele firmy Ascom, szwajcarskiego producenta sprzętu PLC, której instalacje testowane są w Zamościu, Gdańsku i Warszawie.
Krzysztof Puczko, dyrektor techniczny w firmie Ascom powiedział: "Nasze rozwiązanie ma możliwość dzielenia pasma tak aby pakiety danych służące do rozmów telefonicznych miały priorytet, ale prawdziwym problemem są opóźnienia powstające w sieci szkieletowej. Infrastruktura tego typu nie jest jeszcze wystarczająco dobrze rozbudowana. Dlatego uważam, że telefonia VoIP będzie się mogła rozwinąć dopiero wtedy, gdy sieci szkieletowe będą miały większą przepustowość." Dostępne obecnie na rynku rozwiązania PLC działają na niskich napięciach, których stosowanie ogranicza zasięg od stacji transformatorowej do użytkownika końcowego do maksimum 300 m. Operator pragnący oferować usługi PLC musi więc zapewnić połączenie końcówki sieci PLC z siecią szkieletową za pomocą łączy światłowodowych lub bezprzewodowych. Ograniczenie to zniesie dopiero wprowadzenie na rynek rozwiązań PLC działających na średnich napięciach, których zasięg wynosić będzie od 1 do 2 kilometrów. Wprowadzenie rozwiązań średnionapięciowych (prawdopodobnie w połowie przyszłego roku), zniesie większość dotychczasowych ograniczeń. Obecnie bowiem tylko do niektórych transformatorów, przekształcających średnie napięcia w niskie, doprowadzone są światłowody.
Pattern Communications deklaruje, że komercyjne usługi zaoferuje już w 2002 r. Na początku firma chce zdobyć około 4 tys. klientów. Koszt instalacji w przeliczeniu na jednego abonenta nie powinien przekroczyć 1,6 tys zł.