Test Handspring Treo 180g

Recenzje
Opinie: 52

Test został przeprowadzony przez redakcję serwisu www.palmpage.pl

 

 

Dzięki uprzejmości firmy MDS, przedstawiciela Handspring, jako pierwszy magazyn w Polsce mieliśmy przyjemność testować najnowszy produkt firmy Handspring – smartphone Treo 180g. Jest to rewelacyjne połączenie możliwości palmtopa z Palm OS z telefonem komórkowym. Litera „g” przy symbolu urządzenia oznacza, że jest ono wyposażone w pole Grafitti, znane każdemu, kto miał kontakt z palmtopami z Palm OS; w ofercie firmy będzie także wersja z niewielką klawiaturką QWERTY. Treo jest telefonem dwusystemowym, pracującym w paśmie 900 i 1800 MHz.

Model który testowaliśmy jest prototypem nie przeznaczonym do sprzedaży, dlatego nie dołączono do niego żadnej instrukcji ani dodatkowego oprogramowania. Komplet składał się jedynie z samego urządzenia oraz kabla do synchronizacji danych z PC.

Pierwsze wrażenia

 


Już na pierwszy rzut oka Treo prezentuje się bardzo interesująco, zachęca przyjemną dla oka stylizacją oraz, co najważniejsze, małymi rozmiarami. Muszę szczerze przyznać, że nie spodziewałem się tego urządzenia w tak wygodnej w noszeniu formie, oczekiwałem raczej standardowego Visora z pogrubiającą go dodatkowo klapką–słuchawką. Rzeczywiste rozmiary palmtopa to 11 cm x 6.9 cm x 1.8 cm a waga jedynie 153 g.



Treo rozmiarami przypomina Palma m505, jest odrobinę węższy i krótszy oraz oczywiście grubszy. Rozmiary urządzenia są jego największą zaletą, umożliwiając wygodne noszenie w kieszeni koszuli, marynarki bądź też spodni.


 

Palm m505 i Handspring Treo 180g


Treo również bardzo dobrze wypada w porównaniu do „zwykłych” telefonów komórkowych, dzięki małym rozmiarom niewiele ustępując im wygodą noszenie, za to oferując nieporównywalnie większe możliwości. Na poniższym zdjęciu szczególną uwagę zwraca różnica w wielkości wyświetlaczy...

 


Nokia 7110, Treo 180g oraz Nokia 6210

 

 

Porównanie grubości: (od góry) Nokia 7110, Treo 180g, Palm m505


Hardware
Urządzenie wykonane zostało z ciemnego tworzywa w kolorze grafitowo-granatowym. Szkoda że firma nie zdecydowała się na zastosowanie metalowej obudowy, która z pewnością wyglądałaby bardziej profesjonalnie, choć na wygląd zewnętrzny Treo naprawdę nie można narzekać.



Klapka pełni wiele ról – ochrania ekran podczas noszenie palmtopa, jest słuchawką, pełni rolę włącznika urządzenia i umożliwia odbieranie i kończenie połączeń

Treo przypomina swoim wyglądem standardowego palmtopa z systemem Palm OS z klapką ochronną ekranu. Ponieważ Treo wyposażony jest w ekran dotykowy poprzez który kontrolujemy pracę urządzenia, okienko wydaje się na pierwszy rzut oka zbędne – uczucie takie miałem do czasu pierwszego przychodzącego połączenia telefonicznego – w okienku pokazuje się numer telefonu osoby dzwoniącej. Ponieważ klapka jest aktywna, otwarcie jej odbierze rozmowę, natomiast przyciskiem przewijania można odrzucić niechciane połączenie. Aktywna klapka znacznie ułatwia korzystanie z Treo jako z telefonu, jest również włącznikiem i wyłącznikiem palmtopa. Okienko palmtopa jest bardzo wytrzymałe i zapewnia doskonałą ochronę wyświetlacza.
Kąt nachylenia otwartej klapki zapewnia wygodne trzymanie aparatu podczas rozmowy, poza tym w przeciwieństwie do telefonicznego modułu VisorPhone użytkownik nie dociska ekranu do policzka, w efekcie czego na ekranie pojawiały się tłuste smugi.
W zawiasie klapki zastosowano sprężynę, dzięki czemu jest ona pewnie utrzymywana w pozycji zamkniętej i otwartej.

W górnej części klapki wbudowano głośnik słuchawki, zapewnia on bardzo dobrą jakość dźwięku, przewyższając głośnością wiele telefonów komórkowych dostępnych na rynku. Treo wyposażony jest dodatkowo w zestaw głośnomówiący, który naprawdę spełnia pokładane w nim oczekiwania. Po ustawieniu siły głosu na maksimum, rozmowa jest bez problemu słyszalna nawet w dużym pomieszczeniu.

Po otwarciu klapki mamy dostęp do wyświetlacza i obszaru Grafitti. W Treo zastosowany standardowy dla platformy Palm OS ekran mono o rozdzielczości 160x160 pikseli, mogący wyświetlić 16 odcieni szarości. Widzialność ekranu jest bardzo dobra, dodatkowo jest on podświetlany, niestety w sposób odwrócony, co przydaje się jedynie w całkowitych ciemnościach. Kontrast ekranu zapewnia jednak doskonałą widoczność w większości warunków oświetleniowych.
W standardowym już dla produktów Handspringa miejscu w polu Grafitti, obok ikonki menu, umieszczono symbol, którego kliknięcie uruchamia regulację kontrastu.

Treo wyposażono w standardowy układ przycisków na przodzie PDA, jednak uruchamiają one domyślnie inne aplikacje niż dotychczas w Visorach.



Pierwsze dwa przyciski uruchamiają standardowo aplikacje PhoneBook – rozbudowaną książkę adresową zintegrowaną z funkcjami komunikacyjnymi palmtopa, oraz rozbudowany Date Book, czyli terminarz, który przypomina komercyjną aplikację DateBk. Przyciski te jednak są w odwrotnej kolejności niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni ze starszych urządzeń z Palm OS, co może początkowo trochę irytować użytkowników urządzeń Palm OS z dłuższym stażem. Następnie umieszczono klawisze przewijania oraz dwa klawisze, które zamiast ToDo i Memo (lub Note Pad) uruchamiają przeglądarkę WWW/WAP Blazer i program do obsługi krótkich wiadomości tekstowych SMS. Wszystkie przyciski charakteryzują się dobrze wyczuwalnym momentem naciśnięcia, choć są bardzo małe, co będzie uciążliwe dla zapalonych graczy. Klawisze dostępne są zarówno przy otwartej jak i zamkniętej klapce.
Nad przyciskiem terminarza widoczny jest niewielki otworek, tam właśnie znajduje się mikrofon. Jakość mikrofonu jest dość dobra, lepsza niż we wcześniejszych modelach PDA firmy Handspring. Podczas rozmowy z osobą korzystającą z Treo jakość dźwięku w słuchawce jest dość dobra, jednak gdy nasz rozmówca korzysta z zestawu głośnomówiącego a smartphone oddalony jest od niego, np. podczas jazdy samochodem, dźwięk w słuchawce będzie dość cichy.



Tył palmtopa jest praktycznie całkowicie płaski, w dolnej części znajduje się klapka, na której montuje się kartę SIM. W klapce znajduje się także otwór przez który resetujemy urządzenie.


 

W klapce mocujemy kartę SIM

 


Dół palmtopa wyposażony jest w złącze, przez które odbywa się synchronizacja i przez które podłączane będą ewentualne akcesoria. Niestety Handspring zastosował zupełnie nowy rodzaj portu niż dotychczas, przez co z Treo nie można wykorzystać aktualnych akcesoriów dla serii Visor i Visor Edge. Jest to dość kiepskie posunięcie ze strony firmy. Wystarczy spojrzeć na przykład firmy Palm, która po licznych słowach krytyki od strony zdegustowanych użytkowników, muszących przy każdej zmianie palmtopa zmieniać wszystkie akcesoria, zdecydowała się na ujednolicenie portu we wszystkich nowych modelach.
Do Treo nie dołączono stacji dokującej a jedynie kabel do synchronizacji, podobny do tego z Palma m100, podłącza się go do portu USB. Do kabla podłączany jest także zasilacz służący do ładowania wbudowanego akumulatora Li-Ion, zasilacz można podłączyć również bezpośrednio do palmtopa.
Testowy model mieliśmy zbyt krótko, aby w pełni zbadać czas pracy na bateriach. Producent podaje, że w trybie czuwania maksymalny czas pracy urządzenia wynosi 60 godzin, a w trybie rozmowy telefonicznej 2,5 godziny. W praktyce należy więc oczekiwać, że telefon wytrzyma około 2 dni w trybie czuwania.



Góra Treo prezentuje się raczej nietypowo jak na palmtopa z Palm OS. Uwagę zwraca wystająca antena telefonu, jednak jest ona dość krótka i nie wpływa aż tak niekorzystnie na wygodę noszenia urządzenia, jakby można było początkowo przypuszczać. Obok umieszczono przycisk włącznika palmtopa. Jego dłuższe przytrzymanie, przeciwnie niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, nie włącza podświetlania, ale moduł telefonu. Podświetlanie natomiast uruchamia szybko po sobie następujące, podwójne naciśnięcie tegoż przycisku.
Obok anteny znajduje się slot na stylus. Piórko jest krótkie i grube, dobrze leży w dłoni. Co ciekawe nie wyposażono go w śrubokręt jak dotychczas w produktach Handspring, a końcówka resetująca jest umieszczona w dolnej części.



Na górze, obok włącznika, znajduje się złącze podczerwieni, ładnie zintegrowane z plastikiem obudowy. Niezorientowana osoba raczej nie dostrzeże jego obecności. Następnie umieszczono przełącznik pomiędzy dzwonkiem telefonu a dyskretnym powiadamianiem - alarmem wibracyjnym w jaki wyposażono Treo. Alarm jest raczej dobrze wyczuwalny a przy tym niezbyt głośny. Funkcje ustawień dzwonka telefonu znajdują się na osobnej zakładce w opcjach telefonu. Można wybrać inny rodzaj dzwonka dla połączenia głosowego i wiadomości SMS, ustawić głośność powiadamiania oraz włączyć alarm wibracyjny dla powiadamiania normalnego i dyskretnego. Wielu użytkowników zmartwi jednak fakt braku możliwości samodzielnego skomponowania melodii.


 

 

Opcje ustawień dzwonka i alarmu wibracyjnego

 

Kółko przewijania zawartości ekranu oraz gniazdko zestawu słuchawkowego

Bardzo ciekawą innowacją w Treo jest także kółko przewijania zawartości ekranu umieszczone na lewym boku urządzenia; podobne rozwiązanie zastosowano już wcześniej w produktach Sony i Handery. Kółko umożliwia przewijanie w górę i w dół, oraz przemieszczanie się po wpisach w np. książce adresowej. Naciśnięcie kółka wybiera zaznaczoną pozycję, pozwala np. wykręcić numer, niezwykle ułatwiając i przyśpieszając pracę z telefonem. Kółko przydaje się także do przewijania ekranu przy czytaniu dłuższych tekstów, oraz pełni rolę regulatora siły głosu podczas rozmowy.
Nad kółkiem umieszczono gniazdko, do którego podłącza się zestaw słuchawkowy, nie był on jednak dołączony do prototypu. Miejmy nadzieję, że działa on lepiej niż w przypadku VisorPhone, gdzie powodował nieprzyjemne buczenie u naszego rozmówcy...

W przypadku Treo, jako urządzenia Handspringa, bardzo dziwi brak slotu Springboard, który nie jest oferowany nawet jako dodatkowy plecaczek. Można to wytłumaczyć chęcią zachowania małych rozmiarów, jednak ograniczyło to poważnie możliwości rozbudowy smartphone’a o dodatkowe akcesoria. Nie zastosowano także żadnego innego portu rozszerzeń, choć nie jest to aż tak uciążliwe, gdyż Treo posiada 16 MB pamięci RAM, 2x więcej niż inne dostępne aktualnie urządzenia z Palm OS (poza Visorem Pro). To spora ilość pamięci powinna zadowolić nawet wymagających użytkowników.

System i aplikacje
Treo 180g pracuje pod kontrolą systemu Palm OS w wersji 3.5.2 - dziwne że Handspring nie zdecydował się na użycie najnowszej wersji 4.0. Mimo wszystko różnice pomiędzy tymi systemami są bardzo niewielkie, Handspring wyposażył wersję 3.5 w rozszerzenia, które Palm wprowadził dopiero w 4.0, np. obsługa USB. Ponieważ Treo wyposażono w procesor o częstotliwości taktowania 33 MHz, system pracuje wystarczająco szybko. Treo testowany programem Benchmark 2.0 osiągnął 162%, więcej niż Deluxe osiągający 145%, czy Palm m505 z 154%. Nie jest to jednak tak szybko jak inne, nowe urządzenia Visor.

Wynik uzyskany programem PocketMark v0.2.1
IntMarks: 167
MemMarks: 171
FloatMarks: 164
PALMMARKS: 167
DBMarks: 326
GraphMarks: 95

Funkcje komunikacyjne
System Treo dostosowano do możliwości oferowanych przez funkcje komunikacyjne, dołączając kilka aplikacji. Pierwszą z nich jest PhoneBook, rozbudowana książka telefoniczna powiązana z programem do wybierania numerów. Interfejs aplikacji składa się z 4 ekranów: listy szybkiego wybierania numerów, klawiatury numerycznej wyświetlanej na ekranie (jest na tyle duża, że można obsługiwać ją palcem), dostosowanej do pracy z kółkiem standardowej książki adresowej znanej z Palm OS oraz spisu połączeń.

Interfejs aplikacji Phonebook funkcjonalnie bardzo przypomina program dołączony do VisorPhone. Ciekawostką jest zmieniony główny ekran książki telefonicznej palmtopa zintegrowanej z aplikacją PhoneBook. W standardowym Address Booku Palm OS nazwisko/firma oraz główny numer telefonu wyświetlane są w jednej linii, tutaj natomiast telefon wyświetlany jest poniżej nazwiska. Zmiany tej, na pierwszy rzut oka zbędnej, dokonano aby przyśpieszyć wybieranie numerów jedna ręką i trzeba przyznać, że udało się to znakomicie. Po wpisach można przesuwać się kółkiem z boku urządzenie, wciśnięcie go w chwili, gdy zaznaczone jest nazwisko wyświetli szczegółowe dane o osobie/firmie, natomiast wciśniecie na numerze telefonu spowoduje jego automatyczne „wykręcenie”.

Ostatnią zakładką jest spis wykonanych, odebranych i nieodebranych połączeń, dający dokładny obraz naszych rozmów. Handspring nie poprawił wszystkich niedociągnięć z VisorPhone’a - w spisie nadal brakuje połączeń do Internetu, co uniemożliwia prowadzenie szczegółowego billingu.
O każdym wpisie można wyświetlić szczegółowe informacje, m.in. datę i godzinę, rozmówcę, czas trwania itp. Z tego ekranu można bezpośrednio wybrać podany numer, lub skopiować go celem wklejenia do innej aplikacji.

 


Szczegółowe dane o rozmowie telefonicznej wyszczególnionej w spisie

 

 

Poszczególne ekrany aplikacji PhoneBook


W aplikacjach komunikacyjnych Treo, w prawym górnym rogu ekranu pokazuje się wskaźnik naładowania akumulatora oraz siły sygnału sieci GSM.
Treo pozwala oczywiście zawieszać połączenia, czy też tworzyć połączenia konferencyjne trzech użytkowników. Dzięki dużemu ekranowi, obsługa tych funkcji jest bardzo intuicyjna.


 

Przykład zawieszania rozmów i połączenia konferencyjnego


Program do obsługi wiadomości tekstowych został domyślnie przypisany do 4 klawisza na obudowie, ustawienie można to oczywiście zmienić w opcjach palmtopa. Program przypomina klienta poczty, składa się ze skrzynek nadawczej, odbiorczej, czy elementów wysłanych, jest dzięki temu przejrzysty i prosty w obsłudze. Treść wiadomości można wpisywać w sposób, w jaki czynimy to we wszystkich aplikacjach Palm OS – z Grafitti lub klawiatury ekranowej, nie trzeba chyba dodawać, że ta metoda jest sporo szybsza niż numeryczne klawiaturki zwykłych telefonów. Można także wkleić ciąg znaków skopiowany z innej aplikacji.

Ciekawostką są także nagłówki i sygnatury, które możemy ustawić, oraz gotowe, zautomatyzowane szablony predefiniowanych wiadomości, oczywiście w języku angielskim.
Treo potrafi wysyłać wiadomości dłuższe niż standardowe 160 znaków, zostaną one podzielone na kilka SMSów.


 

 

Interfejs programu do obsługi SMS

 

 

Szablony wiadomości bardzo przyśpieszają wysyłanie SMS w wielu sytuacjach


Przy nadchodzącej wiadomości palmtop samoczynnie się włączy, a wiadomość widoczna będzie w okienku klapki-słuchawki. Wiadomość można zapisać, wykasować, przesłać dalej lub oddzwonić pod wyświetlony numer.

W pamięci ROM palmtopa znajdują się także programy do zarządzania numerami z karty SIM. Numery można skopiować, skasować, wybrać jako połączenie głosowe czy wysłać pod nie wiadomość SMS, jednak nie można ich edytować. Rozwiązaniem jest jednak prosta sztuczka, polegająca na eksporcie ich do listy szybkiego wybierania, tam poddaniu ich edycji i ponownym skopiowaniu na kartę SIM.

 

 

Program do zarządzania wpisami na karcie SIM


Internet
Ponieważ do testowanego przez nas Treo nie była dołączona płyta z oprogramowaniem, nie wiemy na razie jakie aplikacje Handspring dołączy do swojego produktu. Z pewnością będzie to program do obsługi poczty elektronicznej, gdyż takowy nie jest wbudowany w system - najprawdopodobniej One Touch Mail.
W ROMie palmtopa zaszyta była za to przeglądarka Blazer w wersji 2 (Build 49), obsługująca HTML, WAP (WML/HDML), cHTML (I-Mode) i xHTML. Programu tego chyba nie trzeba zachwalać użytkownikom systemu Palm OS.

Jak już zaznaczyłem do Treo nie dołączono płyty z oprogramowaniem, nie było więc, znanego z VisorPhone’a, automatycznego kreatora połączeń Internetowych. Konfuguracji można dokonać ręcznie w opcjach palmtopa, korzystając z ustawień podanych w serwisie www.palmpage.pl. Po ustawieniu połączenia (w moim przypadku w sieci Era) i wybraniu numeru dostępowego, można już było przeglądać zasoby sieci. W trakcie testu jedynie raz pojawił się problem z zalogowaniem do sieci, jednak winę za niego ponosi raczej operator niż sam telefon.

Testowany palmtop umożliwia obecnie połączenia z szybkością jedynie 9600 bps. Należy podkreślić, że Treo wspiera sprzętowo transmisję pakietową GPRS, jednak dostępna ona będzie dopiero po opublikowania specjalnego uaktualnienia dla systemu. Miejmy nadzieje, że nastąpi to jak najszybciej, gdyż dopiero GPRS pozwoli w pełni cieszyć się mobilnością, przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości i zachowaniu niskich rachunków za połączenia.

Podsumowanie
Handspring Treo to produkt naprawdę udany. Jest to obecnie jeden z najlepszych smartphone’ów na rynku, oferujący użytkownikowi potencjał systemu Palm OS wraz z tysiącami dostępnych dla niego aplikacji, oraz funkcje komunikacyjne, w formie w jakiej ciężko znaleźć odpowiednik nawet w wyższej klasie telefonów. Za sprawą sporych możliwości rozbudowy systemu, jego popularności, a także dobrej ergonomii wynikającej z konstrukcji obudowy, dużego ekranu i świetnego oprogramowania, Treo ma szanse zyskać sobie sporą rzeszę entuzjastów. W dużej jednak mierze pod warunkiem, że cena u lokalnych operatorów sieci komórkowych będzie utrzymana na rozsądnym poziomie, oraz że uaktualnienie z obsługą GPRS dość szybko ujrzy światło dzienne.

Zalety:

  • bardzo dobre połączenie palmtopa z telefonem

  • małe rozmiary

  • świetna ergonomia

  • prostota obsługi

  • 16 MB pamięci RAM

  • dobra jakość i siła dźwięku

  • wbudowany zestaw głośnomówiący

Wady:

  • nowe, niekompatybilne z istniejącymi akcesoriami złącze

  • brak slotu rozszerzeń

  • na razie brak GPRS (będzie osiągalny jako programowy upgrade)

  • krótki czas pracy

  • połączenia modemowe nie są wyszczególnione w spisie

Opinie:

Opinie archiwalne (52):

Komentuj

Komentarze / 52

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Lysy pisze: 2001-12-22 09:16
    Jakos mimo zalet nie moge sie do niego przekonac, wydaje mi sie po prostu brzydki, szczegolnie ta okropna klapka.
    0
  • Users Avatars Mini
    jarpol pisze: 2001-12-22 04:21
    Fakt na screenach nie widać tak jak należy... ale to nie wina GOL!
    0
  • Users Avatars Mini
    minio pisze: 2001-12-22 11:34
    jak ktoś lubi takie to spoko, wygląda interesująco
    0
  • Users Avatars Mini
    gmazur pisze: 2001-12-22 13:00
    hub: moze wymiarów nie ma inponujacych ,ale przeciez to palm. szkoda, ze test jest malo dokladny (zgadzam sie z kakrysa). gm
    0
  • Users Avatars Mini
    luk23 pisze: 2001-12-22 13:36
    a mnie ten test calkiem przypadl do gustu widze ze palmik jest calkiem sprytny teraz chetnie bym przeczytal test sx45 .
    0
  • Users Avatars Mini
    AQQ pisze: 2001-12-22 14:00
    zbyt ubogi opis testu i mozliwosci...
    0
  • Users Avatars Mini
    luk23 pisze: 2001-12-22 17:26
    ale porazka nie wiem jakos mi przemknal uwadze :(( bylem pewien ze nie bylo tu jeszcze testu tego palma:o
    0
  • Users Avatars Mini
    Franek pisze: 2001-12-23 02:36
    nic sensownego sie z tego testu nie dowiedzialem , do kakryska: po uzywaj Accompli 008 to zmienisz zdanie.
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2001-12-24 13:03
    fajne urzadzonko ale ja i tak wole tel bo tego palma bym nie wykorzystywal w 50%
    0
  • Users Avatars Mini
    MacBirdie pisze: 2001-12-25 20:03
    Trudno napisać niesamowicie dokładny i obszerny test, mając sprzęt w ręku tylko parę godzin...
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2001-12-28 12:31
    Wyglada naprawde super, ale dlaczego nie bedzie dostepny u nas, dlaczego nasz kraj jest taki ubogi w takie telefony! Nigdy chyba sie nie odbijemy od dna!
    0
  • Users Avatars Mini
    perla pisze: 2002-01-02 13:55
    Tej wielkosci telefon jest trudny do przyjecia. Nadal komunikator NOKI jest w tej kategorii najlepszy. Koncepcja jak zrobic z palma telefon jest interesujaca technicznie ale obawiam sie malo praktyczna.
    0
  • Users Avatars Mini
    CHAMER pisze: 2002-01-07 18:04
    Pytanie, co macie na mysli mowiac ze na screenach nie widac jak nalezy? To oryginalny obraz z palmtopa przegrany na PC, czesc numerow zostala jedynie zamazana aby nie byly widoczne.
    0
  • Users Avatars Mini
    efen pisze: 2002-01-06 15:18
    niezle ale co to palm czy komorka
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-01-06 13:15
    Może i fajna zabawka. Choć ja osobiście je sestem zwolennikiem tego typy urządzonek :P
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-01-10 12:41
    Może małe i nawet fajne, ale czy takie coś może zastąpić tradycyjną komórkę. Wydaje mi się że nie. Ja jednak zostanę przy mojej...
    0
  • Users Avatars Mini
    Ramidus pisze: 2002-01-11 15:05
    Do osob narzekajacych na test: wezcie pod uwage fakt, ze ow test byl przygotowany na strone palmpage.pl - adresowany wiec jest pierwotnie do osob, ktore dokladnie znaja mozliwosci Palm OS, w zwiazku z czym opisywanie funkcji i programow standardowych dla tego systemu byloby cokolwiek redundantne i faktycznie niepotrzebne. Choc nie da sie ukryc, ze jak ktos o Palm OS nie ma specjalnie pojecia, to opisanie nawet podstawowych spraw by mu sie przydalo... zdrowka. PS: szkoda, wielka szkoda, ze ten palmofon nie ma 1800 MHz - jestem w Idei, w Wawie, i w zwiazku z tym dla mnie Treo staje sie wlasciwie bezwartosciowy :( A szkoda, bo to z aktualnie dostepnych i planowawnych palmofonow moim zdaniem w 101% najbardziej udana konstrukcja.
    0
  • Users Avatars Mini
    Ramidus pisze: 2002-01-11 15:07
    perla: visor jest o wiele poreczniejszy od communicatora nokii. Nokia to (niestety) straszliwa cegla. A treo mozesz w sumie nawet wrzucic do kieszeni koszuli idac na fajka. I nie oberwie Ci guzikow ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    Kojo pisze: 2002-01-13 03:01
    cos super tylko 16 mb to malo pamieci!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    CHAMER pisze: 2002-01-13 04:36
    Kojo, 16 MB RAMu w Palm OS to naprawde sporo i wystarczajace dla _wiekszosci_ uzytkownikow. Osobiscie jestem raczej wymagajacym uzytkownikiem a z tym czego naprawde uzywam mieszcze sie w 6 (z 8 RAMu w m505), dodatkowe 14 oferowane mi przez karte pamieci ktora posiadam przeznaczam na gry i soft ktorego ewentualnie uzyc moge aczkolwiek nie musze, a ktory jednak lubie miec przy sobie...
    0
  • Users Avatars Mini
    Ramidus pisze: 2002-01-13 19:15
    Kojo: moze ujmijmy to tak: przewazajaca wiekszosc komputerkow z PalmOS obecnie uzywanych posiada 8 MB, i dla przewaszajacej wiekszosci uzytkownikow to jest az nadto ;) Widzisz, pamietaj o tym, ze przecietny programik pod PalmOS jest kilkukrotnie mniejszy niz przecietny programik pod EPOC czy PocketPC. Takie sa fakty :) Oczywiscie, istnieja specyficzne zastosowania ktore wymagaja wiecej pamieci (np. jesli komus zalezy na bardzo pojemnym slowniku Ang-Ang badz Pol-Ang / Ang-Pol) ale jest to stosunkowo znikomy odsetek. Ja mam w Vx 5MB i mimo posiadania na prawde fury softu zainstalowanego nadal sie meiszcze bez problemu :) PalmOS jesli idzie o pamiec... hmmm... wyobraz sobie jakby ZX Spectrum mial 16 MB ;) a programiki pod palma majace 48 KB to norma a nie margines :) BTW: pozdrowka Chamer :)
    0
  • Users Avatars Mini
    roski pisze: 2002-01-16 18:47
    nie ma co.... interesujące
    0
  • Users Avatars Mini
    lenin pisze: 2002-01-18 11:24
    Ciekawe urządzonko, ciekawe ile miałoby kosztować ?
    0
  • Users Avatars Mini
    Ramidus pisze: 2002-01-18 15:11
    lenin: przeciez pisalem: w polsce 4000 zl bez "koncowki", w USA w promocji bodajze $400, bez aktywacji bodajze $500 czy jakos tak... niestety wersja na stany jest 900/1900 - ale pewnie w "dojczu" bedzie mozna zanabyc (z niemiecki systemem pewnie) wersje europejska za rozsadne pieniazki...
    0
  • Users Avatars Mini
    juzwik pisze: 2002-01-22 02:15
    no jak na XXI wiek to moze byc!
    0
  • Users Avatars Mini
    Kan pisze: 2002-01-26 02:35
    juzwik: Nie zgodziłbym się z Toba, że na XXI wiek może być... ten telefonik przypomina mi mały komputerek, a nie telefon.... nie wyobrażam sobie żeby coś takiego zastąpiło tradycyjne foniki... może jestem staroświecki, ale wolę tradycyje... może i ma spoko funkcje, nie przeczę, ale to nie fonik dla mnie... po pierwsze cena, a po drugie wygląd..
    0
  • Users Avatars Mini
    waldus pisze: 2002-01-29 01:30
    podoba mi sie klapka funkcje tez niczego sobie palm-fon to w dzisiejszych czasach ciekawa propozycja
    0
  • Users Avatars Mini
    K pisze: 2002-01-29 01:48
    A mi sie nie podoba design...
    0
  • Users Avatars Mini
    CHAMER pisze: 2002-01-29 04:14
    Treo 180 (keyboard) / 180g (Graffiti) - 3936 brutto Na PL stronie Handspringa: 'dwuzakresowy, globalny telefon GSM', wiec 900/1900, a szkoda, nici z 1800 :( Przy tescie nikt nie wiedzial bo nie bylo karty Idei pod reka, ale bylismy przekonani ze bedzie 1800 :( Szkoda ze Handspring nie przyslal wtedy specyfikacji. PS. Pozdrowienia Ramidus
    0
  • Users Avatars Mini
    p54321 pisze: 2002-02-06 12:09
    Wyglada bardzo ladnie ale jak natelefon to troche za duzy.
    0
  • Users Avatars Mini
    milmedyk pisze: 2002-02-11 20:44
    Może nawet i rzeczywiście ciekawe urządzenie...
    0
  • Users Avatars Mini
    w_wiktor pisze: 2002-03-08 13:53
    eee, no to szkoda, ze nie ma 1800 :((( ale i tak ciekawe ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    adminek pisze: 2002-09-13 00:08
    Przyszłość jest w czymś takim!!
    0
  • Users Avatars Mini
    mariusz19 pisze: 2002-10-18 13:33
    ciekawe ile kosztuje
    0
  • Users Avatars Mini
    flopik pisze: 2002-11-20 20:06
    Ciekawe kiedy powstanie idealny palmofon. Jak na razie kazdy ma wady - dla mnie np. wada w tym jest brak GPRS - chociaz to akurat prawdopodobnie sie zmieni, no i czas pracy za krotki. Ale cos za cos :)
    0
  • Users Avatars Mini
    GSMistrz pisze: 2003-02-04 02:40
    Brak kolorowego LCD???? Wstyd!!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    parys pisze: 2003-02-10 21:55
    nie jestem zwolennikiem laczenia palmow z telefonami
    0
  • Users Avatars Mini
    smokeWEED pisze: 2003-03-11 00:14
    troche to gormne, nie msylicie? wszystko co nowe i rewolucyjne.. jest najpierw duze i ciezkie.. a ptem wszystko sie normuje, ceny tez.. pogadamy za apre lat
    0
  • Users Avatars Mini
    CellPipe pisze: 2003-03-13 10:25
    Całkiem fajne urządzonko ale bez kolorowego wyświetlacza :(
    0
  • Users Avatars Mini
    borysj pisze: 2003-03-18 14:14
    moze nie jest lepszy od siemensa ale duzo tanszy
    0
  • Users Avatars Mini
    borysj pisze: 2003-03-18 14:15
    a ogolnie to fajny jest
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek603 pisze: 2003-03-26 15:55
    Ja widziałem dzisiaj w Carrefour jakiegos Handspringa z ekranem dotykowym, wyglądał tak samo jak ten na górze tylko nie mial antenki i kosztował 499 zł.
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek603 pisze: 2003-03-26 15:56
    Wg. mnie to bardzo tanio.
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek603 pisze: 2003-03-26 15:57
    Tylko nie wiem jakie ma funkcje.
    0
  • Users Avatars Mini
    gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:40
    nie widizlem nie macalem nie uzywalem ale musze to zrobic
    0
  • Users Avatars Mini
    szymon_ pisze: 2003-06-08 15:00
    jest juz wersja tego uzadzenia z kolorowycm wyswietlaczem (treo270)jest naprawde bardzo maly zanim nie widzialem go nazywo myslelm ze bedzie wikeszy...;)
    0
  • Users Avatars Mini
    kolczatka2 pisze: 2003-06-15 16:15
    niby ciekawy i inny od zwyklych komorek,aleee jakos mnei nie przekonuje...
    0
  • Users Avatars Mini
    maslo5 pisze: 2003-06-20 04:52
    Hmm... no coz moge powiedziec. Moze zaczne od minusow: nadal, podobnie jak w modelu VisorPhone tej samej firmy, czyli Handspring nie mozemy kontrolowac swoich polaczen modemowych. Alternatywa byloby polaczenie via GPRS, ale niestety, tutaj rowniez sie go nie doczekalismy (chyba, ze po upgradzie). Natomiast brava sie naleza firmie za wyposazenie tego palma w zestaw glosnomowiacy i dobre polaczenie z fonem, co nawet dzisiaj (2003r.) czasami jest trudne do osiagniecia! :-)))
    0
  • Users Avatars Mini
    DarkOnly pisze: 2003-06-22 22:25
    Bardzo ciekawy gadżecik. Warty zachodu, za nie wielkie pieniądze, oczywiście stosunkowo nieiwelkie!
    0
  • Users Avatars Mini
    Kenner pisze: 2003-06-30 23:19
    DarkOnly*: poszukaj najnowszych wersji palmofonow Handspring treo. Te to doipero wymiataja: kolorowy wyswietlacz, male wymiary, no i do tego PalmOS. Zyc nie umierac ;))
    0
  • Users Avatars Mini
    andvhs pisze: 2004-04-04 23:10
    Teraz to do muzeum się to nadaje .
    0
  • Users Avatars Mini
    nofate pisze: 2006-03-10 17:38
    Poprostu palmtop z wbudowanym telefonem komórkowym. I jak to coś można zaliczać do komórek?
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: