Test Ericsson MC 218

Recenzje
Opinie: 18
Opinie: 18

Zacznijmy od podania zawartości zestawu dostarczanego użytkownikowi w momencie zakupu. Wraz z cyfrowym asystentem (PDA), klient otrzymuje modem podczerwieni - razem są umieszczone w dość ładnym etui. Otrzymujemy również płytę CD, krótki przewodnik, instrukcję, dwie baterie typu "AA", jedną baterię 3V CR2032 oraz kabelek RS 232 do komunikacji z komputerem. Na płycie znajduje się: instrukcja w formacie Acrobat Reader, prezentacja multimedialna oraz oprogramowanie Ericsson EPOC Connect i Mobile Internet.

MC 218 mocowany jest do etui za pomocą rzepów.

PDA zasilany może być z kilku źródeł. Można włączyć go do sieci za pośrednictwem zasilacza, którego jednak nie ma w zestawie. Drugim źródłem zasilania są dwie baterie "AA" (czyli zwykłe paluszki). Równolegle z "paluszkami" PDA wyposażony jest w płaską baterię 3V CR2032 (tzw. backup battery). Należy uważać w trakcie wymiany baterii, ponieważ wyjęcie obu ("AA" i backup) oczywiście prowadzi do kasowania całej pamięci MC218 - utraty wszystkich ustawień i danych. Model, który posiadałem miał całkowicie rozładowaną baterię zapasową, przez co każde wyjęcie głównych ogniw kończyło się koniecznością "ustawiania" PDA od początku.

 

Baterie główne "AA"

 

Bateria zapasowa CR2032

Po zainstalowaniu software'u (Ericsson EPOC Connect) pierwsze połączenie z komputerem przebiegło bez problemów. Komputer wykrył urządzenie i połączył się z nim. Przy kolejnych próbach bywało już różnie. Najgorzej wtedy, kiedy PDA automatycznie się wyłączał (przy ustawieniu auto wyłączania na 1 minutę odbywało się to dość często). Po włączeniu MC 218 komputer wykrywał urządzenie, ale się nie mógł połączyć. Pomagał dopiero reset PC.
MC218 posiada bardzo duży dotykowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Ekran można podświetlić oraz zmienić jego kontrast. Czas podświetlania jest regulowany (max 3 min.). Wyświetlacz obsługuje się przy pomocy pióra umieszczonego w tylnej części urządzenia. W tym egzemplarzu pióro przestało się blokować w swej skrytce i wypadało z niej po każdym przechyleniu PDA.

Dużym ułatwieniem w obsłudze są ikony szybkiego uruchamiania, umieszczone na stałe w wierszu na dole ekranu. Dzięki nim mamy bezpośredni sposób uruchamiania aplikacji: desktop, contacts, calendar, my phone, message, internet, word, sheet i extras. Równie prosty jest dostęp do ikon poleceń (dostęp do menu, wycinanie, kopiowanie, wklejanie elementów, przesyłanie plików za pomocą IrDA, zoom in oraz zoom out), umieszczonych na stałe w kolumnie po lewej stronie ekranu.
Klawiatura MC 218 jest dość wygodna a rozkład klawiszy przypomina klawiaturę komputerową. Podczas pracy klawisze lekko się zacinają.

W MC 218 zainstalowane są następujące programy: Contacts, Calendar, My phone, Message, Internet, Word, Sheet oraz w dziale "extras" szereg dodatkowych aplikacji: Postcard, Mobile Internet, Data, Program, Comms, Record, Bombs, Calculator, Jotter, Spell, Time, Sketch oraz kreator konfiguracji Ericsson Mobile Internet Setup Wizard.
Contacts jest programem służącym przeglądaniu i przechowywaniu informacji o wszelkich kontaktach zawodowych i prywatnych. Korzystając z programu My Phone można w łatwy sposób wymieniać kontakty pomiędzy urządzeniem MC 218 a telefonem komórkowym.
Za pomocą programu Calendar można wprowadzać daty ważnych spotkań lub wydarzeń. Wprowadzone dane można przeglądać w trybach: dziennym, tygodniowym, miesięcznym lub rocznym. Jednocześnie urządzenie pozwala na ustawienie przypomnienia i alarmu wybranego spotkania. W kalendarzu istnieje również możliwość wprowadzania i przeglądania terminów rocznic i zadań z listy To do. Do wpisów można przyporządkowywać wiadomości głosowe oraz dołączać obrazki i pliki. Według mnie to bardzo dobry planner.
My Phone służy do edycji książki telefonicznej telefonu komórkowego oraz do wymiany książek pomiędzy PDA i telefonem. Za pomocą tego programu można łączyć rozmowy z numerami znajdującymi się w książce telefonu, bądź w bazie danych programu Contacts. Dzięki My Phone użytkownik może edytować i komponować melodie dzwonka telefonu.
Message umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail, SMS'ów oraz faksów. Tak jak w programie Outlook Express, do wiadomości można dołączać załączniki np. pliki Word lub Sheet (odpowiednik Excell'a) oraz zdjęcia przesłane do urządzenia MC 218 z aparatu cyfrowego.
Internet jest programem do przeglądania zasobów sieci Web. PDA wyposażono w dwie przeglądarki. Pierwsza z nich to zwykła przeglądarka internetowa. Druga to przeglądarka WAP (Ericsson Mobile Internet). Korzystając z ustawień dostępnych na stronie operatora (Idea) udało mi się połączyć za pomocą przeglądarki www ze stroną http://gsmonline.pl/ . Dokładne ustawienia urządzenia znajdują się na końcu testu. Ściągnięcie strony trwało niestety dość długo, skrócenie czasu ściągnięcia uzyskać można jednak odznaczając opcję automatycznego ściągania obrazków. Przeglądarka ta zupełnie nie radzi sobie ze stronami WML.

Połączenie z usługą WAP Ericsson free-trial nie powiodło się - powodem mogła być zmiana numeru dostępowego, który na stałe przypisano do tego typu połączenia. Po skonfigurowaniu przeglądarki zgodnie z zaleceniami ze strony internetowej operatora (Idei) połączenie przebiegło bez problemów. Sama konfiguracja przeglądarki WAP jest bardzo prosta. Przy pierwszym uruchomieniu Internetu urządzenie automatycznie uruchamia kreatora. Aby ustawić nową konfigurację należy wejść w opcję "extras" i wybrać Setup. Kreator pyta się najpierw o rodzaj połączenia: New Ericsson free trial connection (nie działające) czy Own Internet subscription. Wybieramy drugą opcję, podajemy numer dostępowy providera i konfiguracja zakończona. Małą uciążliwością w tym przypadku jest konieczność wpisywania login'u i hasła za każdym razem gdy uruchamiamy przeglądarkę, która w dodatku nie działa najszybciej.
Aplikacja Word jest oczywiście edytorem tekstu. Możemy dzięki niemu edytować, formatować oraz sprawdzać pisownię swej "twórczości". Format utworzonych dokumentów zgodny jest z formatem edytora tekstu Word komputera osobistego i można pracować zarówno na plikach skopiowanych z MC218 do komputera, jak i odwrotnie.
Sheet to arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik może tworzyć raporty, wyliczenia kosztów, wykresy i zarządzać danymi. Format utworzonych plików zgodny jest z formatem arkuszy kalkulacyjnych komputerów osobistych.

Aplikacje dodatkowe
Postcard - służy do tworzenia i edycji elektronicznych kartek pocztowych, które następnie można wysłać korzystając z programu Message.
Data - aplikacja ta to podstawowa baza danych urządzenia. Program pomaga tworzyć własne kartoteki (np.: rozkłady lotów czy jazdy pociągów, rezerwacje biletów itd.). Format plików zgodny jest z formatem baz danych komputerów osobistych.
Program - edytor służący programowaniu MC 218. Programy pisane są w języku OPL (wbudowany język programowania). Podręcznik programowania dostępny jest w internecie na stronie http://mobile.ericsson.com/mobileinternet.
Comms - program do nawiązywania zdalnych połączeń z komputerami osobistymi, sterowania modemami oraz tworzenia zdalnego terminala w przypadku podłączenia do komputera typu host.
Record - program do zapisywania i tworzenia dźwięków alarmów, a także do zapisywania wiadomości głosowych. Wiadomości głosowe można wstawiać do programów: Word, Message oraz Calendar.
Trochę topornie prezentuje się sterowanie nagrywaniem dzwięku za pomocą przycisków zewnętrznych. Przyciski umieszczone są na obudowie urządzenia. Program obsługujący voice memo jest prosty w obsłudze i nie sprawia większych problemów. Pozwala na regulację dźwięku, przewijanie, odtwarzanie "w kółko", pokazuje również aktualny czas nagrania i czas pozostały do końca. Maksymalny czas nagrania to 30 minut. MC 218 pozwala także na kompresję dźwięku. Standardowa kompresja 2min/MB lub ADPCM 4min/MB. Mając do dyspozycji 16 MB można nagrać nawet 64 minuty muzyki.

Bombs - gra (znany dobrze wszystkim użytkownikom systemu Windows Saper).
Calculator - dwa niezależnie działające kalkulatory. Pierwszy służący do prostych obliczeń, drugi to już aplikacja do poważniejszych zadań. Wersja rozbudowana posiada m.in. takie funkcje jak: funkcje trygonometryczne, potęgowanie, pierwiastkowanie, logarytmy, ex czy exp.
Jotter - odpowiednik notatnika. Można wstawiać rysunki, wiadomości głosowe oraz dokumenty Word i Sheet.
Spell - program do sprawdzania pisowni.
Time - program do ustawiania, wyświetlania i kontrolowania alarmów. Alarmy działają nawet przy wyłączonym urządzeniu MC 218. Wyświetla również mapę świata z informacjami na temat stref czasowych, odległości pomiędzy punktami oraz podaje numery kierunkowe do wybranej lokalizacji.
Sketch - Tworzy obrazy, mapy, szkice ręczne, zaproszenia itp.
Do komunikacji MC 218 używa dwóch portów - pierwszy podczerwieni IrDA, umożliwiają połączenie z innymi urządzeniami wyposażonymi w porty podczerwieni i zgodnymi z protokołem IrDA, drugi to szeregowy port do podłączania z komputerem za pomocą kabelka RS 232.

Posiadane przeze mnie urządzenie MC 218 testowałem w zestawie z telefonem Ericsson GF 788e + modem podczerwieni. Poza tym modelem, działa z telefonami: 628, 688, 768, GF 768, GF 768c, 788, CF 788, GF 788c, 788e, S 868, SH 888, 888, CF 888, I 888, A1018, T18, T28.

O ile komunikacja z komputerem jest kłopotliwa to bez zastrzeżeń odbywa się drukowanie dokumentów z MC 218. Drukować można wykorzystując do tego celu port IrDA (jeśli oczywiście drukarka taki posiada).
Podsumowując, obsługa MC 218 jest intuicyjna i nie sprawia problemów. Dzięki ikonom znajdującym się na ekranie oraz przy wykorzystaniu pióra, eksploatacja staje się przyjemnością. Niestety producent nie uniknął błędów w oprogramowaniu. Dwie baterie są źródłem zasilania na tyle wystarczającym, że podczas całego okresu testowania PDA działał na jednym zestawie. Nie zachwyca jakość wykończenia urządzenia: klapce przysłaniającej baterie, przyciskom voice memo, czy chociażby osłonie portu szeregowego brakuje urody. Duży wyświetlacz dotykowy z regulowanym kontrastem i podświetleniem to wielki plus. Brakuje tylko koloru....

Ustawienia Internet (karta SIM w sieci Idea):

 

Zakładka Service

 • Name: idea

 • Connection type: Dial-up

 • Use "smart" dialing: odznaczone

 • Standard dial-up number: 501808080

Zakładka Account

 • Manual login: odznaczone

 • Username: ppp

 • Password: ppp

Zakładka Addresses

 • Get IP address from server: zaznaczone

 • Primary DNS address: 192.168.5.2

 • Secondary DNS address: 193.59.201.27

Zakładka Login

 • Use login script: odznaczone

 • Zakładka Advanced

 • Enable PPP extensions: odznaczone

 • Allow plain text authentication: zaznaczone

Dane techniczne:

Wymiary: 172x910x24
Waga: 350 g
Procesor: 32 bit ARM 710T core, 36.864 MHz
Szybkość przesyłania danych: 115200 b/s (IrDA) 9600 b/s dane
Faks: 9600 b/s
Czas pracy: 40 godzin
Wyświetlacz: 640x240 pixeli, 1/2 VGA 16 odcieni szarości
Pamięć: RAM (16 MB), ROM (12 MB)
Ilość dzwonków: 8 (+ własne)
Pozostałe funkcje: zegar, budzik, przeglądarka WAP i www, gry (Saper), kalkulator, Word, arkusz kalkulacyjny, IrDA, notatki głosowe, kalendarz, organizer, kompozytor melodii, e-mail (POP3 i IMAP4).

Opinie:

Opinie archiwalne (18):

Komentuj

Komentarze / 18

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  on74 pisze: 2001-10-05 15:40
  wdaje mi sie lepszym rozwiazaniem to cudo plus telefo niz nokia komunikator
  0
 • Users Avatars Mini
  bolo pisze: 2001-10-07 02:01
  Wysoko oceniam MC218 aczkolwiek nie będzie już produkowany. Szkoda. Korzystałem przez pewien czas z podobneho Philipsa Velo 500 i muszę powiedzieć, że w nawet nie ma co porównywać. MC pod każdym względem przewyższa Velo. Miałem pewne trudności z dobraniem telefonu w pełni kompatybilnego z MC. T28 i niższe generacje Ericssona trudno jest już kupić w mojej okolicy. Ostatnio znalazlem R320s, który według danych z interenetu ma zapewniać pełne wykorzystanie MC do komunikacji - SMS, fax, email i internet. Niestety nie został wymieniony przez Pana przeprowadzającego test urządzenia. Podzielam również zdanie, iż MC218 + telefon jest dużo lepszym rozwiązaniem niż Nokia Communicator.
  0
 • Users Avatars Mini
  tedd pisze: 2002-02-21 19:00
  Dla mnie - rewelacja, w dodatku... uzaleznia. Z tego co wiem Nokia 9210 nie ma w zestawie oprogramowania mozliwosci tworzenia baz danych - tego uzywam najczesciej w swoim 'Eryku'.
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-02-10 23:19
  troche niepraktyczne
  0
 • Users Avatars Mini
  nr124 pisze: 2003-03-07 18:34
  małe cacuszko.Musze przyznać że dosyć ciekawe rozwiązanie.
  0
 • Users Avatars Mini
  smokeWEED pisze: 2003-03-11 19:39
  wyglada fantastycznie troche jak nie z tej ziemi, nie powstydzilbym sie
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 10:04
  widze konkurencej dla komunikatora
  0
 • Users Avatars Mini
  khalon pisze: 2003-04-04 21:26
  fajny bajer...
  0
 • Users Avatars Mini
  Tyski Boss pisze: 2003-05-03 12:36
  no zajebisty i pewnie kupe kasy kosztuje!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Kenner pisze: 2003-06-03 02:22
  Przeciez to zwylky PSION tylko sygnowany znaczkiem Ericssona :) Swoja droga ciekawa konstrukcja. Przy bardzo slabych parametrach sprzetowych mozna bylo uzyskac ciekawe efekty (mowa oczywiscie o oprogramowaniu)
  0
 • Users Avatars Mini
  gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:24
  a to cos takiego wogole istenieje :)
  0
 • Users Avatars Mini
  kolczatka2 pisze: 2003-06-15 16:36
  yyy pierwszy raz widzee
  0
 • Users Avatars Mini
  mooby pisze: 2004-05-27 19:46
  a fuj
  0
 • Users Avatars Mini
  pudlarz pisze: 2004-08-05 16:45
  ochyda
  0
 • Users Avatars Mini
  orko1990 pisze: 2004-09-15 20:47
  czy ja wiem fajny
  0
 • Users Avatars Mini
  szczupak007 pisze: 2005-03-08 23:57
  mi sie też podoba... według mnie baaaardzo fajny;) pOzDrO
  0
 • Users Avatars Mini
  Benek_Q pisze: 2005-09-30 23:38
  hysko hyba tam jes: karkurator, kalendorz, a mnie sie widzi,że jak na wsi bym to kupieł to by ludzie myśleli ze to diobeł abo czort!! Roz na wsi jak Zenek karkulator kupił to ludzie myśleli że ilszto ludzi siedzi w tym i liczy!! bardzo fajna rzecz ten kalkulator cyfrowy liczbowy!! musze se to kiedyś oglondnonć w wtelewizorze! ide do zenka pograć na kalkulatorze! Cześ!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  jozeft pisze: 2011-02-27 01:33
  Mam problem,bo zresetowalem calkowicie ericssona MC 218 i teraz nie dziala 1/3 klawiszy na klawiaturze.Co zrobic?? Moze mi ktos pomoze w tym temacie. Jestem tez zainteresowany kupnem takiego samego funkcjonujacego egzemplarza. Jozef Karlskrona Szwecja
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: