Huawei: Polska i Rumunia dążą do wykluczenia dostawców na podstawie stronniczych i niejednoznacznych kryteriów

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 0
Huawei: Polska i Rumunia dążą do wykluczenia dostawców na podstawie stronniczych i niejednoznacznych kryteriów

Portal Politico napisał w poniedziałek o liście wysłanym do wiceszefowej KE ds. konkurencji Margrethe Vestager 11 września, w którym Huawei poinformowała, iż proponowane zasady bezpieczeństwa dotyczące sieci 5G w Polsce i Rumunii mogą zawierać zapisy sprzeczne z prawem UE.

Huawei wskazuje, że Polska i Rumunia dążą do „wykluczenia dostawców na podstawie stronniczych i niejednoznacznych kryteriów dotyczących niektórych dostawców 5G ze względu na ich pochodzenie geograficzne”. „Huawei sprzeciwia się tym propozycjom legislacyjnym, które są sprzeczne z podstawowymi zasadami UE”.

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE przekazało PAP stanowisko Polski w tej sprawie. Departament Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informuje w nim, że Polska współpracuje z państwami członkowskimi, Komisją Europejską i Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) nad harmonizacją sposobu wdrożenia środków strategicznych (prawnych), technicznych i wspierających dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa w 5G zgodnie z uzgodnionym na poziomie europejskim zestawem narzędzi.

"Przygotowany projekt zmian w przepisach dotyczących Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, które m.in. mają umożliwić ocenę ryzyka dostawców oprogramowania, urządzeń i usług wykorzystywanych w szczególności przez operatorów usług kluczowych, operatorów infrastruktury krytycznej i operatorów telekomunikacyjnych, zawiera opis procesu stosowanego wobec wszystkich dostawców, bez względu na państwo ich pochodzenia. Projekt ustawy nie zawiera mechanizmów zakazujących, wykluczających lub dyskryminujących działalność gospodarczą jakichkolwiek podmiotów" - informują polskie władze.

Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM przekazał też, że zgodnie z opinią ministra właściwego do spraw członkostwa Polski w Unii Europejskiej projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy Prawo zamówień publicznych nie jest sprzeczny z prawem UE.

"Propozycja nowelizacji ustawy była przedmiotem trwających ponad miesiąc publicznych konsultacji, w ramach których zgłoszono ponad 700 uwag i propozycji zmian (uwagi zgłosiła również firma Huawei), które są aktualnie analizowane i będą omawiane w ramach konferencji uzgodnieniowych planowanych w ostatnim tygodniu listopada" - czytamy w stanowisku polskich władz.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: