Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
HTC Sensation należy do TOP3 najbardziej zaawansowanych smartfonów na świecie. Na szczycie walczy o prymat z iPhone 4 i Samsung Galaxy S II. Nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest najlepszy. Samsung ma najlepszy ekran, iPhone 4 najwięcej aplikacji, a HTC Sensation najlepszą nakładkę na system, czyli interfejs użytkownika HTC Sense 3.0. HTC Sensation to genialny telefon, który jest marzeniem szczególnie tych, którzy od paru lat z uwielbieniem patrzą na dotychczasowe osiągnięcia tego tajwańskiego producenta telefonów.
Zestaw – ocena 4
Nasz testowy zestaw nie był jeszcze finalnym zestawem sprzedażowym. Otrzymaliśmy tylko kabel USB, ładowarkę (wykorzystuje kabel USB), kartę pamięci microSD 8 GB oraz sam telefon.
Obudowa – ocena 5
HTC Sensation ma chyba najdziwniejszą obudowę jaką można spotkać obecnie w telefonie. Tylna klapka jest zintegrowana z bokami telefonu. Gdy chcemy wsadzić do telefonu baterię, kartę SIM lub kartę pamięci całą obudowę oddzielamy od ekranu. Wygląda to nieco kosmicznie i niezbyt elegancko. Rozwiązanie ma to jednak swoją zaletę – telefon jest sztywny i nic w nim nie skrzypi. Tylna część telefonu jest trójkolorowa, co też wyróżnia się na tle konkurentów. Z tyłu znajdziemy obiektyw kamery oraz lampę błyskową złożoną z dwóch osobnych diod. Przód obudowy jest już bardziej zachowawczy. Nad ekranem znajduje się głośnik, czujnik światła i kamera do wideo rozmów i chatów internetowych. Pod ekranem znajdziemy cztery dotykowe przyciski standardowe dla systemu Android: home, menu, back i search.
Oczywiście największą atrakcją w smartfonach jest obecnie sam ekran – tutaj jest to Super LCD 4.3 cala z bardzo dużą rozdzielczością 540x960 pikseli. Ekran ma format 16:9. Ekran wygląda bosko, dotyk obsługiwany jest doskonale, kolory również są fantastyczne. Gorzej jest jednak, gdy Sensation porównujemy bezpośrednio z konkurencją – okazuje się wówczas, że nie jest aż tak różowo i Galaxy S II ma znacznie lepszy wyświetlacz. Ekran w Senstation wykorzystuje Gorilla Glass.
Obudowa Sensation podobno została zaprojektowana z błędem i ulega „uchwytowi śmierci”. Gdy jednak telefon trzymamy normalnie to żadne wahania zasięgu nie są obserwowane. Problemy z zasięgiem są więc jedynie kaczką dziennikarską.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5
HTC Sensation jest napędzany przez procesor Qualcomm Snapdragon dualcore 1.2 GHz. Telefon jest oczywiście bardzo szybki, ale w benchmarkach ulega swoim dualcorowym konkurentom. Pamięć urządzenia to 768 MB, a pamięć ROM to 1024 MB.
System/ustawienia – ocena 6
HTC Sensation wykorzystuje system Android w wersji 2.3.3 z nakładką HTC Sense 3.0. Platfoma ta jest bardzo stabilna i w czasie testów ani razu się nie zawiesiła.
Ekran główny/nakładka – ocena 6
Za obsługę ekranu głównego odpowiada rozwiązanie HTC Sense – tutaj w wersji 3.0. Jest to chyba najładniejsza i najbardziej praktyczna nakładka na Androida jaką sobie można wymarzyć. Główną zmianą w stosunku do wersji 2.1 jest wspaniały pomysł na odblokowywanie ekranu. Możemy go odblokować w standardowy sposób przechodząc do ekranu głównego lub też uruchomić od razu jedną z czterech aplikacji, których skrót „wyciągniemy” wcześniej na ekran blokady. To w sumie prosty patent, ale dotychczas nikt na niego nie wpadł. Tło ekranu logowania może być dynamiczne – najlepszą opcją jest odpalenie funkcjonalności pogody. Takie same tło może być widoczne na jednym z 7 pulpitów dostępnych na głównym ekranie. Gdy za oknem błyskają pioruny również ekran naszego Sensation przecinany jest błyskawicami – posiadacze innych smartfonów będą mdleli z zazdrości ;-)
Dodatkowym bonusem do nakładki są widżety – jest ich na pewno ponad 100. Oczywiście większość nie jest zbyt przydatna, ale niektóre oferują realną wartość dodaną (bo przyspieszają naszą pracę z telefonem), a dodatkowo potrafią być naprawdę ładne.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Przy tak dużym ekranie klawiatury ekranowe są już naprawdę bardzo wygodne i deklasują małe klawiaturki fizyczne znane z niektórych modeli. Pisanie nawet dłuższych maili czy SMS-ów to prawdziwa przyjemność.
Kontakty – ocena 6
Książka adresowa w HTC Sense 3.0 to prawdziwy kontaktowy kombajn. Możemy włączyć lub wyłączyć podgląd naszych kontaktów w telefonie, karcie SIM, koncie GMAIL, Facebook, Facebook for HTC Sense lub na innych kontach z których zamierzamy korzystać. Telefon automatycznie łączy nasze kontakty GMAIL z kontaktami z Facebooka. Gdy ma jakieś wątpliwości to prosi nas o pomoc. Na górze listy mamy dostęp do naszych poszczególnych książek adresowych. Każdemu kontaktowi możemy przypisać własny dzwonek lub np. blokować jego połączenia. Kontakty możemy łączyć w grupy. Jest genialnie!
Kalendarz – ocena 6
Kalendarz to kolejna genialna aplikacja - wygląda wspaniale i działa wspaniale. Pełna integracja z Facebook, z prognozą pogody, obsługa wielu kalendarzy to tylko wybrane elementy całej usługi.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4
Aplikacja telefonu nie wyróżnia się niczym specjalnym. Jej wadą jest to, że gdy próbujemy wpisać fragment numeru bez kodu kraju (a kod ten jest wpisany do książki adresowej) to telefon nie znajduje tego kontaktu i musimy wpisywać cały numer. Lepiej działa wyszukiwanie kontaktów po wpisaniu części ich nazwy. Smart dialing wymaga więc „tuningu”. Jakość dźwięku jest dobra, ale chyba Samsung i iPhone oferują trochę więcej. Na pewno jednak można stwierdzić, że tzw. uchwyt śmierci to wyłącznie kolejna „sensacja internetowa” i nie ma on znaczenia w codziennym użytkowaniu telefonu.
Kamera – ocena 5
Kamera w HTC Sensation ma matrycę 8 megapikseli i podwójną diodę LED. To obecnie standard w topowych telefonach. Podobnie jak LG Optimus 2X oraz Samsung Galaxy S II nasz HTC potrafi nagrywać materiał FULL HD. Co jest dosyć zabawne, większość osób nie może uwierzyć, że chodzi o prawdziwe FULL HD 1080p, a nie „zwykłe” HD. Smartfony z dualcore naprawdę potrafią odtwarzać i nagrywać materiał w tym standardzie. Jakość zdjęć i wideo jest bardzo dobra, choć płynność filmów jest delikatnie mniejsza niż w Samsungu. Zdjęcia również są nieco bardziej rozmazane, ale są to już naprawdę niuanse. Wielkie brawa dla HTC za wspaniały interfejs aparatu i kamery, a szczególnie za wygodny dostęp do tzw. efektów specjalnych zmieniających zdjęcie.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film nagrany telefonem:
Mapy/Nawigacja – ocena 5
HTC poważnie traktuje usługi lokalizacyjne i oferuje bezpłatny dostęp do map całego świata. Dodatkowo musimy płacić jedynie za możliwość nawigowania. To dobre rozwiązanie, choć wariant firmy Nokia jest oczywiście jeszcze bardziej atrakcyjny. Dodatkowo możemy także dokupić informacje o ruchu drogowym i radarach. Mapy jak zwykle w telefonach HTC dostarcza firma ROUTE 66.
Przeglądarka – ocena 6
Przeglądarka internetowa to jedna z większych zalet Androida w stosunku do konkurencji. Jej szybkość działania jest już legendarna. W HTC Sensation dodatkowo jest wspomagania przez procesor dualcore i ekran 4.3 cala. Tak duży ekran to wielka zaleta przy przeglądaniu Internetu – gdy przesiadamy się na iPhone 4 to wydaje nam się przez chwilę, że strony internetowe przeglądamy na zegarku, a nie smartfonie. W HTC Sensation bardzo dobrze działa system dopasowywania szerokości czytanej kolumny do ekranu – to znacznie ułatwia pisanie.
Należy także pamiętać o usłudze Chrome to Phone, czyli możliwości wysyłania linków z przeglądarki na PC bezpośrednio do przeglądarki telefonu.
Odtwarzacz wideo – ocena 5
HTC Sensation bez problemu odtworzył wszystkie nasze pliki testowe zakodowane Xvidem i w formacie MPEG4. Format FULL HD nie stanowił problemu. Niestety testowy plik MKV nie był w ogóle widoczny w galerii telefonu. W przypadku Samsunga Galaxy S II ten sam plik był widoczny, ale zawieszał smartfona podczas przewijania materiału wideo.
Oprócz naszych własnych filmów HTC teoretycznie udostępnia nam możliwość zakupu filmów w usłudze HTC Watch. Oczywiście w Polsce ta usługa nie jest dostępna i musimy zadowolić się oglądaniem trailerów.
Przeglądarka zdjęć – ocena 6
Przeglądarka zdjęć w HTC Sense to kombajn, który potrafi przeglądać pliki ze zdjęciami z pamięci telefonu, z Facebooka, Flickr, z Picasa oraz z media serwerów w naszym domu czy biurze. Dodatkowo każde zdjęcie możemy wysłać do kilkunastu popularnych serwisów i usług. Nie można chyba mieć większych wymagań.
Serwisy społecznościowe – ocena 6
HTC ma świadomość aktualnej ważności usług typu Facebook i Twitter. Telefon jest w pełni zintegrowany z serwisami społecznościowymi. Stworzono także specjalną platformę Facebook for HTC, która współpracuje bezpośrednio z książką adresową, kalendarzem, galerią a także kilkoma widżetami społecznościowymi m.in. Friends Stream oraz Friends Channel. Niestety FB do HTC potrafi odświeżać strumień wiadomości jedynie w ustalonych z góry odstępach czasu – najmniejszy okres to godzina. Dla fanów FB oznacza to, że muszą ręcznie odświeżać stream lub po prostu klikać w ikonę natywnej aplikacji Facebook.
Obsługa plików Office – ocena 5
HTC Sensation do otwierania plików biurowych wykorzystuje pakiet Polaris Office. Nasze testowe pliki, które zwykle sprawiają telefonom ogromne problemy w przypadku Sensation otworzyły się niemal natychmiast. Zapewne jest to duża zasługa procesora dualcore.
Współpraca z PC – ocena 4
Po podłączeniu telefonu do komputera mamy do dyspozycji pięć różnych opcji: samo ładowanie, udostępnianie Internetu, HTC Sync, podłączanie telefonu jako dysk przenośny oraz podłączanie smartfonu do Internetu przy wykorzystaniu łącza komputera PC. Opcji jest trochę zbyt dużo jak dla masowego użytkownika. Telefon synchronizuje dane z komputerem poprzez program HTC Sync. Nie jest to narzędzie porównywalne z iTunes, ale wystarczy osobom, które lubią korzystać z kablowej synchronizacji danych.
Bateria – ocena 3
Bateria w Sensation działa przy ciągłej synchronizacji danych, częstej „zabawie menu” i bez dzwonienia około dobę. Nie jest to tragiczny wynik – jest to obecnie nieformalny standard dla najbardziej zaawansowanych urządzeń. Bateria ma pojemność 1520 mAh (ogniwo BG58100).
Podsumowanie
HTC Sensation to marzenie większości fanów HTC i Androida. Na rynku ma tylko dwóch poważnych konkurentów: Galaxy S II i iPhone 4. Naprawdę trudno dać rekomendację, który z nich jest najlepszy. Galaxy S II ma najlepszy ekran, iPhone 4 najlepszą baterię, a Sensation najlepszą nakładkę na Androida, czyli sam interfejs oraz zestaw widżetów. HTC Sensation możemy polecić każdemu kto szuka najbardziej zaawansowanego smartfona i dodatkowo ma spore nadwyżki finansowe.
Zalety:
procesor dualcore
duży ekran
bardzo dobry system
bardzo dobry UI HTC Sense 3.0
nagrywanie wideo FULL HD
Wady:
dziwnie rozkładana obudowa
brak bezpośredniego wyjścia HDMI (tylko dodatkowa przejściówka)