Huawei w Szwajcarii - 5G jest gotowe do wdrożenia i są pomysły na zarabianie na nowej sieci

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Huawei w Szwajcarii - 5G jest gotowe do wdrożenia i są pomysły na zarabianie na nowej sieci

W Zurychu odbyła się 10 edycja konferencji Global Mobile Broadband Forum. Motywem przewodnim było 5G. Huawei jako producent mówił o rozwiązaniach technologicznych i zaletach jakie niesie ze sobą nowa technologia. Operatorzy dzielili się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami związanymi z pierwszymi wdrożeniami 5G. Szybko stało się jasne, że 5G dla operatorów i użytkowników będzie wiązało się z większymi zmianami niż przejście z 3G na 4G – nie tylko przepustowość łącza i nowy sprzęt są tutaj istotne.

Huawei wskazuje zastosowania 5G

Huawei, jako producent rozwiązań sieciowych, wskazywał na wyzwania, którym sieć powinna sprostać w przyszłości. Strumieniowanie VR to 4 GB na każde 10 minut, a jedna minuta rozszerzonej rzeczywistości to 600 MB. Jednak 5G to nie tylko szybkość transmisji, ale także niskie opóźnienia, które pozwolą na zdalne sterowanie dronami czy samochodami. Jako przykład podana została kopalnia odkrywkowa, w której ze względów bezpieczeństwa wywrotki mogły jeździć z narzuconym ograniczeniem prędkości do zaledwie 10 km/h. Wprowadzenie zdalnego sterowania wywrotkami pozwoliło podnieść prędkość wywrotek do 35 km/h, zmniejszając przy tym koszty, ale także poprawiając bezpieczeństwo.

Jedni operatorzy chcą być pierwsi, inni celowo zwlekają

Niektórzy operatorzy, jak szwajcarski Sunrise, bardzo ekscytują się 5G. Sunrise już dziś udostępnia łączność 5G dla swoich klientów w Szwajcarii. Za to Telefonica jest bardziej sceptyczna. Enrique Blanco, będący szefem działu technologii, zwracał uwagę, że jeśli 5G ma być wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle i wielu innych segmentach o krytycznym znaczeniu, to niezawodność sieci powinna spełniać o wiele wyższe standardy niż dotychczas, bo jej awarie będą bardziej dotkliwe dla całego społeczeństwa. Dlatego Telefonica zamierza intensywnie rozbudowywać sieć dopiero w 2022 roku, gdy standardy zostaną dopracowane i zdążą okrzepnąć.

Operatorzy ma całym świecie szukają business case’ów, które sprawią, że zwrot z budowy 5G będzie szybszy.

Huawei ma gotowe rozwiązania

Huawei kolejny raz przekonywał w Zurychu, że ma gotowe rozwiązania technologiczne 5G, dostosowane do każdej przestrzeni - od wnętrz budynków, przez nieduże latarnie, aż po duże zespoły anten. Ich rozmiary i waga zmniejszyły się względem starszych generacji. Huawei zwraca uwagę, że wdrożenie 5G to wspólny wysiłek, w który są zaangażowani nie tylko producenci sprzętu i operatorzy, ale również konieczne jest opracowanie wspólnych zasad wykorzystywania infrastruktury miejskiej.

Joint Innovation Center Sunrise i Huawei

Podczas wycieczki mogłem obejrzeć kilka miejsc w Zurychu, w których umieszczone zostały różne wersje urządzeń nadawczo-odbiorczych, które już działają w sieci Sunrise w standardzie 5G.

Drugiego dnia jednym z punktów programu było zwiedzanie Joint Innovation Center zbudowanego wspólnie przez Huawei i Sunrise.

O tym ośrodku pisaliśmy już tutaj

Na miejscu można było zobaczyć farmę eksperymentalną, w której 5G zostało wykorzystane w hodowli krów. Według danych zebranych przez Sunrise udało się poprawić wydajność produkcji mleka o 35% bez stosowania środków hormonalnych i innych tego typu rozwiązań. Jednocześnie drony i samojezdne roboty samodzielnie identyfikują miejsca, w których potrzebny jest nawóz, nawodnienie, albo zabezpieczenie roślin przed szkodnikami i chorobami. Precyzyjne stosowanie pestycydów pozwoliło graniczyć ich użycie o 80%, a nawozów o 90%. Diagnoza dokonana z powietrza zostaje przekazana naziemnym robotom, które wdrażają polecenia w życie. Jeden z nich stoi przed siedzibą Sunrise.

5G ma również zastąpić wozy transmisyjne dla telewizji, jednocześnie umożliwiając stworzenie inteligentnych stadionów. Osoby oglądające mecz będą mogły samodzielnie wybierać kamerę, a także skorzystać z widoku VR. Za to kibice na stadionie będą mogli na smartfonach obejrzeć powtórki. Przewodnik Joint Innovation Center wspomniał, że w przyszłości telewizory będą miały od razu wbudowany odbiornik 5G. Idąc tym tropem, można domyślać się, że 5G docelowo ma zastąpić nie tylko dotychczasową infrastrukturę sieci komórkowej, ale do pewnego stopnia także będzie pełnić rolę sieci lokalnej. Podział między jednym, a drugim rodzajem sieci nie będzie tak oczywisty jak obecnie. W tym celu odbiorniki 5G muszą stać się bardzo tanie i powszechnie dostępne.

Strumieniowanie gier koniem pociągowym technologii 5G

Juchani Honkala, założyciel startupu Hatch przekonywał, że to gry będą koniem pociągowym dla technologii 5G. Zwracał uwagę, że przemysł growy ma w tej chwili największą wartość spośród wszelkie domowej rozrywki. 5G zapewni nie tylko dobre warunki do rywalizacji online, ale umożliwi uruchamianie gier bezpośrednio z platformy Hatch, w ciągu pojedynczej sekundy lub dwóch. Ma to przypominać uruchomienie filmu na YouTube czy Netflix, zamiast tradycyjnego pobierania i instalowania programów.

Uruchomienie gier na serwerach i strumieniowanie do urządzeń zapewni nie tylko łatwą dostępność, ale jednakowe warunki dla wszystkich użytkowników, a także możliwość uczestniczenia w wielu rozgrywkach jako widz – serwery będą mogły strumieniować dowolny rodzaj widoku, a nie tylko widok z oczu grającego, ale opierając się o ten sam stan gry. Jedna docelowa platforma ma też znacząco ułatwić pracę deweloperom, którzy będą mogli tworzyć kod tylko z myślą o niej, nie dostosowując produktu do różnych urządzeń. Tak jak Stadia od Google ma skupiać się na rynku konsol i PC, tak Hatch ma być liderem rynku mobilnego i gier mobilnych.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: