Europol poinformował o zakończonej sukcesem akcji, w której brały udział służby 5 krajów, w tym Polski. Celem było zamknięcie około 50 najpopularniejszych serwisów służących do przeprowadzania ataków DDoS, a więc powodujących czasowe blokowanie funkcjonowania stron i serwisów online. Tylko jeden z zamkniętych serwisów posłużył dotąd do wykonania około 30 milionów ataków DDoS na różne cele. W wyniku przeprowadzonej akcji aresztowano siedmiu administratorów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kolejnym krokiem ma być wyciągnięcie konsekwencji wobec użytkowników zamkniętych serwisów.
Do przeprowadzenia międzynarodowej akcji konieczna była współpraca organów ścigania z 5 krajów. Agencje które brały udział to:
Tego rodzaju serwisy, które były celem akcji o kryptonimie Power Off obniżyły próg wejścia do świata cyberprzestępczości. Już za cenę 10 Euro (niecałe 50 zł) możliwe było wykupienie ataku DDoS na wybrany serwis czy stronę w internecie. Spowodowanie czasowego zablokowania funkcjonowania strony czy serwisu może prowadzić zarówno do straty finansowej jak i braku dostępu do istotnych usług oferowanych przez instytucje rządowe, policję czy banki.
Europol zwraca uwagę, że ataki DDoS są traktowane poważnie przez służby, bez względu na rozmiar ataku i jego cel. Pozorna anonimowość może zachęcać do wykupienia niedużym kosztem ataku DDoS choćby na konkurenta w grze online czy biznesową konkurencję, ale konsekwencje takiego zlecenia mogą być poważne, włącznie z wyrokiem pozbawienia wolności w niektórych krajach.