Premiera nowego modelu Ericssona miała miejsce 4 września 2001 roku w Londynie. Mały, zgrabny telefon jest młodszym bratem słynnego T68 i podobnie jak on został wyposażony w GPRS. W przeciwieństwie do T68 nowy T65 został zaprojektowany z myślą o rynku telefonów low-end. Koszty produkcji zmniejszono wyposażając telefon w ekran z 4 odcieniami szarości. Brak w nim również modułu Bluetooth i portu podczerwieni. Egzemplarz poddany testowi był przeznaczony na rynek brytyjski, gdyż właśnie tam trafiły pierwsze dostawy nowego aparatu. Został wyprodukowany w Szwecji, o czym świadczy napis na folii zakrywającej ekran świeżo wyjętego z pudełka telefonu.
Co w zestawie?
W zestawie oprócz samego aparatu znajdziemy ładowarkę podróżną z wymiennymi końcówkami i dokumentację. Dziwi trochę brak baterii oddzielnie zawiniętej w folię, ale jak się później okaże bateria znajduje się już w telefonie.
Wkładamy kartę SIM
I tutaj małe zaskoczenie. Ponieważ bateria jest zintegrowana z aparatem, z tyłu telefonu nie otwiera się żadna klapka, do czego na ogół jesteśmy przyzwyczajeni. Aby włożyć kartę SIM należy wysunąć szufladkę znajdującą się w górnej części telefonu. Szufladka wysuwa się dosyć ciężko, trzeba uważać, aby jej nie wyłamać. Najlepiej do jej otwarcia użyć czegoś o zaokrąglonym kształcie, np. spinacza biurowego.
Wygląd telefonu
Ze zdjęć, które publikowano w internecie wydawać by się mogło, że T65 będzie podobny do Nokii 3310. W rzeczywistości jednak aparat ten nie jest podobny do niczego, co do tej pory wyprodukowano. Po prostu ma swój własny, niepowtarzalny styl. Wyróżnia go duży ekran o wymiarach 32x26 mm, duży przycisk ze strzałkami oraz niebieski przycisk szybkiego dostępu do WAP. Klawiatura i ekran są podświetlane na niebiesko. Dwa boczne klawisze wykonane są z gumy, natomiast klawiatura z twardego plastiku. Zastrzeżenia może budzi wielkość klawiszy, jednak są one na tyle wypukłe, że nie ma problemu z trafieniem w odpowiedni klawisz. Małe rozmiary i wklęsły tył obudowy sprawiają, że aparat dobrze leży w dłoni. Obudowa jest bardzo zwarta i sztywna, nic nie trzeszczy i nie rusza się, gdy trzymamy aparat w ręku. To zasługa zintegrowanej baterii, choć brak możliwości jej wymiany we własnym zakresie wiele osób może uznać za wadę.
Obsługa telefonu i menu
Podczas uruchamiania T65 wita nas trójwymiarową animacją znaną już z innych modeli Ericssonów. Czas logowania do sieci zależy od tego czy mamy uaktywnioną usługę GPRS. Zauważyłem, że przy aktywnym GPRS logowanie do sieci trwa kilka sekund dłużej. Dzięki bocznym klawiszom możemy wyświetlić status telefonu. Jest to funkcja znana z wszystkich nowych modeli Ericssonów. W statusie widać między innymi przybliżony czas rozmów i oczekiwania oraz nazwę profilu.
W trakcie rozmowy klawisze te służą do regulacji głośności. Tradycyjne menu Ericssona widoczne w postaci zakładek z animowanymi ikonkami zawiera pozycje takie jak: "Spis telefonów", "Wiadomości", "Połączenia", "Ustawienia", "Dodatki", "Usługi WAP", "Moje skróty". Pamięć telefonu może pomieścić 300 pozycji zawierających: imię, nazwisko, 3 numery telefonów, e-mail, obrazek i melodię skojarzoną z osobą. Kontakty można również pogrupować a dla 50 pozycji książki adresowej nagrać etykiety głosowe. Dłuższe przytrzymanie klawisza YES powoduje, że telefon prosi o wypowiedzenie słowa skojarzonego z kontaktem. Rozpoznawanie mowy działało bez zarzutu.
Transmisja danych
Dla 10-ciu kont dla transmisji danych możemy wybrać rodzaj transmisji: CSD lub GPRS (43,2 kbps). Sposób konfiguracji kont jest identyczny jak w telefonach T39 i R520m. Obydwa rodzaje transmisji działały bezproblemowo. GPRS testowany był w sieci ERA. Strony internetowe otwierały się bardzo szybko. Przeglądarka WAP na ogół nie sprawiała kłopotów, chociaż zdarzało się jej blokować telefon na kilkanaście sekund. Po każdej sesji GPRS aparat wyświetla informację o ilości bajtów odebranych i wysłanych. Informacje te są zapamiętywane i sumowane w telefonie, co ułatwia nam kontrolę kosztów transmisji.
Czat, e-maile i EMS
Telefon został wyposażony w funkcję "Czat" znaną między innymi z Nokii, jednak przydatność tej funkcji wydaję się być wątpliwa. Bardziej interesującą funkcją T65 jest natomiast klient poczty elektronicznej. Umożliwia on zdefiniowanie maksymalnie 3 skrzynek pocztowych. Do każdej z nich możemy przypisać jedno z 10 kont dla połączeń z danymi. Wysyłanie i odbieranie e-maili poprzez GPRS działało bez zarzutu, choć czasami telefon nie mógł odnaleźć serwera, ale to raczej problem na łączach, niż w samym aparacie. Bardzo przydatna jest funkcja automatycznego sprawdzania poczty, co 5, 30 lub 60 minut. Wadą jest to, że telefon sprawdza pocztę tylko na jednej ze skrzynek, aktualnie aktywnej. Gdy chcemy sprawdzić pocztę na naszej drugiej lub trzeciej skrzynce to musimy ją uaktywnić i potem połączyć się jeszcze raz. Po sprawdzeniu poczty przez GPRS i rozłączeniu z serwerem na ekranie ukazuje się informacja ile bajtów odebrano a ile wysłano.
A teraz czas na opis funkcji EMS dostępnych podczas redagowania SMSów. Tajemniczy niebieski przycisk przydaje się nie tylko do szybkiego dostępu do stron WAP, ale również podczas edycji tekstów. W trakcie pisania SMSa wciśnięcie tego przycisku daje nam dostęp do funkcji "Wstaw obiekt". Mamy do wyboru obiekty takie jak: "Obraz", "Dźwięk", "Melodia" i "Animacja". Wszystkie te obiekty możemy oczywiście łączyć ze sformatowanym tekstem. Edycja EMSów jest bardzo wygodna i szybka. Problem napotkałem jedynie podczas próby wstawienia animacji. Otóż na cztery próby wstawienia animacji tylko jedna zakończyła się pomyślnie. W pozostałych przypadkach telefon zawieszał się, wyświetlając czarny ekran. Prawdopodobnie w oprogramowaniu telefonu tkwi jakiś błąd. Miejmy nadzieję, że aparaty, które trafią na nasz rynek będą miały nowszą wersję oprogramowania. Po wstawieniu animacji widzimy tylko pierwszą jej klatkę. Animacja tak naprawdę jest odtwarzana dopiero po otrzymaniu wiadomości EMS. Jeżeli wiadomość zawierała obrazek możemy zachować go w pamięci telefonu.
Personalizacja telefonu
Podczas połączeń z serwisami WAP możemy pobierać melodie i zachowywać w pamięci (maksymalnie 8) lub pobierać obrazki w 4 odcieniach szarości. W mobilnym internecie pojawia się coraz więcej serwisów oferujących różne kategorie obrazków dla Ericssonów. Największy zbiór obrazków znajduje się pod adresem esato.com. Każdą grafikę można ustawić jako tło, zapisać w telefonie w celu edycji lub jako obraz pojawiający podczas uruchamiania telefonu. Interesująca funkcja T65 to edytor obrazków. Wymiary obrazka można ustawiać dość elastycznie, jednak łączna liczba pikseli nie może przekroczyć 1024. Standardowe wymiary to 32x32 i 64x16. Obrazki rysuje się prowadząc "ołówek" klawiszami numerycznymi. W każdej chwili możemy zmienić odcień pikseli, korzystać ze schowka, powiększać obraz a na koniec zachować w pamięci telefonu (maksymalnie 30 obrazków). Na stałe w telefonie są zaszyte 72 obrazki i 12 animacji. Wszystkie te elementy można wykorzystać we wiadomościach EMS.
Sprawdź swój biorytm
Oprócz trzech gier (Tetris, E-Maze, Game) w Ericssonie T65 znalazł się również program do wyznaczania biorytmów. Po ustawieniu naszej daty urodzenia na ekranie pojawia się wykres z trzema krzywymi reprezentującymi sprawność fizyczną i psychiczną oraz stan emocjonalny w bieżącym dniu. Możemy również zobaczyć biorytm dla dowolnej daty wstecz lub w przyszłości.
Czas pracy
Po naładowaniu baterii telefon określił czas czuwania na 195 godzin a czas rozmów na około 10 godzin. Przy niezbyt intensywnym korzystaniu z aparatu (kilka minut rozmów i kilkanaście minut transmisji GPRS dziennie) bateria wytrzymała prawie 10 dni.
Ogólne wrażenia
Po kilkunastu dniach korzystania z telefonu wywarł on bardzo pozytywne wrażenie. Największy atuty T65 to jego małe rozmiary i szybki dostęp do stron WAP. W niektórych modelach Ericssonów menu odświeżało się z opóźnieniem. W T65 menu działa bardzo szybko a ilość zawartych w nim funkcji jest w zupełności wystarczająca. Do wad zaliczyć można małą i twardą klawiaturę oraz zawieszanie się aparatu w najmniej spodziewanym momencie, chociaż to nie zdarzało się zbyt często.
Galeria zdjęć telefonu Ericsson T65 znajduje się tutaj