Test HTC One E8

Recenzje
Opinie: 6

Klasa smartfonu E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-5 (5 - bardzo dobry)

Wstęp

HTC uchodzi za markę premium wśród producentów smartfonów. To głównie zasługa pierwszego modelu One i jego następcy - One M8 oraz dopracowanej nakładki Sense na system Android. Trochę nietypową pozycją w ofercie producenta jest model E8 - oferuje trochę lepszą wydajność niż flagowiec M8, równie dobry ekran i głośniki stereofoniczne, jednocześnie zamiast metalu obudowę wykonano z tworzywa, co obniżyło odrobinę cenę. Przyjrzyjmy się zatem E8 dokładniej.

Główne wady i zalety smartfonu HTC E8

Zalety

  • Świetny, znajdujący się w ścisłej czołówce ekran
  • Równie dobre, przednie, stereofoniczne głośniki
  • Świetna jakość dźwięku
  • Wydajność i optymalizacja zarówno systemu, jak i nakładki Sense
  • Bezproblemowe, stabilne działanie
  • Odblokowywanie ekranu również za pomocą gestu, a nie tylko przycisku
  • Obsługa karty pamięci
  • Niezły aparat i ciekawa aplikacja do jego obsługi
  • Przedni aparat 5 megapikseli
  • Wideo 1080p/60
  • Dobry czas działania na baterii
  • Wyszukiwanie kontaktów z klawiatury numerycznej
  • Bonusowe 50GB na 2 lata w Google Drive
  • Na wyślizguje się z ręki tak łatwo jak metalowa obudowa

Wady

  • Brak wymiennej baterii
  • Brak nagrywania wideo 4K
  • Przełączanie się między trybem foto a wideo trochę kłopotliwe
  • Polskie znaki diakrytyczne nie są domyślnym wyborem po przytrzymaniu klawiszy klawiatury ekranowej
  • Białe tworzywo, choć praktyczne, nie wygląda tak dobrze jak metal i szkło
  • Za sprawą głośników, rozmiar telefonu trochę większy niż u konkurencyjnych 5 calowych telefonów

Budowa - 4

Front telefonu E8 przypomina do złudzenia M8. Jest identyczny układ stereofonicznych głośników u góry i dołu ekranu, a także układ obiektywu przedniej kamery i czujnika zbliżeniowego. Widząc telefony jedynie od przodu, ciężko byłoby oba modele odróżnić.

Zmiany zaczynają być znacznie wyraźniejsze, gdy spojrzymy na telefon od boku lub od tyłu. Sama obudowa jest zupełnie inna. Zamiast aluminium mamy tutaj do czynienia wyłącznie z tworzywem sztucznym.

Co do samego materiału to nie mamy większych zastrzeżeń. Może nie wygląda równie dobrze jak metal czy szkło, ale często jest bardziej odporny na upadki i inne urazy, a telefon mniej wyślizguje się z ręki. Testowy egzemplarz jest w kolorze białym i do tego w wersji błyszczącej. Wygląda bardziej plastikowo niż to jest konieczne i z łatwością zbiera odciski placów. Inne kolory obudowy bardziej przypadły nam do gustu, zwłaszcza granatowy w wersji matowej wygląda rewelacyjnie.

Nie można narzekać na spasowanie elementów - nic nie trzeszczy, nie ma szpar, tak jak w telefonie z wyższej półki być powinno. Niestety nie ma również wymiennej baterii - E8 posiada obudowę typu unibody.

Szufladki na kartę SIM i kartę pamięci zostały umieszczone na samej górze bocznych krawędzi w sposób symetryczny, po obu stronach telefonu. 

Górna krawędź posiada centralnie umieszczony przycisk zasilania. Byłoby to mocno niezręczne rozwiązanie, gdyby klawisz zasilania był jedynym sposobem na wybudzenie telefonu, ale całe szczęście tak nie jest. E8 można wybudzić gestem przesunięcia palcem po ekranie, nawet gdy ten jest wygaszony. Przesunięcie w lewo otwiera główny pulpit, przesunięcie w prawo otwiera Blinkfeed, a przesunięcie w dół głosowe wybieranie numeru. Działa również dwukrotne puknięcie w ekran.

Ponieważ głośniki umieszczone są z przodu, tył telefonu jest gładki i lekko zaokrąglony. Na tylnej części obudowy znajdziemy tylko obiektyw aparatu i ponad nim diodę doświetlającą oraz dodatkowy mikrofon.

Dzięki obłym kształtom telefon nieźle leży w dłoni, chociaż za sprawą głośników ponad i poniżej ekranu urządzenie jest trochę większe niż inne smartfony z 5 calowym ekranem.

 

Wyświetlacz - 5

Ekran w HTC E8 posiada przekątną 5 cali i rozdzielczość Full HD, co przekłada się na gęstość pikseli na poziomie 441 pikseli na cal. To standard wśród flagowych modeli telefonów, chociaż pojawiło się kilka modeli o ekranach z jeszcze wyższą rozdzielczością.

Wyświetlacz jest niemal identyczny z tym w M8, a to powinno wystarczyć za rekomendację. Świetne kąty widzenia, soczyste, nasycone, ale naturalne kolory, rewelacyjne kąty widzenia, wysoka jasność. Nie ma w zasadzie do czego się przyczepić - ekran po prostu cieszy oczy. Jedyne niemiłe zaskoczenie ma miejsce, gdy otwieramy na komputerze zdjęcia lub filmy oglądane wcześniej na telefonie i okazuje się, że na komputerze nie wyglądają równie dobrze, ale nie jest to oczywiści wina telefonu. 

Procesor/pamięć/parametry techniczne - 5-

HTC E8 oferuje dokładnie to, czego możemy spodziewać się po smartfonie z górnej półki – jest czterordzeniowy procesor Snapdragon 801 taktowany zegarem 2,5 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Na pliki użytkownika jest 16 GB miejsca (minus miejsce zajęte przez system i aplikacje), które można rozszerzyć o kolejne 128 GB dzięki karcie pamięci microSD.

Jak wydajność wygląda w praktyce? Wyśmienicie - tak jak można się spodziewać. Co ciekawe, HTC E8 wypada w benchmarku Antutu troszkę lepiej, niż flagowy model One M8, który w teorii posiada identyczny procesor Snapdragon 801, ale jest on taktowany niższym zegarem 2,3 GHz.

System działa całkowicie płynnie i bez zająknięcia. Szybko otwierają się również aplikacje i strony WWW. 

     

System - 5-

Telefon został wyposażony w system Android 4.4.2, czyli prawie najnowszą wersję, nie licząc bardzo słabo jeszcze dostępnej wersji 5.0 (wersja 4.4.4 wnosi drobne poprawki). System został najwyraźniej dobrze zoptymalizowany pod kątem HTC E8 przez samego producenta, bowiem nie sprawia żadnych problemów, ani w kwestii stabilności działania, ani płynności działania. 

Ekran główny/nakładka - 5

HTC wyraźnie wyróżnia się na tle reszty rynku telefonów z systemem Android za sprawą swojej nakładki, noszącej nazwę Sense, w tym modelu w najnowszej dostępnej wersji 6.0. Chodzi nam nie tyle o wyróżnianie się wyglądem - taką rolę spełnia każda nakładka i tylko telefony z czystym Androidem wyglądają identycznie. Mamy na myśli stopień dopracowania. Nie każdy musi Sense lubić, ale wysokiej jakości nie można nakładce odmówić.

Sense 6.0 jest praktycznie identyczny jak w przypadku HTC One czy HTC Desire Eye. Ekran główny składa się z folderu z aplikacjami Google (choć nie wszystkimi, które są domyślnie zainstalowane) oraz widżetu pogodowego i wyszukiwania Google. Ekran na lewo to Blinkfeed, czyli zbiór informacji z portali społecznościowych i ulubionych serwisów w jednym miejscu, w postaci magazynu. Mamy wrażenie, że działa to lepiej, niż w przypadku podobnego rozwiązania u Samsunga, bazującego na Flipboardzie. Przewinięcie ekranu do Blinkfeed nie powoduje spowolnienia interfejsu.

To co jeszcze odróżnia HTC od konkurencji, to lista wszystkich aplikacji oraz ekran przełączania pomiędzy aplikacjami. Lista aplikacji przewijana jest pionowo, a nie jak to najczęściej bywa, poziomo. Łatwo dostępny jest mechanizm wyszukiwania aplikacji po jej nazwie. Możliwe jest również ukrywanie ikon aplikacji oraz sortowanie ich według kolejności instalacji lub alfabetycznie. Ekran przełączania pomiędzy aplikacjami wyświetla 9 aplikacje jednocześnie.

Podsumowując, nakładka Sense jest jedną z ciekawszych na rynku i ma swoich zwolenników. Za to pewnym problemem wspólnym wszystkich nakładek jest zniwelowanie praktycznie wszystkich zmian jakie zaszły w Androidzie w wersji 5.0. Android z nakładką w wersji 4.4 i 5.0 wygląda niemal identycznie, podczas gdy w praktyce wizualne zmiany w systemie zaszły bardzo znaczne. Jeśli HTC E8 otrzyma aktualizację do Androida 5.0, z pewnością nie będzie to wizualna rewolucja, tylko wciąż dobrze znany Sense.

    

Aplikacje - 4

HTC nie próbuje dać użytkownikowi wszystkich aplikacji, jakich może potencjalnie potrzebować. Raczej ogranicza się, żeby bez potrzeby telefonu nie zaśmiecać lasem ikon, zmniejszając jednocześnie ilość dostępnej pamięci. Oprócz standardowych aplikacji Google na E8 znajdziemy:

  • Galerię z dość rozbudowanymi funkcjami edycji zdjęć
  • Zoe – generator krótkich filmów połączony z portalem społecznościowym
  • Dopracowany odtwarzacz muzyczny
  • Radio FM
  • Tryb samochodowy, ułatwiający obsługę podczas jazdy
  • Kid Mode - czyli tryb dedykowany dzieciom i zabezpieczający dane użytkownika przed jego potomstwem
  • Zadania - systemowa lista zadań
  • Szkicownik
  • POLARIS Office 5
  • Akcje - aplikację do śledzenia kursów akcji
  • Latarkę
  • Pogodę
  • Notatki głosowe, czyli dyktafon
  • Kalkulator
  • Menadżer plików
  • HTC Dot View - wyświetlanie godziny i powiadomień na specjalnym rodzaju etui

     

Wprowadzanie tekstu - 4+

Klawiatura jest częścią nakładki Sense, a więc jest autorskim projektem producenta. Domyślnie są to białe litery na czarnym tle. Symbole można prowadzać również przez dłuższe przytrzymanie poszczególnych liter. Klawiatura obsługuje wprowadzanie tekstu za pomocą przeciągnięć palcem.

Słownik polski jest dostępny i w większości przypadków spisuje się całkiem dobrze. Z pewnością jest lepszy od klawiatury ekranowej w czystym Androidzie. Czasem wprowadzanie słów przeciąganiem palca jest mniej skuteczne niż w przypadku liderów tego rozwiązania, czyli Swype, i Swift Key.

W zasadzie jedyną kłopotliwą cechą klawiatury jest położenie polskich znaków po dłuższym przytrzymaniu liter im odpowiadających. Polskie znaki diakrytyczne nie znajdują się na początku listy, ani nawet na stałej pozycji, tylko w różnych miejscach, zależnie od rodzaju litery, wymieszane z innymi symbolami, również niewystępującymi w polskim alfabecie. Spowalnia to pisanie. 

    

Jakość połączeń - 5

Jakoś połączeń jest bardzo dobra, a głośność na tyle wysoka, że podczas rozmowy w cichym miejscu trzeba ją o kilka oczek zmniejszyć. Synonimem telefonów od HTC z najwyższej półki stały się głośniki stereofoniczne i trzeba przyznać, że jest to zupełnie nowa jakość w porównaniu do pojedynczego głośnika, dodatkowo umieszczonego z tyłu obudowy. Dźwięk jest zaskakująco głośny i czysty jak na wielkość urządzenia, z którego się wydobywa. Zarówno rozmowy głośnomówiące, jak i korzystanie z multimediów w przypadku tego urządzenia to przyjemność.

   

Kamera - 4

Aparat w HTC E8 ma rozdzielczość 13 megapikseli, a przy standardowych dla telefonu proporcjach 16:9 zdjęcia mają rozdzielczość 10 megapikseli. To dzisiejszy standard, jeżeli chodzi o aparat w telefonie z wyższej półki, chociaż jest już wiele wyjątków od tej reguły o wyższej rozdzielczości.

HTC wyróżnia się na tle konkurencji ciekawą aplikacją od obsługi aparatu. Przede wszystkim pozwala ona zapisać własne ustawienia aparatu, które obejmują wszystkie możliwe do ustawienia parametry, jako osobną ikonę trybu. Dzięki temu jednym kliknięciem możemy przywołać taki zestaw ustawień, który w danych warunkach sprawdza się najlepiej. To wygodne rozwiązanie powinno funkcjonować w każdym telefonie.

Oprócz automatycznego trybu foto, użytkownik ma jeszcze do dyspozycji:

  • Autoportret - tryb automatycznie powiązany z przednią kamerą, która w przypadku tego modelu telefonu ma wysoką rozdzielczość 5 megapikseli.
  • Ujęcie z dwóch kamer - zdjęcie z głównego aparatu z nałożoną miniaturą widoku z przedniego aparatu - pozwala uwiecznić reakcję fotografa na fotografowany widok. Co ciekawe, zdjęcie ma pełną rozdzielczość, a nie jak to często bywa ograniczoną do Full HD.
  • Panorama 360 - całkiem nieźle sprawdzający się tryb panoramy, który na wzór fotosfery pozwala zrobić kilka rzędów zdjęć
  • Aparat Zoe - podczas robienia zdjęcia każdorazowo nagrywany jest 3 sekundowy film. Pozwala to później na automatyczne złożenie podsumowania wideo fotografowanego wydarzenia, składającego się ze zdjęć i filmów

Aplikacja obsługująca aparat jest czytelna i atrakcyjna wizualnie, ma jednak pewne elementy, które można by poprawić. W trybie fotografowania nie można nagrywać wideo i odwrotnie. Aparat nie posiada dedykowanego przycisku, który by go uruchamiał. Zamiast tego jest gest, który po wyjęciu telefonu z kieszeni i wciśnięciu przycisku regulacji głośności powinien uruchomić aparat. Problem w tym, że czasem ten gest działa, a czasem nie.

     

Pod względem jakości zdjęć HTC E8 plasuje się dość wysoko. Widać istotną poprawę w stosunku do M8 i jego ultra-pikseli. Standardowa droga, jaką obrali inni producenci okazała się jednak lepsza. Przy pomocy E8 można zrobić całkiem udane zdjęcia, które ładnie prezentuje się na ekranie komputera, czy na portalu społecznościowym.

Po dokładnym przyjrzeniu się zdjęciom, widać, że algorytm usuwający szumy działa dość agresywnie. Nawet przy najniższej czułości ISO 100 usuwa część szczegółów, np. fakturę materiału, szczegóły na najdrobniejszych gałęziach drzew, zlewając pewne rzeczy w całość. Nie jest to może nietypowe dla aparatów w telefonie, ale są telefony, które sobie z tym radzą trochę lepiej od HTC.

Jeżeli chodzi o nagrywanie filmów to w E8 dostępne są trzy tryby:

  • Standardowe 1080p z 30 klatkami na sekundę
  • 1080p z 60 klatkami na sekundę, które oferuje całkowicie płynny ruch również podczas nagrywania szybko poruszających się obiektów, czy podczas gwałtownych ruchów kamery
  • Wideo slow motion nagrywane w rozdzielczości 720p, które pozwala spowolnić nagrywaną akcję, zachowując płynność odtwarzanego materiału.

Nagrane wideo jest dobrej jakości. Nie widać dziwnych artefaktów, przekłamanych kolorów czy niepłynnego odtwarzania. Można więc powiedzieć, że spełnia swoją funkcję. Trzeba tylko pamiętać, że nie da się nagrywać wideo w trybie robienia zdjęć i nie ma opcji nagrywania wideo 4K, która jest coraz powszechniejsza w topowych smartfonach.

Przykładowe zdjęcia:

  

Przykładowe wideo:

Bateria - 5-

Chociaż HTC E8 posiada baterię o pojemności trochę mniejszej niż część telefonów z tej samej półki cenowej - 2600 mAh zamiast 3000 lub więcej, to nie przeszkodziło to uzyskać wyników równie dobrych, jak w przypadku telefonów o bardziej pojemnych bateriach. W praktyce oznacza to trochę ponad 10 godzin oglądania filmów lub przeglądania sieci. To więcej niż przeciętnie - średnia wartość to około 5 - 6 godzin ciągle włączonego ekranu. Można więc liczyć na dwa dni rozsądnie intensywnego korzystania z telefonu. Są modele smartfonów, które mają lepsze wyniki, ale są to raczej nieliczne wyjątki. Dlatego uważamy, że HTC E8 spisał się w tej kwestii bardzo dobrze, wyraźnie lepiej od Moto X czy Nexusa 5.

 

Podsumowanie

HTC E8 to solidna propozycja dla osób poszukujących telefonu najwyższej jakości. Szybkość działania, dopracowana nakładka Sense 6.0, piękny ekran i rewelacyjne głośniki stanowią trzon tego urządzenia, jego charakter. Dobra bateria oraz lepszy niż w M8 aparat dopełniają ten telefon, jednocześnie dbając o to, żeby nie miał ewidentnie słabych stron, chociaż do fotograficznej elity raczej nie można tego telefonu jeszcze zaliczyć. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, chociaż tworzywo sztuczne nie robi aż tak dobrego wrażenia jak metal i szkło. Jest za to praktyczniejsze w utrzymaniu i bardziej trwałe. 

Dla kogo jest HTC E8:

  • Osób często konsumujących multimedia
  • Osób ceniących dopracowany interfejs użytkownika
  • Osób lubiących robić autoportrety (selfie)
  • Fanów nakładki Sense

Dla kogo nie jest HTC E8:

  • Osób poszukujących wyglądu premium, z metalu i szkła
  • Miłośników czystego Androida i błyskawicznych aktualizacji
  • Osób dla których aparat i filmy 4K są głównym priorytetem w telefonie
  • Osób poszukujących smartfonów z wymienną baterią

Opinie:

Opinie archiwalne (6):

Komentuj

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Dzika lama pisze: 2015-02-05 23:42
    Hmmm, klasa E? Na równi z HTC Desire 820? Ciekawe podejście macie z tymi przydziałami do klas...
    -2
  • Users Avatars Mini
    mm pisze: 2015-02-06 20:23
    Czy będzie wersja dual sim?
    0
  • Users Avatars Mini
    Miki pisze: 2015-02-06 23:32
    Dlaczego jak większość recenzentów smartfonów tak po macoszemu został potraktowany odtwarzacz mp3 HTC one e8????? Generalnie muzykę ze smartfonów słucha się na słuchawkach (głownie przemieszczając się) a nie z wbudowanych głośników. Jak chcę z głośników to od tego mam wieżę w domu. Dlatego interesuje mnie jakość mp3 na słuchawkach i to niekoniecznie tych, które są w zestawie. Z tego co wiadomo telefon ten nie posiada korektora dźwięku/equalizera, a czy ma np. szablony wybór różnych rodzajów muzyki ????? A co z radiem???? Naprawdę wystarczy popatrzeć rano w tygodniu w drodze do pracy :-)))) jak wiele osób korzysta z telefonów i różnych słuchawek :_)))
    4
  • Users Avatars Mini
    Miki pisze: 2015-02-14 21:52
    I cisza po moim zapytaniu :-( a swoją drogą mimo wszystko zastanawia tak mała ilość recenzji tego smartfona.
    2
  • Users Avatars Mini
    marx6 pisze: 2015-03-07 23:13
    Jestem szczęśliwym posiadaczem tego smartfona od miesiąca. Dodałbym do recenzji: 1 Obudowa w kolorze Dark Grey jest zrobiona z innego plastiku(niż biały), bardzo przyjemnego w dotyku jakby (odczucie subiektywne) guma z polarem. 2 Telefon nie grzeje się nawet w wymagających grach, jest ciepły, ale moje poprzednie Wave i One S potrafiły się nagrzać 3 Etui DotView rewelka, chroni i pozwala obsługiwać telefon bez otwierania i efektownie wygląda 4 Zajebiście gra z głośników, z dołączonymi słuchawkami jest problem. Podczas chodzenia (zima) strasznie przenoszą obcieranie się kabla, cholernie wkurzajace
    3
  • Users Avatars Mini
    marx6 pisze: 2015-03-07 23:56
    5 dotyk w zasadzie działa dobrze, ale czasami jest nad aktywny a czasem pod aktywny, choć może mieć to związek z moją rezystancją mam trochę inną i z monitorem też czasem mam problem 6 bateria to naprawdę rewelka raz wytrzymał 4 dni 7 HTC Sense to bajka. Wieloma telefonami się w życiu bawiłem, bo lubię i jak ktoś ma nowego fona to muszę go po testować. Raz na Desire się pobawiłem i tak przez dwa lata miałem HTC One S. Dalej żyje, wymiana obudowy i baterii niecałe 100 zł i żona jest wniebowzięta(poprzednio Nokia 610) 8 BlinkFeed Ciekawostka, ale po personalizacji w kolejce do lekarza pomaga 9 Aparat kicha poprzedni One S 5 Mp E8 13 Mp nie widzę dużo większej różnicy w jakości, poza bajerami jak zdjęcie w zdjęciu czy montaż dwóch twarzy( całkiem niezłe) 10 Zakupiłem Miracasta za jakieś 70 zł i stary telewizor LCD(5 letni) wyświetla wszystko co mu smartfon pokaże. 11 Wczoraj próbowałem udostępnić neta przez kabel i nie poszło, a na starym telefonie się da( może brak wiedzy)Wifi udostepnia bez problemu Ogólnie polecam dla osób które potrzebują dużego smartfona. Ciężko było się przesiąść z One S który był idealny w wymiarach, a mam sporą dłoń (190 cm wzrostu). Dziwi mnie liczba osób które wybierają M8 na niekorzyść E8. Na pewno nie są to osoby do końca świadome swojego wyboru, ponieważ M8 jest droższy przynajmniej o 500 zł,gorszy aparat, ma słabszą wydajność i jest bardziej podatny na uszkodzenia przynajmniej obudowy wiem po aluminiowym One S
    3

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: