Exatel skupia się już na 6G - w domach i biurach zastąpi światłem WiFi i Bluetooth

Newsy
Opinie: 0
Nowe technologie ostatniej mili w szóstej generacji telefonii komórkowej (6G)

Dr hab. Teodor Buchner, członek zespołu R&D EXATEL, kierownik Zakładu I Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, przedstawił w specjalnym komunikacie prasowym firmy Exatel informacje na temat kolejnego odważnego projektu państwowej firmy.

 

Tym razem Exatel otrzymał dofinansowanie do pomysłu, którego efektem ma być stworzenie nowego rozwiązania do świadczenia ostatniej mili w technologii telefonii komórkowej 6G. Takie wnioski można wysnuć po lekturze pierwszej części dzieła naukowca z Politechniki Warszawskiej.

 

Komunikat prasowy Exatel nie jest zbyt zrozumiały, ale efektem prac za niemal 2 mln zł ma być rozwiązanie, które ulepszy obecnie dostępne technologie dostępowe. Buchner tłumaczy, że aktualnie największej rewolucji potrzebuje WiFi i Bluetooth. Według niego to są technologie, które aktualnie służą do obsługi tzw. ostatniej mili. Według niego, coraz wyższe częstotliwości radiowe mają specyficzne własności w zakresie propagacji i wysokie tłumienie, zaś obsługa technologiczna staje się coraz trudniejsza. Zgodnie z regułami radioelektroniki wyższe częstotliwości oferują szersze pasmo przenoszenia, rzędu nawet 100 Gbps dla pasma terahercowego i coraz większą pojemność informacyjną kanałów, ale niestety ich propagacja jest „coraz bardziej kapryśna” i często wymaga bezpośredniej widoczności (line of sight). Źródła terahercowe są słabo dostępne i drogie, ponieważ znajdują się na granicy kilku technologii i nie ma w nich przełomu.

 

Buchner chce WiFi zastąpić światłem widzialnym. Światło widzialne zmodulowane w częstotliwościach radiowych może być nośnikiem informacji. Buchner deklaruje, że jest to już rozpoczęcie epoki 6G. W ten właśnie scenariusz wpisuje się najnowszy projekt EXATEL.

 

To ta państwowa firma, dzięki projektowi RAPID 5G już w 2014 roku „torowała w Polsce drogę dla 5G, w czasach, kiedy to jeszcze nie było modne”.

 

Rozwiązanie, za które zapłacą polscy podatnicy jest oparte na zastosowaniu światła do zapewnienia sieci LAN w małym biurze czy w domu. Tę technologię ostatniej mili można stosować głównie w pomieszczeniach zamkniętych, choć możliwe są również zastosowania na wolnym powietrzu.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: