eSIM - kiedy będzie w Plusie, T-Mobile i PLAY?

Newsy
Opinie: 0

Plus, T-Mobile i PLAY na razie nie podają terminów wdrożenia usługi eSIM w swoich sieciach.

Operatorzy na świecie również nie śpieszą się z wdrażaniem platform eSIM (embedded SIM).

Przyczyny tego powolnego tempa są różne:

 1. urządzeń obsługujących sSIM jest niewiele
 2. wdrożenie jest kosztowne
 3. eSIM może spowodować wzrost wskaźnika odejść klientów - migracja pomiędzy konkurentami będzie jeszcze prostsza i szybsza
 4. Marcin Gruszka z PLAY twierdzi także, że nadal brakuje standardu eSIM i jest on w trakcie ustalania. W lutym tego roku GSM Association podało, że standard eSIM został dogadany.

Główne zalety eSIM dla klientów:

 • łączność komórkowa pojawi się w nowych urządzeniach - zegarkach, rowerach, samochodach itd.
 • łatwiejsza zmiana operatora - na jednym eSIM mogą być wgrane profile wielu dostawców usług, ale tylko jeden profil może być aktywny w danej chwili
 • większa niezawodność - uszkodzenia kart SIM są teraz dosyć powszechne
 • łatwiejszy zakup nowej aktywacji
 • łatwiejsza obsługa flot urządzeń firmowych
 • łatwiejsze zarządzanie rozwiązaniami M2M
 • dla operatorów eSIM to redukcja kosztów zakupu kart SIM od dostawców (Gemalto, G&D, Idemia) oraz spadek kosztów logistyki/dostaw kart do punktów sprzedaży (szczególnie w segmencie prepaid)

Jednym z pierwszych urządzeń wykorzystujących eSIM był zegarek Samsung Gear S2.

Apple stosuje eSIM niezgodny ze standardem. Jest on nazywany Apple SIM.

Orange w Polsce najprawdopodobniej wykorzysta platformę digital SIMs dostarczoną grupie Orange przez G&D. Z tej platformy korzysta już Francja i Hiszpania.

Analitycy przewidują, że do 2030 r. już 100% urządzeń będzie korzystało z eSIM, więc od tej technologii nie ma odwrotu.

Konrad Mróz z T-Mobile napisał nam tylko: eSIM znajduje się w naszej sferze zainteresowań i pracujemy nad jego wdrożeniem. Konkretnej daty wdrożenia nie chcemy jeszcze zdradzać, ale na pewno z wyprzedzeniem o tym poinformujemy.

T-Mobile ma działające rozwiązanie eSIM w Niemczech, więc wdrożenie w Polsce (już po podjęciu decyzji biznesowej) powinno być szybkie i sprawne.

Łukasz Krzeski z biura prasowego sieci Plus odpowiedział nam w następujący sposób: Weryfikujemy technicznie oraz oceniamy biznesowo możliwość stosowania autoryzacji urządzeń bazujących na e-sim, zarówno konsumenckich jak i m2m, natomiast jest zbyt wcześnie by składać jakikolwiek deklaracje dotyczące terminu wdrożenia tego rozwiązania.

Rzecznik prasowy PLAY, Marcin Gruszka, nie udzielił nam odpowiedzi, ale przygotował film, w którym informuje, że PLAY aktualnie nie pracuje nad wdrożeniem technologii eSIM.

Wczoraj, rzecznik prasowy Orange, Wojciech Jabczyński, podał, że jego sieć będzie miała eSIM w Polsce jeszcze w tym roku. Można o tym przeczytać tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: