Haitong Bank przygotował swoje nowe prognozy dotyczące przebiegu aukcji 5G i terminu startu kolejnej aukcji na 700MHz.
Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz z Haitong Bank napisał w komunikacie banku, że jest pozytywnie zaskoczony tym, że cena wywoławcza pozostała bez zmian na poziomie 450 mln PLN. Bank utrzymuje jedna swoje prognozy finalnego kosztu na poziomie 650 mln PLN, bo z czterech bloków 3,6GHz (pasmo C) dwa (blok A, B) nie mogą być w pełni wykorzystane, co stwarza ryzyko presji cenowej na bloki C, D. Dodatkowo, Orange Polska i T-Mobile, które mają wspólne przedsięwzięcie infrastrukturalne JV Networks, mogą chcieć złożyć oferty na dwa sąsiednie bloki, aby zwiększyć efektywność współdzielenia pasma. Również w tym przypadku najlepszym wyborem strategicznym mogą być bloki C i D.
Bloki C i D są w pełni dostępne od pierwszego dnia, natomiast blok A ma wyłączenia na poziomie 30 proc. pasma, z czego ok. 20 proc. to wyłączenia stałe, a ok. 10 proc. wyłączenia do 2024-2026 roku. W bloku B występuje ok. 7 proc. wyłączeń, gdzie ok. 2 proc. to wyłączenia stałe.
Urząd Komunikacji Elektronicznej i rząd planują rozdysponować pasmo 700MHz pod koniec 2023 roku. Zdaniem banku jest to jednak zbyt optymistyczny scenariusz, gdyż w 1H23 UKE będzie zaangażowany w prace nad aukcją 3,6GHz (konsultacje/testy), natomiast w 2H23 administracja publiczna może być częściowo sparaliżowana przez wybory parlamentarne. Do tego dochodzą jeszcze nierozwiązane problemy (interferencje z Rosją i Ukrainą), które komplikują dystrybucję pasma 700MHz i wycenę jego wartości godziwej przez telekomy. Haitong Bank zakłada aukcję 700MHz w 2025 roku i wydatki kapitałowe na pasmo 700MHz w 2024 roku na poziomie 1 mld zł na telekom.