Innova/3 L.P., fundusz inwestycyjny z grupy Innova Capital oraz główni udziałowcy Energis Polska podpisali porozumienie dotyczące inwestycji finansowej w rozwój Energis. Umowa dotyczy inwestycji 18 milionów USD, z czego 10 milionów USD zostanie przekazane Energis Polska na początku 2005 roku. Pozyskane w ten sposób środki posłużą na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej Energis w Polsce, rozszerzanie bazy produktów i wzmacnianie pozycji operatora na polskim rynku telekomunikacyjnym. Umowa została zawarta pod warunkiem zatwierdzenia inwestycji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Innova Capital podjęła decyzję o współpracy z Energis Polska ze względu na potencjał firmy i kierunek rozwoju zgodny z zainteresowaniami inwestycyjnymi funduszu. Innova koncentruje się głównie na usługach dla biznesu, a współpraca z Energis Polska stanowi inwestycję w jeden z czterech głównych sektorów będących w zainteresowaniu funduszy: IT/telekomunikacja, media, usługi finansowe oraz przemysł. Do tej pory Innova zainwestowała ponad 65 milionów USD w sektor telekomunikacyjny w Europie Środkowej.
Energis Polska zakłada, iż dzięki dotychczasowemu potencjałowi oraz dodatkowym środkom uzyskanym z funduszy Innova, będzie mógł zrealizować plany finansowe na 2005 rok - około 300 milionów PLN przychodów i około 50 milionów PLN zysku EBITDA.
Energis na początku przyszłego roku rozpocznie świadczenie połączeń lokalnych opartych na prefiksie, analogicznie jak robi to konkurencyjne Tele2. Firma ma też nadzieję na uruchomienie w 2005 r. usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w oparciu o technologie ADSL. W przypadku, gdyby uzgodnienia z TP nie pozwoliły na świadczenie tego typu usług w cenie atrakcyjnej dla klientów końcowych, to zarząd Energis rozpatrzy możliwość zainwestowania w technologię WiMAX lub inny standard bezprzewodowego dostępu do Internetu. Wszystkie usługi dostepu do Internetu Energis chce sprzedawać poprzez swoich partnerów np. portale. Energis na usłudze dial-up oferowanej przez portale internetowe notuje przychody na poziomie 1 mln zł miesięcznie.
Energis chce swoim klientom biznesowym oferować także w przyszłości usługi telefonii komórkowej. Według prezesa Jarosława Mikosa, komórki są niezbędne dla zrealizowania pełnej oferty telekomunikacyjnej dla dużych klientów korporacyjnych. Energis chce być resellerem usług któregoś z obecnych operatorów, ale prezes wzbraniał się przed użyciem określenia MVNO.
Energis prowadzi także rozmowy z inwestorami zagranicznymi w sprawie uczestnictwa w przetargu na częstotliwości GSM1800 i UMTS. Energis ze swej strony może zaoferować partnerom know-how budowy sieci oraz swoją bazę kliencką. Według prezesa, wszelkie inwestycje w budowę nowej sieci komórkowej mają sens wyłącznie w przypadku, w którym w pierwszej fazie inwestowania obecni operatorzy pozwolą nowemu graczowi na korzystanie ze swojej sieci. Ważna jest także możliwość przenośności numerów - będzie to usługa bardzo ważna dla klientów biznesowych, dla których numer komórkowy u dotychczasowego operatora stanowi sporą wartość.