Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Dzięki uprzejmości sieci PLAY mieliśmy okazję przetestować dłużej telefon HTC Desire HD. Jest to obecnie najmocniejszy i najbardziej „wypasiony” telefon z Androidem w wersji 2.2. Według naszej subiektywnej opinii mieści się on w TOP3 smartfonów na pozycji drugiej (po iPhone 4, a przed Galaxy S). Jakie są największe zalety naszego wicelidera: system operacyjny, ekran, HTC Sense. Największe wady to bateria i jakość modułu telefonicznego.
Zestaw – ocena 4
Niestety nie otrzymaliśmy od PLAY całego zestawu, a tylko sam telefon z ładowarką (kabel USB i sama ładowarka), więc nie jesteśmy pewni co znajduje się w finalnym zestawie sprzedażowym. Raczej na 100% oprócz kabla USB i ładowarki są w tym zestawie słuchawki. Innych gadżetów nie należy się jednak spodziewać.
Obudowa – ocena 4
Obudowa Desire HD jest elegancka, ale trochę brakuje jej prostoty iPhone. Z tyłu brązowej obudowy znajduje się kilka czarnych plam, które przykrywają baterię, kartę SIM i microSD oraz otaczają lampę błyskową. Obudowa jest dobrze wykonana, ale przy naciśnięciu tych dodatkowych klapek słuchać lekkie skrzypienie. Całej tylnej klapy nie są się zdjąć – możliwy jest tylko demontaż tych czarnych elementów. Zdaje się, że już niedługo większość producentów skopiuje pomysł iPhone i ich obudowy w ogóle nie będą się otwierać, co na pewno dobrze wpłynie na wytrzymałość i trwałość tych urządzeń.
Pod ekranem są cztery klawisze dotykowe (sensory). Z boku obudowy jest regulacja głośności. Na dole obudowy znajduje się port USB oraz jack (położenie tego drugiego portu nie jest najszczęśliwsze). Czego nam brakuje – spustu migawki. HTC nigdy nie traktował kamer poważnie, ale w Desire HD kamera jest tak dobra, że zasługuje na dedykowany klawisz na obudowie. Telefon ma rozmiar, który teoretycznie już nie powinien podobać się kobietom (jest to naprawdę spory telefon), ale niektóre z nich bardzo ciepło wypowiadały się o Desire HD.
Ekran to rynkowy lider o wielkości 4.3 cala z rozdzielczością 480x800 pikseli. Czego chcieć więcej…może 4.5 cala ;-) i technologii Super AMOLED. Nasz ekran jest bowiem wykonany w technologii Super LCD.
Procesor/pamięć – ocena 6
Desire HD jest napędzany procesorem Qualcomm Snapdragon QSD8255 1000 MHz. W benchmarkach okazuje się, że jest to najszybszy Android na rynku. Pamięć RAM urządzenia to 768 MB, a pamięć ROM to 1.9 GB (1.5 jest dostępne). Pamięć jest więc dużo mniejsza od „modnych” w topowych smartfonach 16 lub nawet 32 GB. Ratunkiem jest oczywiście karta pamięci – w naszym przypadku 16 GB.
System/ustawienia – ocena 4
Android 2.2 to po iOS najlepszy system mobilny jaki jest teraz dostępny. W przypadku Desire HD rozwinął skrzydła dopiero po drugiej aktualizacji OTA. Wcześniej wieszał się, mulił itd. Osoby, które mają oprogramowanie 1.32.405.3 lub starsze powinny natychmiast pobrać przez WLAN software 1.32.405.6.
Desire HD jest prawdziwym demonem prędkości. Oto wynik z programu Quadrant:
Ekran główny – ocena 6
Personalizacji HTC Sense nic nie dorównuje i raczej nie będzie dorównywało w najbliższym czasie. Najbliżej jest oczywiście Samsung, ale HTC jest daleko przed nim. Co możemy w naszym telefonie sobie ustalić:
gotowe zestawy kolorystyczne i układy widżetów, czyli tzw. Scene – HTC, Social, PLAY, WORK, Travel
Skins, czyli tzw. kolorystyczne skórki
Wallpaper – tapety (także animowane)
Widżety
Oprócz wgranych do pamięci elementów mamy bezpośrednie linki do serwisu z nowymi elementami (HTC Hub). Aby zrozumieć jak dużo jest możliwości ustawień należy podać liczbę samych widgetów dostępnych już po wyciągnięciu telefonu z pudełka – 71.
Oprócz widgetów na głównej stronie możemy umieścić skróty do aplikacji, stron internetowych i niemal dowolnego elementu, do którego mamy dostęp w telefonie. Innymi słowy możemy przerobić HTC w iPhone, który ma dziesiątki ikon na pulpitach. Oczywiście w przypadku HTC ikony programów będą także dostępne w menu telefonu.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Klawiatury pionowa i pozioma są doskonałe i dorównują iPhonowi. Najciekawszą funkcją jest jednak dyktowanie tekstu po angielsku – to działa i chyba w przyszłości już nie będziemy musieli korzystać z klawiatury w ogóle – chyba, że tylko do drobnych prac edycyjnych związanych z tekstem.
Poczta elektroniczna – ocena 6
Zestaw Android i Gmail (lub biznesowy Google Apps) to team, który ciężko pobić pod względem obsługi poczty elektronicznej. Wielość funkcji dodatkowych, a jednocześnie prostota i zawsze taka sama szybkość działania – nie ma się do czego przyczepić. Dodatkowo otrzymujemy także doskonały podgląd załączników, świetne wyświetlanie maili w HTML oraz doskonały system antyspamowy. Android jako klient poczty elektronicznej sprawdza się znakomicie.
Kontakty – ocena 6
Podobnie jak e-mail także Kontakty w Desire HD są genialne. Telefon oferuje nam pełną integrację z Facebookiem, każdy kontakt ma „przy sobie” swoje SMS-y i maile, galerie zdjęć z „Fejsa” oraz historię kontaktów głosowych. Duże brawa i chyba prośba o brak jakichkolwiek zmian w najbliższej przyszłości.
Kalendarz – ocena 3
Kalendarz przy poprzednich wersjach oprogramowania ładował się u nas wieki. Po ostatniej aktualizacji na początku coś się poprawiło, a następnie znowu nie mógł załadować widoku agendy (ładowanie trwało około 2 minut!). Aplikacja kalendarza musi iść do poprawki.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 3
Tak jak w przypadku innych smartfonów posiadacze HTC Desire HD muszą się liczyć z tym, że często będą niedostępni dla swoich znajomych. Desire HD, podobnie jak iPhone, czy zwykły Desire często transmitując dane zrzuca na pocztę osoby dzwoniące. Nie dzieje się tak zawsze, ale da się taką prawidłowość dostrzec i to niezależnie, czy działamy w sieci 2G, czy 3G. Sama jakość połączenia głosowego jest bardzo dobra. Gorzej jest w przypadku słabego zasięgu. Desire HD dużo wcześniej traci zasięg niż np. dużo tańsze Nokie. W przypadku testów zestawu słuchawkowego BLuetooth rozmówcy słyszeli się jako echo. Brawa należą się chyba tylko za dobrą aplikację do wybierania numerów. Inteligentne wybieranie działa znakomicie.
Kamera – ocena 6
Chyba po raz pierwszy w telefonie HTC jesteśmy w pełni zadowoleni z aparatu i kamery. Słabe zdjęcie uzyskamy tylko wówczas, gdy fotografowany obiekt poruszy się w ciemniejszym pomieszczeniu. W każdym innym przypadku zdjęcia są naprawdę doskonałe. To samo dotyczy także filmów. Ich jedyną wadą jest kontener, czyli format 3GP. Niektóre odtwarzacze będą wymagały zmiany rozszerzania pliku, co jest nieco uciążliwe.
Matryca aparatu ma rozdzielczość wyższą od średniej, bo aż 8 megapikseli.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film:
Mapy/Nawigacja – ocena 5
W telefonie znajdziemy miesięczny trial profesjonalnej nawigacji samochodowej. Nawigacja ma świetny interfejs, także do obsługi połączeń głosowych, w czasie prowadzenia samochodu. Miesięczna nawigacja w Europie kosztuje 10 euro, a nawigacja na stałe 50 euro. Dodatkowo klienci mogą dokupić usługę Traffic oraz fotoradary.
Zgodnie z ostatnio podpisaną przez HTC umową dostawcą map jest Tom Tom.
Nawigacja (Car Panel) jest zintegrowana z serwisem Location, który pozwala na wyszukiwanie POI w naszych okolicach oraz zapisywanie własnego dziennika podróży w postaci usługi Footprints.
Najciekawsze jest jednak to, że powoli, ale usługi stworzone przez HTC i partnerów zaczynają przewyższaj usługi firmy Google.
Nawigację testowaliśmy w Warszawie i sprawowała się bardzo dobrze – dużą zaletą są udane komunikaty głosowe. Sama pozycja GPS odwzorowana na mapie czasami była niedokładna, ale odchylenia do rzeczywistej pozycji na danej ulicy nie były znaczące.
Przeglądarka – ocena 6
Przeglądarka w HTC Desire HD jest naprawdę cudowna (taka jak w iPhone) – bardzo szybka i poprawnie wyświetlająca strony internetowe. Wydaje się, że czasami te same strony pojawiają się w telefonie szybciej niż w przeglądarce IE na laptopie.
Odtwarzacz multimedialny – ocena 4
W przypadku odtwarzacza multimedialnego wszystkich najbardziej ciekawi jakie pliki da się na telefonie odtworzyć. Plik Xvid z serialem otworzył się bez problemu. Plik MP4 720p również. Telefon zbuntował się w przypadku plików Full HD oraz pliku wideo 1440.
SUKCES:
Rozmiar obrazu: 640x352
FourCC: XVID (XVID MPEG-4)
FPS: 23,98
SUKCES:
Rozmiar obrazu: 1280x720
FourCC: MP4V (Media Excel MPEG4 Video)
FPS: 25,00
NIE ODTWARZA:
Rozmiar obrazu: 1440x1080
FourCC: MP4V (Media Excel MPEG4 Video)
NIE ODTWARZA:
Rozmiar obrazu: 1920x1080
FourCC: MP4V (Media Excel MPEG4 Video)
Instant messaging – ocena 5
Nasze ulubione komunikatory, czyli Gadu-Gadu i GTalk działają na Android bez problemu. GG zrywa czasami sesję, ale nie jest b. uciążliwe. Najważniejsze, że szybka komunikacja tekstowa jest dostępna.
Serwisy społecznościowe – ocena 6
Kontakty z Exchange (Gmail) są łączone w Desire HD z kontaktami z Facebook, a dodatkowo mamy osobną książkę kontaktów z Facebooka. Nie dotyczy do oczywiście osobnej aplikacji Facebook, która także jest dostępna. Jest także Friends Stream obsługujący jednocześnie Flickr, Facebook, Twitter. W galerii telefonu również możemy przeglądać albumy naszych znajomych z Facebooka, Flickr. Zdjęcia możemy wysyłać na Facebooka bezpośrednio z galerii. Nie ma na rynku telefonu, który by była bardziej zintegrowany z Facebookiem.
Youtube – ocena 6
Android oczywiście korzysta z dedykowanego klienta Youtube, ale potrafi także odtworzyć wideo w oknie przeglądarki wklejone na stronę WWW. Jakość obrazu w dedykowanym kliencie jest bardzo dobra – możemy przełączać się pomiędzy trybem HQ, a jakością standardową. Na razie w mobilnym kliencie nie mamy dostępu do zwykłej listy wyboru rozdzielczości.
Obsługa plików Office – ocena 4
Za obsługę dokumentów biurowych odpowiada program Quickoffice. Nasze wymagające pliki biurowe zachowały się w następujący sposób:
XLS – nie otworzył się
Power Point – otworzył się natychmiast
DOC – otworzył się natychmiast
Sklep z aplikacjami – ocena 4
Android Market oferuje około 100 tys. aplikacji, ale ich jakość jest dużo gorsza niż w przypadku Apple. Sklep Androida nie depcze App Store po piętach, ale i tak znajduje się w naszym rankingu sklepów na bezpiecznej drugiej pozycji.
Współpraca z PC – ocena 3
HTC Sync to dosyć biedny program, który nie da się porównać z kombajnami Apple i Nokia. Można w nim synchronizować muzykę, zdjęcia, kalendarz i kontakty z Outlookiem, zakładki z przeglądarką i dokumenty. Nie jest on w żaden sposób zintegrowany z Android Market lub sklepem z muzyką lub filmami. HTC zapewne zamierza rozwijać tę aplikację, ale na razie odstaje ona od produktów Samsunga, Nokii i Apple.
Bateria – ocena 3
Telefon trzeba ładować codziennie, oczywiście wówczas gdy w ogóle będziemy z niego korzystać i cały czas synchronizować dane. Galaxy S i iPhone 4 są pod tym względem chyba minimalnie lepsze. Bateria wygląda potężnie, ale jej pojemność nie szokuje 1230 mAh.
Dodatkowe „bajery”
Każdy producent chce wyróżnić swój telefon, więc w HTC Desire HD znajdziemy:
Integrację z portalem internetowym HTCSense.com – to fajny pomysł, ale na razie prawie nie działa tam poprawnie – przetestowaliśmy zdalne włączanie dzwonka, wczytanie kontaktów, smsy i wszystkie próby skończyły się fiaskiem
HTC Hub – “sklep” HTC z dodatkami do telefonu
Wi-Fi Hotspot – Desire HD staje się punktem dostępowym WLAN
Connected Media, czyli DLNA – pomimo szczerych chęci nie udało nam się połączyć PS3 z telefonem i zdalnie odtwarzacz filmów, zdjęć lub muzyki.
Podsumowanie
HTC Desire HD jest najlepszym telefonem z Androidem. Na razie jednak cierpi nieco na choroby wieku młodzieńczego – jego stabilność pozostawia trochę do życzenia. W czasie testu pojawiły się błędy przy odbieraniu połączenia (nie dało się go odebrać), opóźnienia przy działaniu niektórych aplikacji (głównie kalendarza). Być może to wina nowego Androida, HTC Sense lub aplikacji, które zostały przez nas zainstalowane dodatkowo (ale raczej nie jest to prawdopodobne). System ustabilizował się dopiero po pobraniu ostatniego uaktualnienia 2 dni przed końcem testów. Nie da się jednak ukryć, że Desire HD to przede wszystkim świetny ekran, świetny procesor, doskonała kamera, Facebook, usługi lokalizacyjne, boski Youtube, fajne widżety w najnowszej wersji HTC Sense. HTC Desire HD obok Galaxy S i iPhone 4 to TOP3 smartfonów na świecie. Są boskie, drogie i są marzeniem wszystkich gadżeciaży na świecie.
Telefon otrzymaliśmy od sieci PLAY i jest dostępny w ofercie tego operatora od 22.10.2010:
http://blogplay.pl/2010/10/htc-desire-hd-w-ofercie-podstawowej/
Zalety:
Udana nakładka HTC Sense
Świetna kamera
Integracja z Facebook
Integracja z usługami Google
Wielki ekran
Pakiet nawigacyjny działający w Polsce
Nagrywanie wideo HD 720p
Procesor 1 GHz
Najnowsza wersja Androida
Wady:
Problemy z oprogramowaniem
Słaba jakość działania w słabym zasięgu
Wysoka cena
Niezbyt dobra bateria
Niezbyt dobrze działające połączenia głosowe
Słaba współpraca ze słuchawką Bluetooth – echo
Problemy z pobieraniem i wysyłaniem MMS
Brak wyjścia HDMI