Ericsson prezentował dziś w Warszawie technologię 3.5G - HSDPA. Technologia ta pozwala na przesyłanie danych z teoretyczną prędkością 14.4 Mb/s. HSDPA stanowi integralną część standardu WCDMA.
Rozwiązanie HSDPA zostało oparte o koncepcję współdzielonego kanału transmisji, tzw. fat-pipe. Głównym jej założeniem jest dynamiczne dostosowanie się do zmian zachodzących w środowisku radiowym i szybka retransmisja błędnych danych.
Poprawa jakości transmisji w HSDPA osiągana jest poprzez:
zwiększenie maksymalnej szybkości transmisji danych do 14.2 Mb/s
zredukowanie opóźnień
dwu-trzykrotne zwiększenie pojemności systemu
Dla operatorów główną zaletą HSDPA jest zwiększona pojemność systemu, osiągana poprzez:
transmisję kanału współdzielonego - pozwala to na efektywne użycie dostępnych kodów i zasobów mocy w WCDMA
wykorzystanie krótszych interwałów transmisyjnych - wpływa na czas odpowiedzi i poprawia śledzenie szybkich zmian parametrów kanału radiowego
adaptację łącza - poprawia wykorzystanie kanału i umożliwia stacji bazowej pracę z maksymalną mocą
przełączanie kanałowe - zwiększa priorytet użytkowników pracujących w dobrych warunkach propagacji
szybką retransmisja i soft-combining - dodatkowo poprawiają pojemność systemu
modulację 16QAM - umożliwia szybsze transmisje i efektywniejsze wykorzystanie pasma
Ericsson przewiduje komercyjne wprowadzenie na rynek technologii HSDPA już w 2005 roku. Jest on pierwszym producentem, który zaprezentował HSDPA. Kolejnym etapem rozwijania WCDMA będzie technologia HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), która pozwala na uplink z prękością 5.8 Mbps.
Obecnie w Europie jest 1 mln użytkowników technologii 3G. 210 mln osób znajduje się w zasięgu sieci WCDMA, ale nie korzystają jeszcze z tego typu usług. Według Ericssona do końca bieżącego roku ma być 6.6 mln klientów sieci UMTS w Europie. W 2008 r. liczba ta urośnie do 144.8 mln. W tym roku w Europie ma działać 36 sieci UMTS. Eric Nordling z Ericsson Central Europe powiedział dziś w Warszawie, że polscy operatorzy są już gotowi na UMTS i przede wszystkim mają środki, aby wdrożyć tę technologię. Według niego jest to technologia dojrzała, sprawdzona. Gotowe są także terminale, więc nie ma żadnego powodu, aby zwlekać z decyzją o zakupie infrastruktury.
Obecnie szwedzka firma ma 40% udziału w rynku GSM/EDGE/UMTS/WCDMA. Ericsson jest dostawcą 19 z 32 operatorów, którzy uruchomili UMTS komercyjnie.