Era kolejny raz podkreśla wady asymetrii stawek MTR dla P4

Newsy
Żródło: Era
Opinie: 14

PTC złożyła swoje stanowisko w publicznych konsultacjach dotyczących wydania decyzji Prezesa UKE ustalających niespotykaną na skalę europejską, 141% asymetrię stawek MTR z operatorem P4. Konsultacje dotyczą 4 spółek – PTC, Polkomtel, PTK Centertel i Telekomunikacji Polskiej S.A. Decyzje przewidują liniowy spadek tej asymetrii w ponad 4 letnim horyzoncie czasowym do stycznia 2014 r., a więc prawie 7 lat od wejścia na rynek P4.

PTC w swoim stanowisku przekazanym UKE wskazała, że wydanie decyzji ustalającej wprost tak wysoką przewagę konkurencyjną jednego z operatorów odbywa się niezgodnie z nałożonymi na P4 obowiązkami regulacyjnymi, oraz wykładnią zakazu dyskryminacji stosowaną do tej pory w stosunku do pozostałych operatorów.

Wskazała również na bardzo poważne skutki rynkowe takiej asymetrii, które polegają przede wszystkim na ogromnej wielkości (1,3-1,6 mld zł) transferze pieniędzy od pozostałych operatorów telefonii stacjonarnej i mobilnej na rzecz P4. Są one w dużej części kierowane na walkę cenową na nieregulowanym rynku detalicznym. Jest to w ocenie PTC niezgodne z przepisami dotyczącymi ochrony konkurencji.

Podkreślić należy, że tej wielkości pomoc regulacyjna zostaje przyznana bez należytej oceny skutków regulacji oraz analizy ekonomicznej uzasadniającej, proporcjonalność, adekwatność i celowość przyjęcia takiego rozwiązania. Nie jest również wiadomo, dlaczego właśnie 141% jest zdaniem Prezesa UKE odpowiednim poziomem asymetrii stawek.

Polska jest krajem, w którym występuje największa w Unii Europejskiej asymetria stawek MTR - ponad 6,5 razy większa niż średnia europejska (ok. 21%).

Należy również zauważyć, że w Europie kierunek polityki regulacyjnej jest przeciwny. Zalecenia Europejskiej Grupy Regulatorów oraz wydane w maju br. roku Zalecenia Komisji Europejskiej wskazują na potrzebę jak najszybszego dojścia do symetrii stawek i wyraźnie wskazują, że asymetria może trwać maksymalnie do 4 lat od wejścia operatora na rynek. Większość krajów europejskich zgodnie z tymi wytycznymi zamierza wprowadzić symetryczne stawki do końca 2011 r.

Przedmiotowa decyzja nie została również do tej pory poddana procedurze konsolidacyjnej (czyli ocenie Komisji Europejskiej), pomimo istnienia wyraźnych przepisów nakazujących jej zainicjowanie (art. 18 Prawa Telekomunikacyjnego, art. 7 Dyrektywy Ramowej).

W związku z powyższym PTC nie zgadza się z działaniami UKE dotyczącymi asymetrii stawek MTR i nie może wyrazić pozytywnej opinii, co znalazło swój wyraz w przekazanym Regulatorowi stanowisku.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  dodek pisze: 2009-10-19 18:23
  i mają rację. nigdzie na świecie nie ma takich różnic. UKE do tego działa wbrew zaleceniom KE. pora ich skontrolować
  0
 • Users Avatars Mini
  den pisze: 2009-10-19 19:16
  ja tam jestem zadowolony w play mam 170minut na wszytskie sieci i 2000 na play i stacjonarne za 30,50 zł miesięcznie. Reszta mnie nie obchodzi,
  0
 • Users Avatars Mini
  klient pisze: 2009-10-19 20:31
  a ja jako klient nie narzekam. gdyby nie uke - do dzisiaj płaciłbym 80gr za minutę w erze. nikt mnie nie zmusza do zmiany operatora - idę tam gdzie mam "lepiej" i nie podniecam się kto jest lepszy kto gorszy.
  0
 • Users Avatars Mini
  mmarecki pisze: 2009-10-19 20:49
  Bla bla bla - w lipcu MTR uległ obniżce, gdzie można znaleźć obniżkę stawki za minutę z Ery do Play??? Kasę ciągną od klientów i zawsze występują w roli pokrzywdzonego przez UKE. Biedactwa...
  0
 • Users Avatars Mini
  tkubon pisze: 2009-10-19 23:22
  na pewno Era tutaj występuje w trosce o rynek :) Broni rynku i na pewno nie zależy im na wykończeniu Play, które skutecznie podbiera im klientów zwłaszcza gdy jest możliwość relatywnie szybkiego przenoszenia numerów
  0
 • Users Avatars Mini
  fidos pisze: 2009-10-19 23:53
  @ tkubon - to "podbireanie" ma marginalne znaczenie. mają rację, że tak duża asymetria nie ma miejsca w Europie, zatem może ich denerwować. i Plusa oraz Orange tak samo
  0
 • Users Avatars Mini
  TrustNoOne pisze: 2009-10-20 01:43
  OCZYWISCIE Era nie pamieta jak i ona miala upust gdy wchodzila na rynek? Teraz Era sie pluje, ze przez MTRy mniej zarabiaja, wiecej musza oddawac, ale male pytanie, czy jak MTRy zostaly obnizone, ceny (jak w Orange Biznes) tez obnizyli?! NIE! Wiec nich lepiej siedza cicho i niech nie becza! W3 mialo lzej to niech i Play tak ma!
  0
 • Users Avatars Mini
  sid pisze: 2009-10-20 11:58
  @ TrustNoOne - porównujesz inne opcję, MTr i FTR to nei to samo. koszty GSM są większe. wtedy wszyscy operatorzy GSM mieli równe warunki, teraz nagle jeden z nich jest faowryzowany 4 razy bardziej niż jego odpowiednicy na Zachodzie
  0
 • Users Avatars Mini
  xavi pisze: 2009-10-20 14:22
  TrustNoOne Era "się pluje" o to, że Play wykorzystuje kasę, którą uzyskują dzięki innym operatorom na proponowanie cen poniżej sensu biznesowego, z resztą świadczą o tym choćby wyniki finansowe Play w pierwszych 6 miesiącach roku - ponad 300 milionów na minusie.
  0
 • Users Avatars Mini
  nefertiri pisze: 2009-10-20 19:13
  Jasne, że potrzebna jest mała pomoc dla nowych graczy, ale to, co dzieje się na polskim rynku telekomynikacyjnym, to sponsorowanie Play. W takiej formie i przez tak długi okres czasu takie działania nie mają sensu i moim zdaniem ktoś powinien to zbadać pod kątem legalności.
  0
 • Users Avatars Mini
  goral-1 pisze: 2009-10-20 21:55
  Era ma najwyzsze ceny minut do Play w abo i na karte.
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2009-10-20 22:43
  sid - wszyscy operatorzy mieli równe warunki - i "równo" nas rżnęli. I to np. właśnie w TT (jednej z ofert sieci Era, marki PTC). Przez te kilkanaście lat W3 już za dość się nachapała. Zdołała również skutecznie zablokować rynek, dzieląc go pomiędzy siebie, tym samym hamując konkurencję.
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2009-10-20 22:47
  xavi - Play przede wszystkim buduje własną infrastrukturę i płaci Polkomtelowi za roaming w jego sieci, a "dodatkowo" potrafi w dość krótkim czasie obniżyć stawki o połowę dzięki czemu wielu (pewnie i Ty) ma taniej niż dotychczas. A co powiedzieć o PTC, która pomimo obniżek MTR wciąż w Erze TT stosuje zaporową (najwyższa) stawkę - 79 gr do Play?!
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2009-10-20 22:49
  nefertiri - przez "ilenaście" lat "sponsorowaliśmy" PTC. Polkomtel i PTK Centertel? Ktoś musiał wreszcie rozbić ten "beton" i ponownie po wielu latach ożywić i rozruszać rynek.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: