Test HTC ONE

Recenzje
Opinie: 16

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Po topowej Sony Xperia Z do naszej redakcji trafił jej największy konkurent, czyli HTC ONE. To bardzo mocny i bardzo udany smartfon tajwańskiej firmy. Tak jak w przypadku Xperii Z i tutaj nie można mieć żadnych wątpliwości co do zalet tego urządzenia. Oba te telefony chyba z niepokojem czekają na premierę Galaxy S IV. Samsung, chyba niezależnie od tego jaki będzie, i tak sprzeda się w ilości dużo większej od niesamowitej Xperii Z i wspaniałego HTC ONE. A ONE to świetny sprzęt i dowód na to, że HTC jest naprawdę fajną firmą, która potrafi walczyć na rynku najdroższych urządzeń z dużo większymi konkurentami. HTC ONE wyróżnia się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami i większość z nich postaramy się przedstawić w naszym teście.

Główne wady i zalety smartfonu HTC ONE

Zalety:

  • świetny wygląd
  • świetny interfejs HTC Sense 5.0
  • bardzo szybki procesor
  • stabilny system
  • świetne głośniki z przodu obudowy
  • innowacyjna funkcja HTC Zoe i HTC Zoe share
  • bardzo dobre wykonanie
  • dobry ekran FULL HD
  • dobre zdjęcia nocne
  • świetny konfigurator telefonu przy pierwszym uruchomieniu
  • dostępne oprogramowanie dla PC – HTC Sync Manager

Wady:

  • brak karty pamięci i wolne przegrywanie danych przez kabel
  • niezbyt porywająca jakość zdjęć i filmów przy dziennym oświetleniu
  • problemy z procesem aktualizacji oprogramowania – smartfon trzy razy pobrał ten sam update 200 MB
  • w słuchawce Bluetooth firmy Samsung rozmówca słyszy swój głos (uciążliwe echo)

Zestaw – ocena ?

Telefon otrzymaliśmy do testów jeszcze przed jego wprowadzeniem do sprzedaży na świecie. Oprócz telefonu nie dostaliśmy więc nic – ani oryginalnego pudełka, ani ładowarki, ani słuchawek. Można się jednak spodziewać, że HTC zadba o wygląd i jakość tych seryjnych, pudełkowych akcesoriów, bo w zestawie z Sony są naprawdę bardzo dobre słuchawki.

Obudowa – ocena 6

Obudowa HTC ONE przypomina trochę obudowę iPhone 5, choć jest oczywiście sporo większa, bo smartfon ma ekran 4.7 cala. ONE jest za to tylko minimalnie grubszy od iPhone. HTC waży 143 gramy i jest to chyba optymalna wartość. Obudowa jest wykonana z aluminium w technologii „zero-gap”, co można chyba przetłumaczyć „z jednego kawałka”. Obudowa wygląda naprawdę genialnie, co świetnie widać na jej zdjęciach. Widać na nich bardzo dużą dbałość o każdy szczegół ONE. Przycisków na obudowie jest niewiele – mamy tylko włącznik zintegrowany z podczerwienią oraz regulację głośności telefonu. Nad i pod ekranem zmieściły się ogromne jak na telefon „wyloty” dwóch głośników. ONE ma więc głośniki stereo, co zdarza się nawet w topowych sprzętach niezmiernie rzadko. Z tyłu obudowy znajdziemy sporą szklaną szybkę, pod którą ukrywa się obiektyw aparatu. Obok niego jest zlokalizowana dioda LED. Mniej spostrzegawczy nie znajdą specjalnego tylnego mikrofonu, który reguluje głośność smartfonu podczas rozmowy telefonicznej przy wykryciu zewnętrznego hałasu. Gniazdo słuchawek jest zlokalizowane na samej górze, a gniazdo microUSB (z MHL) na samym dole. Telefon bardzo dobrze leży w dłoni, choć bardziej pasuje do dużej męskiej prawicy niż drobnej kobiecej ręki. ONE można bez najmniejszego problemu obsługiwać jedną ręką, co dla niektórych jest kluczowe przy zakupie smartfonu z większymi ekranami.

Obudowy nie można otworzyć, a kartę microSIM wsadza się do szufladki otwieranej jak w iPhone specjalną lub zwykłą igłą. Na obudowie jest dioda, która informuje o zdarzeniach w telefonie – jej światło nie przeszkadza w nocy.

Wyświetlacz – ocena 6

HTC ONE, jako, że należy do tzw. topu smartfonów wspiera już rozdzielczość ekranu FULL HD 1080p. Także gęstość pikseli na cal jest imponująca – to rekordowe 468 punktów. Ekran 4.7 cala jest wykonany w technologii Super LCD3 i chroni go sławne szkło Corning Gorilla Glass 2. Jaki jest wyświetlacz HTC ONE tak po prostu? Jest boski, duży, ma świetne kolory i bardzo dobrą czerń. Bardzo dobrze reaguje na dotyk. Kąty widzenia też są niesamowite. Oczywiście w pełnym słońcu wyświetlacz sprawuje się już znacznie gorzej, ale tak niestety jest z każdym smartfonem obecnym na rynku.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

Opisywanie HTC One może być nieco monotonne, bo ten smartfon ma prawie wszystko najlepsze. To samo dotyczy parametrów technicznych. W środku znajdziemy:

  • Czterordzeniowy najnowszy procesor Qualcomm Snaprdragon 600 taktowany zegarem 1.7 GHz!
  • Pamięć RAM to 2 GB (dla użytkownika pozostaje około 1.5 GB)
  • Pamięć na multimedia to 32 GB – należy  pamiętać, że HTC One nie obsługuje kart pamięci!
  • LTE z prędkością do 100 Mbit/s pobieranie i 50 Mbit/s wysyłanie, LTE działa na zakresach 800/1800/2600 MHz
  • GPS + GLONASS
  • Bluetooth 4.0
  • Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n
  • DLNA
  • podczerwień do obsługi aplikacji pilota
  • NFC

Środek jest więc bardzo mocny i bardzo nowoczesny. Smartfon nigdy nie zwalnia, chyba, że czeka na transmitowane z Internetu dane.

 

 

System – ocena 6

HTC ONE, podobnie jak Sony Xperia Z, jest dostarczony z Androidem 4.1.2 Jelly Bean.  HTC dokłada do tego swoją nakładkę HTC Sense 5.0 oraz funkcję BlinkFeed. Te dodatki sprawiają, że ONE bardzo wyróżnia się na tle konkurentów, a to jest coraz trudniejsze na rynku smartfonów z Androidem. Menu Sense wygląda bardzo elegancko, ale jest praktyczne i szybkie. Największą nowością jest oczywiście BlinkFeed wyświetlający na głównym ekranie ustalone przez nas źródła Informacji. Źródłami mogą być aplikacje (Facebook, Flickr, LinkedIn, Twitter, kalendarz, Zoe Share, Kid Mode, program telewizyjny), ale także serwisy internetowe. Na razie niestety nie ma w źródłach żadnych polskich stron. Nie można też dołączyć do BlinkFeed wybranych przez siebie RSS-ów. BlinkFeed to genialny pomysł z atrakcyjnym wykonaniem, ale dla osób, które mają niewielu znajomych i rzadko korzystają z Social Mediów. Dla osób bardzo zaawansowanych BlinkFeed będzie jedynie aktywną tapetą, której nie będą traktowali jako poważne źródło Informacji. Będzie to taki graficzny bajer.

Android w Sense wyróżnia się także tym, że ikony aplikacji przewijamy z góry na dół, a nie na boki. Oczywiście oprócz BlinkFeed mamy w telefonie także zwykłe pulpity i widżety znane z Sense i Androida. Wszystko jest bardzo dopieszczone graficznie. Jak zwykle w HTC zachwyca aplikacja z prognozą pogody.

HTC przygotowało także bardzo rozbudowany konfigurator telefonu przy pierwszym uruchomieniu. Można z niego korzystać także z poziomu komputera PC, gdy oba urządzenia są w zasięgu sieci WLAN. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Resztę nowości z HTC Sense będziemy się starali omówić poniżej.

 
 
 

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Klawiatura w HTC ONE jest wygodna głównie ze względu na sporą wielkość ekranu, ale nie wyróżnia się niczym specjalnym. Większość znaków specjalnych jest dostępna nie bezpośrednio, ale po dłuższym przyciśnięciu danego klawisza. Możliwe jest wprowadzanie tekstu bez odrywania palca (tutaj nazwano te funkcję trace keyboard). Mamy też dostęp do zabawnych emotikonek. Oczywiście możemy także dyktować tekst zamiast go pisać.

 

Kamera – ocena 4

Kamera w HTC ONE to chyba najbardziej gorący temat związany z tym telefonem. HTC chyba zbytnio „podgrzało temat” i fani spodziewali się, że ONE będzie robił zdjęcia jak najdroższa lustrzanka z obiektywem za 40 tys. zł. Tak nie jest. Zdjęcia są „komórkowe”. Bardzo fajnie wychodzą zdjęcia w nocy, ale należy pamiętać, że jak powiększymy je do 100% i wytniemy kawałek to szczegółowość tych zdjęć będzie inna niż ze zdjęcia ze statywu z lustrzanki. Za zdjęcia i filmy odpowiada obiektyw z jasnością 2.0 z matrycą UltraPixels. Matryca ta ma być dużo bardziej czuła (potrzebuje mniej światła) niż matryce w konkurencyjnych smartfonach. I chyba tak jest. Niestety w dzień przekłada się to na razie na to, że zdjęcia są trochę prześwietlone. Zmiany w oprogramowaniu będą konieczne. Kamera ma optyczną stabilizację obrazu, ale na filmach tego specjalnie nie widać. Nadal liderem pod tym względem pozostaje Nokia Lumia 920. HTC ONE ma także kłopoty z regulacją jasności filmu – nie jest ona płynnie zmieniana.

Najdziwniejszą funkcją HTC jest funkcja HTC Zoe. Gdy ją włączymy to zamiast jednego zdjęcia mamy w pamięci aparatu zapisane 20 zdjęć i krótki 3 sekundowy film. Film ten z krótkim komentarzem możemy wysłać do specjalnego portalu zoeshare.htc.com W tym portalu film jest dostępny przez pewien czas i później kasowany. Ta usługa naprawdę nie ma najmniejszego sensu i raczej nikt z niej nie będzie korzystał. Robienie konkurencji dla Facebooka i Youtube w takiej formie to słaby pomysł.

Dużo lepszym pomysłem jest aktywna galeria zdjęć i filmów. Telefon sam przygotowuje bardzo fajne pokazy naszych zdjęć. Zdjęcia i filmy są montowane z muzyką, co daje naprawdę fajny, choć zwykle trochę przypadkowy efekt. Galeria wspiera obsługę media serwerów, ale udało się nam z nich pobierać tylko zdjęcia – odtwarzanie filmów nie działało w ogóle.

 

 



Przykładowe zdjęcia:



Przykładowe wideo:

Odtwarzacz muzyki – ocena 5

HTC ONE to świetny odtwarzacz muzyki. Do dyspozycji melomana jest aplikacja Music (przygotowana przez HTC), aplikacja Play Music (przygotowana przez Google) oraz oczywiście inne aplikacje ze sklepu Google Play – my testowaliśmy Deezera. Najciekawszym programem jest Music. Oferuje on bardzo ładny, ale nie przeładowany interfejs. Rozwija skrzydła w trybie poziomym – wówczas możemy w czasie odtwarzania muzyki oglądać bardzo ładne wizualizacje graficzne. Program oferuje także wyświetlanie tekstów, ale nie udało nam się skorzystać z tej funkcji. Szkoda, że HTC nie oferuje bliższej integracji odtwarzacza z Youtube, bo teledyski są coraz bardzo popularne, szczególnie wśród najmłodszych. Music potrafi także ściągać okładki, zdjęcia artystów. Przebija go chyba tylko Walkman znany z Xperii Z.

Zakupy plików muzycznych możliwe są w sklepie 7digital, który współpracuje z HTC i jest domyślnie zainstalowany w smartfonie. Lepszym jednak rozwiązaniem jest na pewno Deezer, czy Spotify.

Odtwarzacz wideo – ocena 5

Testowanie odtwarzaczy w topowych telefonach zaczyna być bardzo nudne. Kolejny telefon odtwarza wszystkie wgrane do niego filmy i wykłada się na jednej rzeczy: w naszym testowym pliku MKV nie słychać dźwięku, bo jest zakodowany w formacie AC3. W innych filmach dźwięk jest dużo lepszy i głębszy niż u konkurenji, bo HTC ONE ma bardzo fajne głośniki stereo wbudowane w idealne miejsca obok ekranu. Sam obraz jest niesamowicie płynny, a kolory piękne. W czasie odtwarzania możemy z filmów pobierać klatki. Mamy też wygodny dostęp do zegarka i stanu baterii, co jest bardzo przydatne np. w czasie podróży pociągiem lub samolotem. 

HTC nadal nie oferuje w Polsce swojego serwisu z filmami HTC Watch.

Obsługa plików Office – ocena 6

Za obsługę plików Office odpowiada pakiet Polaris Office instalowany przez HTC w wersji Premium z opcją edycji plików biurowych. Testowe dokumenty wczytywały się bardzo szybko, a edycja przebiegała bez najmniejszych problemów. Takie podejście do plików biurowych to ostatnio rzadkość nawet w najdroższych telefonach, więc należy się z tego bardzo cieszyć. Dokumenty PDF przegląda się w programie PDF Viewer.

 

HTC Sense TV – ocena 5

HTC Sense TV to rozbudowany wirtualny pilot do naszych urządzeń multimedialnych w domu. Jego głównym zastosowaniem jest obsługa dekodera/telewizora. HTC Sense TV wyświetla nam program kanałów telewizyjnych dostępnych w Polsce i po wstępnej konfiguracji możemy bezpośrednio z tej aplikacji zmieniać kanały w naszym telewizorze lub dekoderze. W czasie naszych testów okazało się jednak, że w aplikacji jest kablówka UPC, ale nie ma już wersji ustawienia kanałów dla klientów starego Aster. Gdy jednak mamy platformę telewizji cyfrowej lub właściwą opcję kablówki to HTC ONE zmienia się w naprawdę zaawansowanego i wygodnego pilota. Ma bowiem ukryty port podczerwieni w przycisku włącznika.

 

 

Kid Mode/Parent Dashboard – ocena 5

Kid Mode to odpowiedź na rozwiązanie znane z Windows Phone, czyli Kid’s Corner. Coraz częściej coraz mniejsze dzieci zabierają rodzicom ich smartfony i chcą się nimi bawić – grać, rysować, słuchać audiobooków. HTC zdecydowało się na współpracę z firmą Zoodles, która dostarcza pakiety aplikacji dla dzieci. Dziecko po odpaleniu Zoodles ma teoretycznie zablokowany dostęp do innych aplikacji. Rodzice mają swój specjalny panel (Parent Dashboard), w którym mogą włączać i wyłączać aplikacje oraz ograniczać dostęp do niektórych funkcji Zoodles. Niektóre funkcje są naprawdę zadziwiające: rodzic może np. zablokować daną postać z kreskówki lub ustalić, że dziecko będzie miało lepszy dostęp do gier matematycznych lub rozwijających zdolność czytania.

Bateria – ocena 4

Bateria HTC ONE jest na stałe zamknięta wewnątrz obudowy. Pojemność baterii jest dokładnie taka sama jak w Xperii Z, czyli wynosi 2300 mAh. Co to oznacza dla użytkownika. Przy pełnej synchronizacji danych, korzystaniu z Facebooka, maili itd., ale bez słuchania muzyki i oglądania filmów HTC ONE działa prawie przez całą dobę. Najlepiej podłączać go więc na noc do ładowarki. Zapewne osoby, które wyłączą w nim WLAN, Bluetooth i transmisję danych będą się cieszyć nim bez ładowania przez 2-3 dni, ale oczywiście takich użytkowników nie będzie zbyt wielu.

Dla osób, które lubią „bawić się” w oszczędzanie energii w telefonie HTC przygotował specjalną aplikację (w Sony jest to Stamina), która nazywa się po prostu Power saver. Obniża ona szybkość procesora, podświetlenie ekranu, wyłącza wibracje oraz wyłącza transmisję danych, gdy ekran jest wygaszony.

Podsumowanie

HTC ONE będzie konkurował na polskim rynku głównie z Xperią Z i Samsungiem S4. Ci co mają kupić iPhone raczej nie będą się nad nim zastanawiali. W czym HTC ONE jest lepszy od Xperii? Ma na pewno ciekawszy interfejs użytkownika i lepsze głośniki. Xperia wygrywa lepszą kamerą i swoją wodoodpornością. Ich wygląd różni się całkowicie, więc pozostanie kwestią gustu. Na pewno HTC ONE można polecić każdemu. To genialny smartfon z najwyższej półki, szybki, z boskim ekranem, z LTE, z NFC i świetnym interfejsem. Brawa dla HTC. Teraz trzeba trzymać kciuki za dostawy, bo właśnie pojawiły się w Internecie plotki, że ONE będzie opóźniony.

Opinie:

Opinie archiwalne (16):

Komentuj

Komentarze / 16

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: