Spółka HAWE S.A. kontynuuje działania w zakresie reorganizacji Grupy Kapitałowej HAWE. Dzisiaj HAWE otrzymała postanowienie sądu o rejestracji nowej nazwy spółki HAWE Telekom Sp. z o.o., która dotychczas funkcjonowała jako Przedsiębiorstwo Budownictwa Technicznego Hawe Sp. z o.o.. HAWE Telekom jest właścicielem Ogólnopolskiej Sieci Światłowodowej HAWE. Obecnie największymi klientami spółki, a tym samym użytkownikami sieci, są Era, Polkomtel oraz Netia, UPC Polska i Multimedia Polska. Głównym celem zmian w grupie jest skuteczne rozdzielenie działalności telekomunikacyjnej od projektowej i budowlanej. Reorganizacja prowadzona przez HAWE S.A. jest pierwszym krokiem do rozszerzenia oferty spółki w zakresie usług operatorskich oraz budownictwa i projektowania inwestycji liniowych.
O rozpoczęciu reorganizacji Grupy Kapitałowej HAWE poinformowano w kwietniu 2010 roku. Powołano wówczas nową spółkę, HAWE Budownictwo, która przejęła prowadzenie prac projektowych i budowlanych. Kolejnym jej etapem jest zmiana nazwy spółki PBT Hawe na HAWE Telekom.
W ramach Grupy Kapitałowej HAWE Telekom będzie prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych dla operatorów krajowych i międzynarodowych, z wykorzystaniem Ogólnopolskiej Sieci Światłowodowej HAWE. HAWE Telekom świadczy usługi sprzedaży i dzierżawy włókien światłowodowych oraz, między innymi, transmisji danych i dostępu do sieci Internet klasy operatorskiej.
„W pierwszej połowie roku zapowiadaliśmy plany reorganizacji Grupy. Pierwszym etapem było powołanie spółki Hawe Budownictwo Sp. z o.o.. Teraz przyszedł czas na kolejny krok, jakim jest zmiana dotychczasowej marki PBT Hawe na HAWE Telekom. Podział zadań w Grupie przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzonych prac i usprawni jej funkcjonowanie. Zapewni on naszym klientom najwyższy poziom i bezpieczeństwo usług. HAWE S.A. cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych klientów oraz rozszerzaniem współpracy z obecnymi partnerami, dlatego uważam, że reorganizacja Grupy może pozytywnie wpłynąć na podjęte przez Spółkę działania. ” – podkreśla Prezes HAWE S.A., Robert Kwiatkowski.
Celem strategicznym HAWE Telekom jest zbudowanie dwóch ringów sieci światłowodowej. Spółka nastawiona jest na świadczenie usług tranzytu ogólnopolskiego i międzynarodowego. Topologia Ogólnopolskiej sieci światłowodowej HAWE została zaprojektowana z myślą o połączeniach miedzy największymi polskimi aglomeracjami oraz kluczowymi ośrodkami administracyjnymi i gospodarczymi w kraju i zagranicą.
„Wybudowana sieć światłowodowa plasuje Spółkę na jednym z czołowych miejsc pośród operatorów infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. W celu rozszerzenia zakresu usług HAWE Telekom systematycznie inwestuje w rozbudowę sieci. Zmiana nazwy Spółki pomoże w ugruntowaniu pozycji firmy na rynku telekomunikacyjnym, jako „pierwszego operatora dla operatorów” oraz pozwoli na zwiększenie jej rozpoznawalności. Zarząd HAWE Telekom będzie sukcesywnie wdrażał strategię Grupy Kapitałowej, która zakłada skoncentrowanie się spółki na dzierżawie i sprzedaży infrastruktury teletransmisyjnej operatorom telekomunikacyjnym.” – zaznacza Prezes HAWE Telekom, Jarosław Józik.
ETAPY REALIZACJI OGÓLNOPOLSKIEJ SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ HAWE
Etap | Relacja | Długość optyczna |
Etap I | Sochaczew – Kutno – Gniezno – Poznań – Gorzów Wielkopolski – Szczecin – Koszalin – Słupsk – Gdańsk | ok. 1.200 km |
Etap II | Gdańsk – Elbląg – Olsztyn – Suwałki – Białystok – Biała Podlaska – Lublin – Zamość – Rzeszów – Tarnów – Kraków | ok. 1.650 km |
Etap III | Poznań – Wrocław – Opole – Katowice – Kraków | ok. 1.075 km |
|
| ok. 4.000 km |
Grupa Kapitałowa HAWE konsekwentnie buduje ogólnopolską sieć światłowodową, z wykorzystaniem której zamierza realizować strategię „Operatora dla operatorów”. Zakłada ona unikalne w skali kraju rozwiązanie polegające na skoncentrowaniu się na dzierżawie i sprzedaży infrastruktury światłowodowej i teletransmisyjnej operatorom telekomunikacyjnym. Do końca 2012 roku spółka będzie dysponować infrastrukturą o długości blisko 4.000 km. Ponadto HAWE wykorzystuje posiadany potencjał wykonawczy do świadczenia usług projektowych i budowlanych dla samorządów terytorialnych.