Klasa smartfonu E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
HTC Sensation XL with Beats Audio to zestaw smartfon plus słuchawki (prawie tak ważne jak telefon). W naszym przypadku były to duże “zewnętrzne” słuchawki beats by dr.dre wyprodukowane przez firmę Monster. Sam telefon HTC również jest oznaczony logiem beats, a po podłączeniu słuchawek włącza się w nim specjalny tryb beats, który dodaje muzyce przestrzeni i dynamiki. Należy podkreślić, że nie jest to zestaw dla audiofilów. Jest to komplet, który zadowoli osoby (niekoniecznie najmłodsze), które uwielbiają słuchać muzyki tanecznej, R&B i RAP-u.
Oprócz walorów muzycznych należy podkreślić niewątpliwe zalety smartfona HTC Sensation XL oraz piękny wygląd telefonu, jak i samych słuchawek. Urządzenie mieliśmy okazję testować przez dobre kilka tygodni i naprawdę jesteśmy całym zestawem zachwyceni. Gdyby tylko był nieco, albo np. dużo tańszy ;-)
Zestaw – ocena 6
W testowym pudełku znaleźliśmy biały telefon, kabel USB, który jest wykorzystywany także przy ładowaniu telefonu oraz słuchawki. Telefon nie jest wyposażony w kartę pamięci, bo kart nie obsługuje. Słuchawki są „zwykłymi” słuchawkami – nie mają pilota do obsługi muzyki oraz telefonu. Nie mają też mikrofonu. Wszystkie elementy zestawu są wykonane z białego tworzywa. Problemem związanym ze słuchawkami beats jest to, że są bardzo chętnie podrabiane w Chinach, więc należy je kupować wyłącznie z pewnego źródła.
Obudowa – ocena 5
Biały HTC Sensation XL with Beats Audio jest jednym z najładniejszych obecnie smartfonów dostępnych w Polsce w sprzedaży. Jego głównymi konkurentami są biały iPhone oraz białe smartfony Samsunga – S II oraz Note. Obudowa XL wykorzystuje stosowany wcześniej patent HTC i tylna klapka stanowi prawie całą obudowę telefonu. Sprawia to, że smartfon jest bardziej sztywny i mniej skrzypi. Wadą obudowy jest jej waga – XL waży ponad 160 g. Dla porównania S II waży tylko 116 g. Najważniejszą częścią smartfona jest oczywiście ekran – tutaj ma przekątną 4.7 cala. Większy jest już tylko Note. Ekran jest krytykowany za stosunkowo małą rozdzielczość (480x800 pikseli), ale chyba piszą to osoby, które nigdy nie korzystały z tego telefonu – jakość obrazu i kolorów jest w nim naprawdę niesamowita. Należy także pamiętać, że zbyt duża rozdzielczość może powodować problemy z niektórymi aplikacjami. Pod ekranem znajdziemy 4 „sensoryczne” androidowe przyciski, w tym naszą ulubioną, bo bardzo przydatną lupę. Gniazdo słuchawek i włącznik są zlokalizowane na górze telefonu. Port USB jest z boku co może uniemożliwiać ładowanie smartfona w większości samochodowych uchwytów. Z tyłu i z przodu obudowy znajdują się obiektywy kamer: 8 i 1.3 megapiksela. Główna kamera jest wspomagana przez dual LED.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5
Każdy kto spojrzy na XL założy, że na pewno w środku drzemie dualcore. Tak jednak nie jest – HTC wykorzystało Snapdragona z jednym rdzeniem taktowanego zegarem 1.5 Ghz. Ma to oczywiście wpływ na wyniki w benchmarkach, ale w codziennym użytkowaniu już nie. Telefon bardzo sprawnie radzi sobie z Androidem oraz z multimediami. Odtwarzaliśmy na nim materiał HD oraz materiał wideo o szerokości 1440 i telefon wykonywał polecenia bez zająknięcia. Także wszystkie bajery HTC Sense go nie spowalniają. Procesor z jednym rdzeniem ma pewną przewagę nad procesorami dualcore – jest bardziej oszczędny energetycznie.
Pamięć ROM w HTC Sensation XL teretycznie ma pojemność 16 GB. Dla użytkownika jest jej oczywiście sporo mniej. RAM ma wielkość 768 MB.
System/ustawienia – ocena 5
W HTC Sensation XL nie znajdziemy jeszcze najnowszego Androida Ice Cream Sandwich 4.0. Należy się jednak spodziewać, że niedługo otrzymamy do niego uaktualnienie do ICS. W XL znajdziemy natomiast najnowszą wersję HTC Sense 3.5. To najładniejsza nakładka dla smartfonu z Androidem jaka istnieje (oczywiście jest to tylko subiektywna ocena). Widżety z HTC Sense są naprawdę genialne – pomijając ich niesamowitą grafikę są także bardzo przydatne. HTC Sense to również subtelna integracja różnych usług m.in.:
kontaktów z mediami społecznościowymi i komunikatorami (Facebook, Twitter, Skype)
galerii z kilkunastoma usługami różnego typu
konkurencyjnych mediów społecznościowych w usłudze FriendStream
Ekran główny/nakładka – ocena 6
HTC Sense 3.5 to najbardziej zaawansowana nakładka na Androida jaka obecnie istnieje. Przygoda z nim zaczyna się już od ekranu blokady telefonu. Pomysł na aktywne ringi jest naprawdę świetny. Możemy wybrać sobie cztery funkcje, które startują bezpośrednio z ekranu blokowania. Największe emocje wzbudza oczywiście widżet pogody z odgłosami deszczu, mgłą spowijającą ekran, czy deszczem wycieranym przez wirtualna wycieraczkę. To bajery, ale wyróżniające HTC z rynku nudnych nieco Androidów. Najbardziej przydatnymi widżetami są widżety: People, Weather, Clock oraz Friends Stream. To widżetowe majstersztyki i tylko Samsung może się z nimi równać. Możliwości personalizacji interfejsu (zresztą daje złudzenie 3D) jest od groma. Nakładka nie spowalnia telefonu i wszystko działa jak burza. Do dyspozycji użytkownika jest 7 pulpitów na głównym ekranie.
Należy także podkreślić, że HTC Sense to nie tylko główny ekran – to także drobne smaczki, które towarzyszą nam w różnych standardowych usługach Androida. HTC Sense zapewnia także szerszą niż seryjna androidowa integrację Androida z mediami społecznościowymi. Na HTC Sense składają się takie usługi jak Reader, Stocks, HTC Likes, HTC Hub, Locations, Watch. Ta ostatnia nadal nie działa w Polsce.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Gdy ekran ma 4.7 cala to wpisywanie tekstu, nawet szybko, nie stanowi żadnego problemu. Szczególnie klawiatura pozioma jest naprawdę ogromna. XL to świetny program dla wielbicieli chatów, komunikatorów, twitterów i Facebooka.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5
Aplikacja telefonu wspiera smart dialling, ale niestety, aby znaleźć kontakt z numerem 50170…, który ma +48 dopisany z przodu trzeba wpisać ciąg znaków +4850170. Lepiej działa wpisywanie nazwy kontaktu. Podczas wybierania numerów widzimy zdjęcie z Facebooka, ale także np. aktualny ostatni status danej osoby. W XL bardzo dobrze działa także wybieranie głosowe. W książce możemy także zablokować wyświetlanie kontaktów bez numeru telefonu (co jest ważne przy synchronizacji z Facebookiem). Jakość połączeń jest bardzo dobra. Testowaliśmy ją w sieci 3G Orange w Warszawie. Nawet bardzo długie połączenia z samochodu nie były rozłączane.
Kamera – ocena 4
Główna kamera w HTC Sensation XL ma matrycę 8 megapikseli. To sporo, ale jak zwykle nie gwarantuje to świetnych zdjęć. Zdjęcia są poprawne, choć oczywiście ich rozdzielczość jest naprawdę imponująca. Bardzo duży plus należy się natomiast za interfejs użytkownika kamery oraz wbudowane w nią dodatkowe efekty specjalne - to zapewne także część pakietu HTC Sense. Tak samo jak z jakością zdjęć jest z jakością filmów – jest zaledwie poprawnie, choć XL potrafi nagrywać materiał HD 720p.
Przykłady zdjęć i film prezentujemy poniżej:
Przeglądarka – ocena 6
Przeglądarka internetowa XL jest naprawdę genialna. Każda strona internetowa z flash, odtwarzaczami wideo itp. działa tak jak na komputerze PC. To ważne, gdy zwiedzamy strony mniejszych firm, restauracji, stoków narciarskich – wówczas np. iPhone jest kompletnie nieprzydatny, a nasz XL rozwija wtedy swoje skrzydła. Przeglądarka bardzo szybko generuje nawet te bardziej skomplikowane strony.
Klient poczty – ocena 5
Klient poczty w HTC Sensation XL czasami robi użytkownikowi niespodzianki. Korzystaliśmy z konta GMAIL i raz na tydzień przestawało się ono synchronizować. Pomagało dopiero ręczne odświeżenie. Reszta funkcji (w tym wyszukiwarka i forwardowanie maili) działa naprawdę znakomicie.
Odtwarzacz muzyczny – ocena 6
Odtwarzacz muzyczny w HTC Sensation XL to potężna aplikacja z obsługą media serwerów, ściąganiem okładek, wyszukiwaniem teledysków itd. Odtwarzacz ma także swój widżet, który pojawia się na ekranie blokady ekranu podczas odtwarzania muzyki. Oczywiście najważniejszy jest dźwięk – tutaj ma on jakość klubowo – koncertową. Nie jest dokładny, precyzyjny, ale potężny. Meloman dostanie zawału, wielbiciel muzyki tanecznej także, ale z radości. Szkoda, że podczas wyszukiwania muzyki nie możemy posługiwać się po prostu katalogami na dysku.
Odtwarzacz wideo – ocena 6
Odtwarzacz wideo świetnie radzi sobie z materiałem HD oraz plikami Xvid i Dvix. Urządzenie nie obsługuje plików MKV i materiału FULL HD. Jakość obrazu i dźwięku w filmach jest niesamowita. XL testowaliśmy jako odtwarzacz wideo w samochodzie i małe dziecko było nim zachwycone, podobnie jak jego rodzice (bo mieli 2h spokoju).
Nawigacja i mapy – ocena 6
Po raz pierwszy w teście telefonu z Androidem możemy napisać, że jest na niego dostępna Automapa (na razie w wersji beta). Jest także do dyspozycji bezpłatna nawigacja Google i płatny Naviexpert. Dodatkowo w HTC znajdziemy także dedykowaną płatną nawigację HTC (Route 66). Nawigacja Google może korzystać z nakładki (interfejsu) HTC. Automapa jest na razie darmowa.
Android wyszedł tym samym na prowadzenie pod względem ilości dostępnych i dobrych jakościowo aplikacji nawigacyjnych.
Obsługa plików Office – ocena 5
Za obsługę dokumentów biurowych odpowiada seryjnie zainstalowany pakiet Polaris Office. Oprócz przeglądania plików biurowych oferuje on tworzenie nowych dokumentów Word i Excel. Pliki Word, Excel i Power Point otwierają się bardzo szybko. Duży ekran pozwala w miarę wygodnie przeglądać dokumenty, choć oczywiście do poziomu ergonomii tabletu, Note, czy laptopa jest jeszcze daleko.
Bateria – ocena 4
Bateria w XL działa jeden cały dzień. Niestety dosyć długo się ładuje – iPhone nadal miażdży pod tym względem konkurencję. Ogniwo ma pojemność 1600 mAh.
Współpraca z PC – ocena 6
Po podłączeniu HTC Sensation XL do komputera mamy 5 trybów współpracy do wyboru:
tylko ładowanie
disk drive
HTC Sync – czyli synchronizacja danych poprzez pakiet HTC Sync
USB tethering – czyli XL działa jako modem
Internet pass-through – podłączenie telefonu do Internetu przy wykorzystaniu łącza komputera PC
Należy się zastanowić, czy rozwiązania zastosowane w innych telefonach i systemach operacyjnych dorównują platformie HTC Sync – odpowiedź jest jedna….NIE.
Bajery – ocena 6
Głównym bajerem jest szpanerski beats. Gdy nie lubimy słuchać muzyki na słuchawkach to warto chyba kupić inny smartfon oferowany w niższej cenie. Gdy jednak chodzimy do klubów, słuchamy Ministry of Sound i całe dnie odtwarzamy teledyski na Youtube to beats by dr.dre jest dla nas wymarzony. Dodatkowo białe słuchawki dodadzą nam 10 punktów do lansu. Melomani bardzo krytykują jakość dźwięku systemu i słuchawek beats. Prawda jest taka, że są to słuchawki dla fanów muzyki tanecznej, a nie Chopina.
Podsumowanie
HTC Sensation XL wraz ze swoim młodszym kolegą Wildfire S wzbudzili na początku 2012 wielkie emocje. PLAY zaoferował je w specjalnej zimowej promocji w niezbyt atrakcyjnych cenach. Trudno się jednak było spodziewać, że XL będzie dostępny za 1 zł. To jeden z najbardziej topowych telefonów na świecie, szczególnie w zestawie ze słuchawkami beats. To wspaniałe urządzenie niemal bez wad. Nie ma może procesora dualcore, ale nie jest to problem. Sensation XL działa znakomicie, wygląda znakomicie – mógłby być tylko trochę lżejszy i tańszy.
Zalety:
piękny interfejs
świetny wygląd telefonu
dobry system
bezpłatna nawigacja
doskonały ekran
świetny odtwarzacz wideo
Wady:
waga telefonu
brak HDMI
brak Androida 4.0
cena!
słuchawki i system beats by dr.dre wyłącznie dla wielbicieli muzyki tanecznej