Hewlett Packard Enterprise (HPE) podaje, że superkomputery zbudowane przez ten koncern zajmują obecnie 3 pierwsze miejsca na liście najszybszych superkomputerów na świecie.
Firma dostarczyła również najpotężniejsze w Europie trzy superkomputery przeznaczone do badań klimatologicznych, meteorologicznych i w zakresie energetyki.
Siedem systemów HPE plasuje się w pierwszej dziesiątce rankingu TOP500, a osiem znajduje się w pierwszej piętnastce rankingu Green500.
El Capitan został opracowany, aby pomóc Stanom Zjednoczonym w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej w zakresie bezpieczeństwa narodowego, wykorzystując modelowanie i symulacje o wysokiej precyzji do rozwiązywania złożonych problemów, które są w zasięgu tylko przy użyciu obliczeń w eksaskali. Wpłynie to także na krajowe inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w celu przyspieszenia badań naukowych w obszarach takich jak energetyka jądrowa, odkrywanie nowych materiałów i energia termojądrowa.
Frontier, plasujący się jako drugi superkomputer o mocy 1.353 eksaflopsów był pierwszym systemem na świecie, który przekroczył barierę eksaskali w 2022 r. Został zbudowany we współpracy z ORNL i AMD, Frontier rozpoczął współczesną erę superkomputerów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Naukowcy używający Frontiera stosują sztuczną inteligencję, aby osiągnąć postęp w różnych dziedzinach, między innymi w badaniach nad rakiem, opracowywaniu leków, fuzji jądrowej, materiałoznawstwie, projektowaniu wysokowydajnych silników czy badaniu supernowych.
Na miejscu 3 znalazła się Aurora, superkomputer współtworzony przez Intel i HPE, który wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji w celu przyspieszenia wymagających dużych ilości danych badań nad projektowaniem samolotów, leczeniem raka czy zrównoważoną energetyką. Naukowcy z Aurora Early Science Program dokonują ważnych postępów w konektomice poprzez mapowanie trójwymiarowe połączeń neuronowych w mózgu. Zostali oni nominowani do nagrody Gordona Bella za swoje prace nad opracowaniem struktury obliczeniowej przyspieszającej projektowanie nowych sekwencji białkowych, które można wykorzystać w szczepionkach lub materiałoznawstwie.
HPC6 firmy Eni po raz pierwszy pojawił się na liście TOP500 jako nr 5 w rankingu, zostając uznanym jako najpotężniejszy na świecie superkomputer klasy korporacyjnej. HPC6, zbudowany przez HPE dla Eni, jednego z największych na świecie dostawców energii, jest wykorzystywany do odkryć i rozwoju inżynierii związanych z transformacją energetyczną. HPC6, zlokalizowany w Green Data Center Eni we Włoszech, jest najnowszym przykładem długoterminowego zaangażowania firmy w wykorzystanie sztucznej inteligencji, modelowanie i symulacje do badania źródeł energii.
Superkomputer Alps ze Swiss National Supercomputing Centre (CSCS) uplasował się na siódmym miejscu dzięki wydajności 434.9 petaflopsów. Naukowcy wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji Alps do zaawansowanych badań nad klimatem i pogodą, astrofizyką, obliczeniową dynamiką płynów, naukami przyrodniczymi, chemią kwantową i fizyką cząstek elementarnych.
Superkomputer LUMI w Finlandii, zbudowany dla EuroHPC JU i hostowany przez konsorcjum LUMI w CSC - IT Center for Science, zajął 8. miejsce na liście TOP500. Ogólnoeuropejski superkomputer LUMI jest jednym z systemów EuroHPC wykorzystywanych do przeprowadzania symulacji klimatu i ekstremalnych warunków pogodowych dla Destination Earth, inicjatywy Komisji Europejskiej mającej na celu opracowanie bardzo dokładnej cyfrowej repliki systemu ziemskiego w celu podejmowania decyzji dotyczących zmian klimatu.
Wśród 15 najbardziej energooszczędnych superkomputerów na liście Green500, osiem jest zbudowanych przez HPE. Są to: