Nowe Postanowienie wydane przez trybunał arbitrażowy LCIA w sporze z udziałem Vivendi, Elektrim i ET zobowiązuje Elektrim do wykonywania wszystkich praw z Udziałów PTC zgodnie z instrukcjami ET. Wszystkie wypłaty z zysków PTC na rzecz Elektrim mają zostać zdeponowane na rachunku zastrzeżonym, którego powiernikiem będzie LCIA. Tymczasem, ET wkrótce złoży kasację od postanowienia z dnia 29 marca 2006 roku w przedmiocie częściowego uznania Drugiego Wyroku Wiedeńskiego.
W dniu 2 sierpnia 2006 roku trybunał arbitrażowy wydał istotne Postanowienie o Zabezpieczeniu Powództwa, które dotyczy pakietu 48% udziałów w kapitale zakładowym spółki Polska Telefonia Cyfrowa będącego własnością Elektrim Telekomunikacja („ET”) („Udziały PTC”), a za właściciela którego podaje się Elektrim. Zarządzenie zostało wydane w ramach postępowania arbitrażowego toczącego się przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym w Londynie („LCIA”) pomiędzy wspólnikami ET, tj. Vivendi i Elektrim, dotyczącego istniejącego pomiędzy nimi sporu w zakresie Trzeciej Umowy Inwestycyjnej z dnia 3 września 2001 roku („TUI”). TUI reguluje stosunki pomiędzy jej stronami odnośnie Udziałów PTC.
W Postanowieniu trybunał wydał Elektrim jednoznaczne nakazy i zakazy dotyczące Udziałów PTC:
(1) Elektrim ma zakaz dobrowolnego zabiegania lub zobowiązywania się do sprzedaży, przeniesienia, obciążenia lub zbycia w inny sposób Udziałów PTC, a także ustanowienia na nich zabezpieczenia.
(2) Elektrim został zobowiązany do wykonywania wszystkich praw głosu i innych praw z Udziałów PTC ściśle zgodnie z instrukcjami ET, które jest zobowiązany uzyskać przed przystąpieniem do wykonania tych praw. W szczególności, Elektrim jest zobowiązany do powołania osób wskazanych przez ET do Rady Nadzorczej i Zarządu PTC oraz innych organów PTC.
(3) Elektrim ma zakaz głosowania na zgromadzeniu wspólników PTC, w szczególności nad podziałem zysków PTC, chyba że wcześniej uzyska i zastosuje się do pisemnych instrukcji ET.
(4) W przypadku gdyby mimo wszystko została dokonana wypłata jakiejkolwiek dywidendy, zysków lub innych środków na rzecz Elektrim, Elektrim jest zobowiązany do zdeponowania otrzymanych kwot na rachunku zastrzeżonym, którego powiernikiem będzie LCIA.
(5) Elektrim ma zakaz podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu uniemożliwienie ET dokonania lub utrzymania wpisu ET jako wspólnika PTC w rejestrze przedsiębiorców i księdze udziałów PTC.
Trybunał LCIA również potwierdził m.in., że na podstawie TUI Elektrim przysługuje prawo do wskazania jednego albo dwóch kandydatów do wyboru w skład zarządu ET zgodnie z postanowieniami TUI (w zależności od liczby członków w składzie Zarządu) i wezwał Vivendi do współpracy w tym zakresie, chyba że Rada Nadzorcza ET będzie miała wyjątkowo uzasadnione powody, aby uznać, że zaproponowany przez Elektrim kandydat nie będzie działał w najlepszym interesie ET.
Zarządzenie Trybunału pomoże w ochronie interesów majątkowych ET w odniesieniu do Udziałów PTC. ET zamierza niezwłocznie wydać Elektrim instrukcje w tym zakresie i ponadto zawiadomić PTC i DT/T-Mobile o treści Postanowienia.
Ponadto ET podejmuje również starania zmierzające do ochrony swoich Udziałów PTC na terytorium Polski. ET złoży do dnia 7 sierpnia 2006 roku kasację od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2006 roku podtrzymującego częściowe uznanie Drugiego Wyroku Wiedeńskiego, o które wnosili - działając wspólnie przeciw ET - Elektrim i DT/T-Mobile, a którego to postanowienia Elektrim używa w celu pozbawienia ET jej Udziałów PTC bez jakiejkolwiek zapłaty.