Test HTC ONE M8

Recenzje
Opinie: 13

Test smartfonu HTC ONE M8 2014 edition

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Chociaż nie darzymy firmy HTC specjalnym uczuciem to trzeba przyznać, że flagowce tej firmy są niemal idealne. Podobnie jak poprzednik, czyli "stary" One M7, także i najnowszy One M8 na pewno należy do elity smartfonów. Na rynku będzie konkurował z Xperią Z2, Galaxy S5 i iPhone 5s. M8 różni się od tych telefonów i ich nie kopiuje - jest to jedna z jego przewag. Według światowych recenzentów, największą wadą M8 jest jakość zdjęć i sama technologia kamery, ale my się z tym nie do końca zgadzamy. Większość osób nie przegrywa zdjęć na komputer i nie ogląda ich na dużym ekranie w powiększeniu 100%, więc naprawdę nie jest to aż tak znacząca wada.

Tutaj można zapoznać się z porównaniem M8 z innymi topowymi smartfonami, a tutaj z poprzednikiem, czyli HTC ONE M7.

Telefon otrzymaliśmy do testów od sieci Orange i polecamy jego zakup właśnie w tej sieci już pod koniec kwietnia.

Główne wady i zalety smartfonu HTC ONE M8

Zalety:

  • wspaniały i bardzo elegancki wygląd
  • bardzo dobrze wykonana obudowa
  • bardzo elegancki interfejs HTC Sense 6.0
  • najlepsze głośniki wśród smartfonów (stereo) 
  • extreme power saving mode – tryb maksymalnej oszczędności ekranu
  • fajne dodatkowe tryby w galerii i aparacie
  • niższa startowa cena niż cena Samsunga Galaxy S5
  • najnowsza wersja Androida KitKat 4.4.2
  • obsługa gestów – łatwe odblokowanie ekranu
  • wyświetlacz FULL HD 5 cali
  • LTE 150/50
  • WiFi n oraz ac
  • MHL
  • najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 801,
  • jest odporny na deszcz – spełnia normę IPX3

Wady:

  • jest dosyć ciężki – 160 g

  • nie nagrywa wideo 4K

  • firma jest w trudnej sytuacji - nie wiadomo co będzie z uaktualnieniami oprogramowania

  • brak stabilizacji obrazu przy nagrywaniu wideo

  • gniazdo stereo na dole smartfonu

  • brak szczegółów na zdjęciach wynikająca z bardzo niskiej rozdzielczości matrycy aparatu głównego – 4 megapiksele

​​Zestaw – ocena 5

HTC ONE M8 otrzymaliśmy od sieci Orange – niestety nawet bez ładowarki i innych akcesoriów. Wiemy jednak, że w zestawie z telefonem znajdują się słuchawki, kabel do ładowania i zasilacz. Uczestnicy premiery w Londynie otrzymali także specjalny prześwitujący pokrowiec HTC Dot View. Szczególnie ten pokrowiec jest dosyć ciekawy, bo telefon potrafi przez niego wyświetlać powiadomienia w specjalnie przystosowanym formacie z bardzo dużymi ikonami.

Obudowa – ocena 6

HTC ONE M8 podoba się dosłownie wszystkim. Aluminiowa obudowa zakrzywiona z tyłu wyróżnia się na tle konkurencji. Nie jest podobna ani do smartfonów Sony, Apple, ani tym bardziej do najdroższych plastikowych Samsungów. Wadą zastosowanych materiałów jest spora waga urządzenia – to 160 g. Jest to chyba zbyt dużo dla kobiecej dłoni – ONE bardziej przypadnie do gustu mężczyznom. Z przodu obudowy oprócz ekranu widać tylko obiektyw kamery przedniej oraz dwie naprawdę spore kratki głośników. Po bokach obudowy są gniazda kart: nano SIM i micro SD. Szkoda, że przycisk włącznika znajduje się na samej górze obudowy. Niefortunnie jest umieszczone także gniazdo słuchawek - jest na samym dole obok gniazda micro-USB z MHL.

Aluminiowa obudowa o stalowym kolorze ma także tę zaletę, że nie widać na niej wyraźnie odcisków palców. HTC ONE nie jest oficjalnie wodoodporny, ale według przedstawicieli tej firmy spełnia normę IPX3, czyli jest odporny na deszcz.

 

Wyświetlacz – ocena 6

Wyświetlacz HTC ONE M8 to 5 calowy ekran Super LCD 3 o rozdzielczości FULL HD. Gęstość pikseli wynosi około 440 ppi. Jakość ekranu jest bardzo dobra. Kąty widzenia są doskonałe, a kolory naturalne bez sztucznego podkręcenia. Ekran wzorcowo reaguje także na dotyk. Ekran jest chroniony przez bardzo odporne szkło Corning Gorilla Glass 3.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

Jeśli chodzi o parametry techniczne to HTC ONE M8 do złudzenia przypomina specyfikację Galaxy S5. W obu sprzętach pracuje ten sam najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 801 i jest ta sama wielkość pamięci RAM. W benchmarku AnTuTu HTC ONE M8 wyprzedza wszystkich swoich konkurentów, ale tajwańska firma przyznaje się, że jej flagowiec wykrywa benchmarki i na czas testu podkręca swoje parametry techniczne.

Pozostałe dane techniczne to m.in.:

  • RAM 2 GB (tak samo jak w S5)
  • Pamięć dla użytkownika to zaledwie 10.68 GB
  • Czujniki: Akcelerometr,  Czujnik zbliżeniowy, Czujnik światła, Żyroskop, Barometr
  • GPS + GLONASS
  • Kompas cyfrowy
  • HTC BoomSound 
  • Obsługa kart pamięci do 128 GB
  • NFC
  • Bluetooth 4.0
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz)
  • HSPA+ do 42 Mb/s
  • LTE 150/50

 

System – ocena 6

HTC ONE M8 nie zawodzi jeśli chodzi o jakość i wersję systemu operacyjnego. Znajdziemy w nim najnowszego Androida 4.4.2 z ostatnią wersją firmowej nakładki HTC Sense 6.0. Sense to bardzo duża ingerencja w system, ale ingerencja w dobrym stylu. Cały interfejs działa bardzo szybko i do tego bardzo ładnie wygląda. HTC podkreśla w prezentacjach wagę swojej autorskiej usługi Blinkfeed, ale dla nas nie była ona w ogóle przydatna. Facebook i Twitter wymieszany z kalendarzem oraz źródłami RSS to mix, który tak naprawdę do niczego się nie przydaje. Blinkfeed może się spodobać osobom, które korzystają z niewielu źródeł Informacji. Przy większej ich ilości w Blinkfeed, czyli strumieniu informacji na głównym pulpicie telefonu, robi się po prostu śmietnik.

 

HTC nie zawodzi natomiast jeśli chodzi o wygląd widżetów - zegarki, prognozy pogody, widżet FitBit są naprawdę wspaniałe.

 

HTC Sense 6.0 to także obsługa gestów. Podwójne kliknięcie w wygaszony ekran odpala nam smartfona. Pociągnięcia palcem na zablokowanym ekranie w jednym z czterech kierunków do bezpośrednie skróty do pulpitu, Blinkfeed lub asystenta głosowego.

W HTC ONE M8 cieszy bardzo rozbudowany i przydatny panel szybkich ustawień dostępny z paska powiadomień. Główny spis zainstalowanych aplikacji znacząco różni się od standardowego – jest to siatka przewijana do dołu, a nie na boki.

    

Nakładka HTC Sense 6.0 to także niezależne aplikacje, które otrzymujemy za darmo od HTC. Wygląd aplikacji jest zgodny z całym interfejsem dostarczanym w smartfonie przez HTC. Oto ich spis:

Dodatkowe aplikacje – ocena 6

TV – rozbudowany pilot do telewizora, dekodera i sprzętu grającego. Testowaliśmy go z telewizorem Samsung i dekoderem UPC Kaon i wszystkie funkcje działały znakomicie. 

Fitbit – to odpowiednik samsungowego S-Health. Aplikacja zlicza nasze kroki, mierzy przebyty dystans, sprawdza ile kalorii spaliliśmy. Fitbit pozwala także na zaprogramowanie planu odchudzania.

Kid Mode – znana już z wcześniejszych modeli aplikacja ograniczająca dostęp do telefonu dla naszych pociech. Każde dziecko może mieć swój profil i swoje wybrane programy.

Stocks – aplikacja z kursami giełdowymi

Zoe – ma to być portal, na którym będziemy wgrywać swoje krótkie filmy i zdjęcia i dzielić się z nimi ze znajomymi. Aplikacja dostępowa i sam portal na razie nie działają.

HTC Backup – jest to alternatywa dla backupu Google. Użytkownik smartfonu HTC może trzymać w chmurze wszystkie ustawienia swojego urządzenia

Car – specjalny tryb menu przystosowany do łatwiejszej obsługi w aucie. Mamy dostęp do dużych ikon oraz nawigacji, odtwarzacza muzyki, komend głosowych i wybierania numerów

Przez cały okres naszych testów ONE nie zawiesił się, nie zwolnił zauważalnie, ani nie wyświetlił żadnego dziwnego błędu. Świadczy to bardzo dobrze o tajwańskiej firmie.

Wprowadzanie tekstu – ocena 5

Klawiatura w HTC ONE M8 nie jest specjalnie porywająca. Choć smartfon ma duży ekran to klawisze są niewielkie i umieszczone blisko siebie. Brakuje osobnego rzędu z cyframi. Dużo wygodniej pisze się w widoku poziomym. Tekst można także dyktować lub korzystać z odmiany Swype, czyli pisania wyrazów bez odrywania palca od klawiatury. Słownik typu T9 może podpowiadać słowa w dwóch językach jednocześnie. Z bajerów mamy do dyspozycji bezpośredni dostęp do kilkudziesięciu emotikonek.

 

 

Kamera – ocena 4

Kamera w HTC ONE M8 wzbudza wielkie emocje. HTC powtórzyło patent z technologią UltraPixel z pierwszej wersji ONE. Wówczas ta matryca była krytykowana za niską szczegółowość zdjęć. W M8 prawie nic się nie zmieniło i matryca ma tylko 4 megapiksele, a zdjęcia niską rozdzielczość 2688х1520 pikseli. Podobnie jak w poprzedniej wersji zdjęcia również są mało szczegółowe. Zaletą mniejszej ilości „większych” pikseli są lepsze zdjęcia (mniej zaszumione) przy bardzo słabym oświetleniu. 

HTC ONE M8 to chyba jedyny smartfon na świecie, którego przednia kamera ma lepszą matrycę (5 mega), od aparatu tylnego.

HTC bez wątpienia chce być liderem „kombinowania” przy kamerze i do M8 wprowadzono drugą tylną kamerę, która odpowiada wyłącznie za rejestrowanie Informacji o głębi. Co to oznacza? Po wykonaniu zdjęcia, w tzw. postprodukcji już w galerii możemy zmieniać obiekty, które w kadrze będą ostre. To bardzo fajna funkcja, choć czasami nie działa jeszcze idealnie.

Oto parametry aparatów:

Aparat główny: Aparat HTC UltraPixel, matryca BSI, piksele o wielkości 2,0 um, matryca o przekątnej 1/3 cala, przysłona f/2,0, ogniskowa 28 mm, HTC ImageChip 2. Nagrywanie filmów Full HD (1080p) z funkcją HDR

Przedni aparat: 5 megapikseli, matryca BSI, obiektyw szerokokątny, funkcja HDR, nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD 1080p

HTC, podobnie zresztą jak Sony i Samsung, zadbał o pełne portfolio usług dodatkowych w aplikacji kamery. Część z nich jest dostępna w ONE w czasie robienia zdjęć, a część dopiero w galerii. Część funkcji „postprodukcyjnych” jest dostępna tylko dla zdjęć wykonanych w trybie Normal. Zastosowanie np. HDR wyklucza możliwość większości zmian zdjęcia w galerii.

Oto spis wybranych funkcji kamery w HTC ONE M8:

  • Dual capture – wykonywanie zdjęć przednią i tylną kamerą jednocześnie (funkcja znana z Samsungów i LG)
  • Selfie – specjalny tryb do wygodnego robienia zdjęć selfie, aparat po wciśnięciu spustu migawki odlicza 2 sekundy
  • Zoe camera – tryb krótkich filmów oraz zdjęć do dzielenia się ze znajomymi na portalu Zoe
  • Pan 360 – tryb panoramy, aparat w czasie robienia zdjęcia pokazuje dla ułatwienia poziomicę
  • Ufocus – możliwość wybrania obiektów, które będą ostre już po zrobienia zdjęcia w galerii
  • Foregrounder – specjalny tryb zmieniający artystycznie tło zdjęcia
  • Seasons – tryb pór roku, na zdjęciach (lub krótkim filmie) pojawia się padający śnieg, dmuchawce itd.
  • Dimension Plus – tryb złudzenia 3D
  • Sticker – zabawne naklejki do „przyklejania” na zdjęcie
  • Copy & Paste – tryb kopiowania osób z jednego zdjęcia do drugiego
  • Filters - filtry
  • Frames - ramki
  • Tools – prosta obróbka: obrót, prostowanie itd.

Przykładowe zdjęcia:

Jeśli chodzi o jakość nagrań wideo to nowy ONE pozwala na nagrywanie materiału FULL HD 1080p 30 fps. Główni konkurenci, czyli Z1 i S5, potrafią już nagrywać materiał wideo w formacie 4K. Dodatkowo HTC ONE został pozbawiony stabilizacji obrazu OIS, co niestety widać na nagraniach. HTC tłumaczy, że system stabilizacji nie jest zgodny z patentem związanym z zastosowaniem dwóch kamer. Użytkownika raczej nie powinno to interesować.

Przykładowe wideo:

Bateria – ocena 4

Bateria w HTC ONE M8 ma pojemność 2600 mAh. W czasie naszych dosyć intensywnych testów telefon działał około jednej doby. W przypadku, gdy np. skorzystamy z nawigacji GPS telefon oczywiście skróci swój czas działania. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na całkowicie wyładowany telefon, HTC stworzyło tryby Power Saver oraz Extreme Power Saver. Szczególnie ciekawy jest ten drugi. Extreme Power Saver może się włączać automatycznie, gdy poziom naładowania baterii spadnie do 5, 10 lub 20%. Smartfon stanie się wówczas czarnobiały i będzie obsługiwał tylko wybrane, najpotrzebniejsze funkcje. Domyślnie jest to dzwonienie, SMS-y, poczta, kalendarz i kalkulator. Podobny tryb jest także dostępny w najnowszym Samsungu S5.

   

Podsumowanie

HTC ONE M8 spotka się z na rynku z walcem Galaxy S5, z dynamiczną Xperią Z2 i ze sławnym iPhone 5s. Choć M8 na pewno nie odstaje od konkurentów to bez wsparcia marketingowego nie jest w stanie osiągnąć dobrego poziomu sprzedaży. HTC postawiło na internetowy PR, opłaciło wiele testów na Youtube i wpisów na Twitterze i ma nadzieję, że to wystarczy. To nie wystarczy i HTC ONE M8 może stać się, podobnie jak poprzednik, bardzo cenionym smartfonem, którego kupują nieliczni fani. Gdy jednak znamy się na smartfonach i nachalne reklamy nie są nam potrzebne do podjęcia decyzji o zakupie to ONE M8 będzie doskonałym wyborem. To świetny sprzęt, choć może niekoniecznie dla osób, które chcą bawić się smartfonową fotografią. Gratulacje dla HTC za odwagę przy projektowaniu swoich urządzeń – są inne od konkurentów i pod wieloma względami trochę lepsze.

Telefon otrzymaliśmy do testów od sieci Orange i polecamy jego zakup właśnie w tej sieci już pod koniec kwietnia.

Opinie:

Opinie archiwalne (13):

Komentuj

Komentarze / 13

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Rysiek pisze: 2014-04-01 13:34
    jak dla mnie zdjęcia fantastyczne,to absolutnie wystarcza w smartfonie
    7
  • Users Avatars Mini
    ja pisze: 2014-04-01 13:39
    Aparat dyskwalifikuję ten telefon jak dla mnie.
    -8
  • Users Avatars Mini
    jaca pisze: 2014-04-01 18:06
    Jak można zaliczyć do wad trudną sytuację finansową firmy a co za tym idzie możliwe problemy z aktualizacją systemu? Poprzednik czyli M7 jest najlepiej wspieranym urządzeniem i jako pierwszy dostał 4.4.2.Argument bez sensu chyba że kupimy telefon właśnie w Orange który ma osobliwe podejście do aktualizacji.
    7
  • Users Avatars Mini
    stokrotka28811 pisze: 2014-04-01 22:04
    jak już opisywali wady to powinni dodać cenę
    2
  • Users Avatars Mini
    gosc pisze: 2014-04-05 15:03
    nie rozumiem jak można mówić o fotografii na smartfonie, haha Takie teksty zawsze mnie rozwalały. Przecież te dwa pojęcia się wykluczają. Co ma wspólnego fotografia ze smartfonem? Nie widzę tu żadnego związku!!!! Jeśli ktoś używa telefonu do robienia zdjec to moge tylko pogratulować głupoty!!
    1
  • Users Avatars Mini
    Bg pisze: 2014-04-08 23:34
    Gniazdo słuchawkowe na dole to plus (na Pewno nie minus). Po pierwsze jeśli zacznie padać nic nam nie naleci do środka. Po drugie i najważniejsze, jeśli ktoś nosi telefon w kieszeni spodni lub marynarki to wyjmując telefon który jest "do góry nogami" może z niego od razu korzystać. Bez potrzeby obracania. Taki oto mały ruch pokazujący ze htc przykłada wagę do badań nad sposobem użytkowania smartfon - bardzo szczegółowo.
    8
  • Users Avatars Mini
    Klient pisze: 2014-04-09 11:43
    Smartfon rzeczywiście kompletny, jedyna rzecz to nie polecam go brać orange !
    2
  • Users Avatars Mini
    użytkownik pisze: 2014-05-04 14:10
    Idealny dla osób które nie są zadowolone z tego ,że telefony urosły do rozmiarów telewizora. Można dokupić HTC Mini+ (mała słuchawka na bluetoth wielkości telefonu z przed ery smartfonów) . nosisz w kieszeni i rozmawiasz ,sms-ujesz jak dawnym telefonem , kiedy potrzebujesz czegoś więcej to wtedy sięgasz po smartfona. Moim zdaniem rewelacja.
    0
  • Users Avatars Mini
    gosc pisze: 2014-05-29 17:16
    wiece moze co znaczy ta kwadratowa ikona na pasku powiadomien pomiedzy wi-fi a bluetooth'em ? (na tych zdjeciach :P)
    -1
  • Users Avatars Mini
    mikksa pisze: 2014-05-29 20:58
    Nie jest idealny. Krytykuja go za aparat, wage i klopotliwa naprawe: http://cosiepsuje.com/artykuly/57/nowy-htc-one-m8-krytykowany-za-aparat-wage-i-klopotliwa-naprawe.html
    -2
  • Users Avatars Mini
    maciej.zakrocki pisze: 2014-06-04 09:00
    @gosc. Jest to ikona NFC.
    0
  • Users Avatars Mini
    marcin pisze: 2014-06-22 16:23
    Htc one m7 i m8 maja te same kamerki. Nie 4 mega pixele,a 4 ultra pixel, gdzie jakosc zdjec porownywana jest do 12-15 mega pixeli.
    1
  • Users Avatars Mini
    RoyalBlue pisze: 2014-07-04 10:04
    Trudną sytuację firmy należy wykreslic. Jak podaje polski portal frazpc.pl sytuacja firmy w drugim kwartale za sprawą właśnie HTC One M8 znacznie się poprawiła.
    1

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: