5 sierpnia odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej Operatorów Telekomunikacyjnych (GROT). W spotkaniu wzięło udział 31 przedstawicieli z firm: ERA, TP Internet, El-Net, PTK Centertel, Telgam, Polkomtel, Netia, Tel-Energo, NOM, SM-Media, Dialog, Internet.pl, PolGazTelekom, TP S.A., NASK, Energis, GTS Polska, eTel.
Celem spotkania GROT jest przygotowanie środowiska operatorów telekomunikacyjnych do prac nad nową ustawą Prawo Telekomunikacyjne, które będzie musiało być opracowane na podstawie nowych dyrektyw europejskich i uchwalone do maja 2004 roku. Z doświadczeń zebranych podczas ostatniej nowelizacji prawa telekomunikacyjnego wynika, że prace nad nowym prawem mogą być bardzo trudne i czasochłonne. Ułatwieniem może być równoczesne z pracami rządowymi opracowanie przez środowisko operatorów stanowiska w kluczowych elementach tego prawa. Należy sobie przy tym zdawać sprawę, że stanowisko to, może być niejednolite, z uwagi na naturalny konflikt interesów różnych grup operatorów. Pozwoli jednak zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, które mają być uregulowane w nowym prawie.
Pierwszym elementem stanowiska operatorów powinny być opinie na temat możliwych strategii rozwoju infrastruktury i rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Opinie te będą użyteczne w dyskusjach nad prezentacją strategii przygotowywanej przez Ministerstwo Infrastruktury, która powinna być gotowa w wrześniu 2003 roku.
Drugi materiał, który powinien zostać opracowany, dotyczyć będzie sposobu i zakresu implementacji do nowego prawa telekomunikacyjnego nowych dyrektyw unijnych. Możliwe są przy tym różne stopnie swobody w zakresie wprowadzenia nowych zapisów dyrektyw do polskiego prawa. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że każde szersze podejście do nowego prawa spowoduje wydłużenie czasu prac nad ustawą. Przy tej okazji warto też zastanowić się nad rzeczywistym celem nowych dyrektyw, które mają służyć pozostałej części gospodarki oraz abonentów dostarczając im coraz lepszych i coraz tańszych usług teleinformatycznych. Biznes telekomunikacyjny jest tylko podmiotem tych dyrektyw i musi prezentować jasne stanowisko w sytuacji nakładania zbyt wielu obowiązków nie rekompensowanych odpowiednimi prawami umożliwiającymi mu zwrotu z inwestycji w infrastrukturę.
W dyskusji zebrani różnie oceniali możliwości wypracowania wspólnego stanowiska oraz zasady dochodzenia do consensusu lub zbioru opcji. Jednoznacznie zaś stwierdzili, ze nie ma czasu na bierne oczekiwanie, ale konieczne jest podjęcie prac, których zakres określili przez wypełnienie ankiet. Na kolejnym spotkaniu zostaną przeanalizowane pierwsze dokumenty i ustalone kierunki dalszych działań.