vivo X51 5G – gimbal w smartfonie

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
vivo X51 5G – gimbal w smartfonie

Spośród wielu niewątpliwie ważnych zastosowań smartfonów, jednym z najważniejszych jest fotografowanie i nagrywanie filmów. Smartfony wypierają coraz szybciej z rynku kamery i aparaty fotograficzne. Telefony stały się w dziedzinie foto-wideo tak popularne, że powstały specjalistyczne akcesoria ułatwiających fotografowanie i filmowanie na półprofesjonalnym poziomie. Jednym z takich urządzeń jest dedykowany smartfonom gimbal, stabilizujący ujęcia wideo i pozwalający osiągnąć płynne zmiany kadru. Dla vivo była to idealna okazja, aby przypomnieć, że siłą smartfonów są ich kompaktowe wymiary i wygodna, a nie kolejne nieporęczne akcesoria.  Tak powstał vivo X51 5GTo pierwszy smartfon z wbudowanym mechanicznym gimbalem stabilizującym cały moduł głównego aparatu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści, a gimbal nie jest jedyną zaletą wszechstronnego zestawu aparatów tego smartfona.

Przewaga mechanicznej stabilizacji nad cyfrową

Obecnie każdy liczący się smartfon na rynku oferuje stabilizację nagrywanego wideo. Większość wykorzystuje stabilizację cyfrową, część stabilizację optyczną, czyli tzw. OIS. Mimo to wciąż powstają nowe gimbale do smartfonów, a powód jest prosty – są skuteczniejsze. Stabilizacja cyfrowa musi wykadrować, czyli wyciąć obraz z całej rejestrowanej klatki filmu, aby mieć margines, w którym kadr może się przesuwać niwelując drgania telefonu. Jeśli matryca nie ma sporego zapasu rozdzielczości lub brakuje mocy obliczeniowej procesora to stabilizacja cyfrowa nie będzie dostępna. To jednak nie koniec problemów. Stabilizacja cyfrowa nie niweluje rozmycia spowodowanego poruszeniem przy zbyt długim czasie naświetlania. Dlatego nagrania w słabym oświetleniu ze stabilizacją cyfrową zwykle nie wyglądają najlepiej. Jest jeszcze kwestia zakresu stabilizacji. Zarówno w przypadku stabilizacji cyfrowej, jak i optycznej, ruch (czyli nasze niechciane drgania), który można zniwelować, jest stosunkowo niewielki. Taki system wystarcza do uważnego filmowania z ręki, ale bieg i wchodzenie po schodach to już dla niego za wiele. Tutaj wkracza stabilizacja mechaniczna, która w przypadku gimbala przesuwa te ograniczenia znacznie dalej. Gdy przyjrzymy się obiektywowi vivo X51 5G podczas filmowania, zobaczymy, że porusza się w szerokim zakresie, czego nie zaobserwujemy w żadnym innym telefonie. Mechanizm zamiast po fakcie korygować to co już zarejestrowała matryca, aktywnie niweluje potencjalne problemy w trakcie jego rejestracji, dając matrycy optymalne warunki do pracy, bez spadku jakości, rozdzielczości, zmniejszając rozmycie spowodowane ruchem.

Gimbal to nie tylko redukcja wstrząsów i drgań

Dodatkową korzyścią płynącą z mechanicznej stabilizacji jest płynniejsze przesuwanie kadru tzw. panning, czyli panoramowanie. Gdy zmieniamy kierunek, w którym patrzy obiektyw, mechanizmy wbudowanego gimbala amortyzują ruch, tak aby był płynny, co przypomina bardziej głowicę wideo z olejowym mechanizmem płynnego ruchu niż filmowanie z ręki. Zamiast szarpnięcia i gwałtownej zmiany kadru, ruch najpierw płynnie przyspiesza, aby w docelowym położeniu spokojnie wyhamować. Stabilizacja cyfrowa w większości przypadków gorzej sobie z tym radzi, bo nie rozróżnia rodzajów ruchu i po prostu niweluje na ile może wszystko, a gdy wykroczymy poza jej zakres pracy może powodować nieprzyjemne szarpnięcia, nadganiając gwałtownie to czego nie mogła wygładzić. Gimbal w obudowie smartfona ma większe ograniczenia niż duże, zewnętrzne urządzenie, ale wciąż większe możliwości niż standardowa stabilizacja działająca bez użycia mechanicznych elementów przesuwających cały aparat.

Dodatkowa informacja o pracy gimbala

Na ekranie vivo X51 5G można wyświetlić dodatkowy wskaźnik stabilizacji pokazujący zakres pracy gimbala podczas nagrywania. Jest to punkt poruszający się wewnątrz dwóch koncentrycznie umieszczonych okręgów. Ułatwia to ocenę czy ruch nie jest zbyt szybki i czy nie wykracza poza zakres mechanizmu przesuwającego aparat. Przy okazji doskonale obrazuje siłę wstrząsów i przeciążeń, jakie oddziałują na smartfon. Ułatwia to kontrolę nad procesem nagrywania i osiąganie najlepszych efektów.

Oba rodzaje stabilizacji się wspierają

Zastosowanie gimbala nie oznacza, że cyfrowa stabilizacja nie jest całkiem potrzebna. W przypadku vivo X51 5G użytkownik sam może zadecydować, czy chce łączyć zalety obu rodzajów stabilizacji czy korzystać tylko ze stabilizacji samego gimbala. Dodatkowa stabilizacja cyfrowa pozwala jeszcze bardziej wygładzić gwałtowny ruch i sprawdza się podczas stabilizowania ruchów góra dół na osi Z, podczas gdy gimbal skutecznie stabilizuje obrót na osiach X i Y. Połączenie obu rodzajów stabilizacji pozwoli nagrać naprawdę dynamiczne sceny. Połączenie obu stabilizacji to najlepsze wyjście na przykład podczas nagrywania w biegu.

Gimbal jest tylko częścią wszechstronnego zestawu aparatów

Gimbal jest tylko jednym z wielu elementów zestawu aparatów vivo X51 5G. Mamy pełnoprawny aparat szerokokątny, z kątem widzenia 120 stopni, mamy główny aparat 48MP, F1.6, 1/2”, 0.8μm, PDAF + LDAF + OIS + Gimbal. Są aż dwa teleobiektywy - jeden o dwukrotnym powiększeniu, a drugi peryskopowy z pięciokrotnym powiększeniem, obsługujący zoom cyfrowy aż do x60. vivo X51 5G nie bawi się w cyfrowe powiększenie x2 wycinając kadr z 48 megapikselowej matrycy, tylko korzysta z teleobiektywu. Są 4 aparaty z tyłu i piąty z przodu, ale żaden nie jest marketingową zapchajdziurą o rozdzielczość 2 megapikseli. Unikatowy gimbal oferujący pełnoprawną, mechaniczną stabilizację o zakresie niedostępnym dla innych smartfonów jest istotnym, ale jednak dodatkiem do zestawu solidnych, pełnowartościowych i wszechstronnych aparatów. Nawet tryb makro jest dostępny i nie w dwumegapikselowej wydmuszce, tylko w aparacie szerokokątnym. Ustawia ostrość już od 2,5 cm - tak, aparat szerokokątny także pozwala na ustawianie ostrości, czego nie umożliwia zdecydowana większość smartfonów na rynku. Sam gimbal jest wisienką na torcie. vivo X51 5G debiutuje na polskim rynku bardzo mocnym akcentem, oferując smartfon z wyjątkowym i zaawansowanym, ale również wszechstronnym aparatem – unikalnym na rynku smartfonów.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: