Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Huawei Ideos U8500 już od kilku miesięcy jest na polskim rynku, ale dopiero teraz stał się sławny. Jest to chyba pierwszy telefon tej marki, który będzie promowany w telewizji i to od razu przez samego Kubę Wojewódzkiego. Sam Kuba niestety dla firmy Huawei używa telefonu BlackBerry, ale to i tak wielka chwila dla chińskiego producenta. Chce on zawojować rynek najtańszych smartfonów. Jest to nowy segment, bo dotychczas smartfon nie kosztował 400 zł w wolnej sprzedaży. Huawei Ideos U8500 to chyba najwolniejszy smartfon jakiego testowaliśmy, ale i tak dzięki temu, że ma na pokładzie system Android to według nas jest lepszy np. od każdego telefonu z Symbianem. Chociaż jego „wnętrzności” są dużo gorsze od Samsungów z systemem bada, to bardzo dobry system pozwala mu na bezpośrednią walkę także z tymi smartfonami. Ideos jest lepszy także od sławnego modelu Avila, ale nie jest już lepszy od telefonów LG, Samsung i Sony Ericsson z systemem Android.
Zestaw – ocena 4
W zestawie dla testerów Huawei znajdziemy sam telefon, kabel USB oraz zasilacz. Zasilacz korzysta z kabla USB. W komplecie brakuje nawet najtańszych słuchawek. Słuchawek nie ma, a telefon jest wyposażony w radio FM, które bez tych słuchawek nie działa. Jest za to karta pamięci 1 GB.
Obudowa – ocena 4
Huawei Ideos U8500 wygląda bardzo elegancko i jest dobrze wykonany. Niestety jakość materiałów można ocenić dopiero po kilku miesiącach użytkowania telefonu, ale na razie na urządzeniu nie pojawiły się żadne rysy i wytarcia. Co nam się nie podoba – gniazdo ładowarki umieszczone na górze obudowy, brak dedykowanego spustu migawki, karta pamięci ukryta wewnątrz obudowy oraz brak przycisku HOME ( nie wiadomo jak wywołać listę ostatnio uruchomionych aplikacji). Po ekranem zamiast przycisku Home jest touchpad, który nie jest w ogóle potrzebny, gdy telefon ma ekran dotykowy.
Wyświetlacz – ocena 3
Wyświetlacz Huawei U8500 to ekran 3.2 cala o rozdzielczości 320x480 pikseli. Nie są to parametry najlepszego ekranu na świecie, ale należy pamiętać, że Huawei miał być w założeniu jednym z najtańszych smartfonów na świecie. Wielkość ekranu pozwala na w miarę wygodną pracę, a jego jakość również nie będzie przynosiła nam wstydu. Dopiero bezpośrednie porównanie z droższymi smartfonami pokazuje, że ekran ma słabe kąty widoczności, a jego kolory i jasność nie są najlepsze.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 3
Huawei Ideos U8500 to chyba najwolniejszy smartfon jaki testowaliśmy. Jego prędkość przypomina trochę prędkość sławnego modelu T-Mobile G1. Procesor 600 MHz jest za wolny do obsługi multimediów (także filmów z Youtube). Pozwala jednak na całkiem wygodne korzystanie z większości pozostałych funkcji systemu Android 2.2. Pamięć telefonu to podobno 256 MB (RAM) i 512 MB (ROM).
System/ustawienia – ocena 5
Android (tutaj w wersji 2.2.1) to obok iOS najlepszy mobilny system operacyjny na świecie. Jego ergonomia i funkcjonalność nie mają sobie równych. Wspaniale działa w nim przeglądarka, kontakty, mail, kalendarz. W Huawei jest dostępny mobilny hotspot i bezpłatna nawigacja satelitarna. Gorzej jest z multimediami, ale w tym przypadku wina leży po stronie wspominanego procesora.
Ekran główny/nakładka – ocena 5
Huawei nie przygotował własnej nakładki na interfejs Androida i jest to bardzo dobra decyzja. Obciążyła by ona dodatkowo słaby procesor smartfonu. Do dyspozycji użytkownika jest 5 pulpitów na których możemy rozkładać widżety, ikony programów i skróty do aplikacji lub np. kontaktów. Od PLAY otrzymujemy specjalną wersję tapety. Przewijanie pulpitów jest czasami delikatnie opóźnione.
Po raz pierwszy w Androidzie spotkaliśmy się z sygnalizacją aktywnej transmisji danych – być może jest to funkcja zamówiona przez PLAY dla użytkowników, którzy nie wiedzą, że smartfony lubią sobie co chwilę pobrać jakąś paczkę danych z Internetu.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Choć ekran Huawei Ideos U8500 nie jest największy to bez problemu możemy korzystać z klawiatury QWERTY w widoku pionowym. Wygodniejszą opcją jest pisanie w poziomie, ale często krótkie wiadomości piszemy bez obracania naszego smartfona. Brawa dla Huawei i Androida.
Kontakty – ocena 6
Kontakty w telefonie to również standardowe rozwiązanie Google. Pełna integracja z kontaktami GMAIL oraz z kontaktami Facebooka pozwala nam na wygodne zarządzanie z dowolnego urządzenia naszą listą znajomych. Nawet przy około 500 kontaktach lista przewija się bez najmniejszych problemów.
Kalendarz – ocena 6
Kalendarz w naszym Huawei wygląda bardzo atrakcyjnie. Widok agendy, dnia, tygodnia, miesiąca pozwoli zadowolić każdego biznesmena lub zaganianego studenta. Pełna synchronizacja z GMAIL zapewnia backup danych w chmurze. Brakuje integracji kalendarza z Facebookiem.
Telefon i jakość połączeń – ocena 5
Telefon testowaliśmy tylko w Warszawie, więc jest to obszar z dobrym zasięgiem sieci 3G PLAY. Jakość dźwięku w telefonie była bardzo dobra – również rozmówcy słyszą nas bez zakłóceń. Sama aplikacja telefonu jest wyposażona w smart dialing, więc każde wpisanie fragmentu numeru lub nazwy od razy wyszukuje nam pożądany przez kontakt.
Przeglądarka – ocena 4
Przeglądarka Androida 2.2 jest doskonała, choć wolny procesor w Huawei powoduje, że wczytywanie stron trwa naprawdę długo. Szczególnie gdy porównamy tę samą przeglądarkę w szybszym smartfonie to widać, że samo oprogramowanie bez odpowiedniego „napędu” nie rozwinie skrzydeł. Niestety w przeglądarce Huawei nie działa funkcja zoom w oparciu o multitouch – strony zoomujemy małymi wirtualnymi przyciskami plus i minus.
Kamera – ocena 3
Temat kamery i aparatu fotograficznego w najtańszych telefonach zawsze traktowany jest po macoszemu. Podobnie jest w przypadku Huawei Ideos U8500. Kamera 3 megapiksele robi słabe zdjęcia i kręci słabe filmy – za tą jednak cenę możemy to firmie Huawei chyba wybaczyć.
Przykłady zdjęć i filmów:
Nawigacja – ocena 5
Standardowo w Androidzie mamy dostęp do bezpłatnej nawigacji firmy Google. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale prawdopodobnie będzie się ono szybko rozwijać. W Huawei kulała trochę szybkość podawania komunikatów. Na przykład będąc dopiero na rondzie otrzymywaliśmy komunikat, którym zjazdem należy z tego ronda zjechać. Słabą jakość miała także synteza dźwięku w nawigacji (może to znowu problem procesora). Nawigacja jest zintegrowana z wyszukiwarką, z komendami głosowymi, z kontaktami. Mamy dostęp do bazy POI oraz do bezpłatnych Informacji o korkach (Traffic).
Odtwarzacz muzyczny – ocena 4
Odtwarzacz muzyczny obsługuje playlisty, okładki albumów, sortuje nasze biblioteki MP3, ale nie jest zintegrowany z żadnym sklepem muzycznym, ani też nie oferuje automatycznego wyszukiwania teledysków na Youtube. Z wygodnych funkcji jest dostępna opcja Party shuffle, która pozwoli obsłużyć mniejszą „domówkę”.
Odtwarzacz wideo – ocena 2
Odtwarzacz wideo w Huawei nie działa dobrze. Słaby procesor nie pozwala na prawidłowe odtwarzanie filmów. Odtwarzacz gubi klatki, zawiesza się itd. Za tak niską cenę nie można więc mieć w pełni funkcjonalnego odtwarzacza Xvidów i filmów HD.
Przeglądarka zdjęć – ocena 4
W przeglądarce zdjęć niestety nie działa przewijanie znane z innych Androidów. Aby zobaczyć kolejne zdjęcie musimy trafić palcem dokładnie w małą strzałkę. Są za to rozbudowane funkcje „share”, co trochę ratuje wygodę korzystania z przeglądarki zdjęć.
Serwisy społecznościowe – ocena 5
Android 2.2 jest już świetnie zintegrowany z Facebookiem. Oprócz natywnego klienta tego portalu mamy także pełną integrację Facebooka z galerią, kontaktami. Trochę dziwne jest to, że Facebook w Huawei nie jest połączony z aplikacją kalendarza.
Youtube – ocena 6
Aplikacja Youtube, podobnie jak natywny odtwarzacz wideo, nie daje sobie rady przy tak słabym procesorze. Filmy skaczą i gubią większość klatek.
Obsługa plików Office – ocena 6
Za obsługę plików Office odpowiada znany pakiet Documents To Go. Aby skorzystać pełnej funkcjonalności trzeba dokupić jego pełną wersję. Najdziwniejsze jest jednak to, że nasz wolny Huawei bardzo szybko otworzył testowe, naprawdę skomplikowane pliki Word, Excel, Power Point i PDF. To świetna informacja dla osób, które potrzebują narzędzia do prostej edycji plików biurowych.
Sklep z aplikacjami – ocena 5
Android Market to jak wiadomo świetny sklep z aplikacjami mobilnymi. W Huawei działa on wystarczająco szybko, więc nasz telefon bez problemu będziemy mogli rozbudować o nowe funkcjonalności. Szczególnie wygodną funkcją w sklepie Androida jest opcja „update all”, która pozwala na automatyczne pobranie uaktualnień – pojawiają się one bowiem dosyć często.
Współpraca z PC – ocena 4
Huawei Ideos U8500 we współpracy z PC wykorzystuje pakiet HUAWEI Hi Suite, który można pobrać ze strony:
http://www.huaweidevice.com/resource/mini/201105239635/hi_suite_en/
W czasie naszych testów serwery Huawei odmówiły posłuszeństwa i musieliśmy się zadowolić sterownikami USB, które można pobrać z tej samej strony. Oczywiście bez sterowników telefon też bez problemu można wykorzystywać jako pamięć zewnętrzną. Same sterowniki są potrzebne tylko do współpracy z pakietem SDK (dla deweloperów aplikacji).
Bateria – ocena 3
Bateria w Huawei to ogniwo 1150 mAh - 4.3 Wh. Telefon wymaga ładowania raz na dobę. W czasie testów prawie nie korzystaliśmy z połączeń głosowych, a tylko transmitowaliśmy dane, głównie w sieci WLAN i kilka godzin dziennie w sieci 3G. Codzienne ładowanie jest więc wynikiem przeciętnym.
Bajery – ocena 3
Jako, że jest to najtańszy smartfon to nie ma szans na znalezienie w nim np. łącza HDMI lub kamer 3D. Największym „bajerem” tego telefonu jest jego cena oraz całkiem spora funkcjonalność.
Podsumowanie
Huawei Ideos U8500 dzięki testom PLAY stał się obecnie jednym z bardziej znanych smartfonów w Polsce. Gdy go kupimy musimy pamiętać, że powinniśmy do naszego abonamentu głosowego dokupić pakiet danych. Bez niego zakup smartfona ma niewielki sens. Bez pakietu danych możemy korzystać z naszego telefonu w domu lub w pracy poprzez sieć WLAN, ale w tych lokalizacjach wygodniej jest korzystać z internetu na komputerze, a nie na małym ekranie telefonu. Huawei Ideos U8500 to smartfon dla naprawdę początkujących użytkowników. Ma pełną funkcjonalność Androida, ale słaby procesor sprawia, że multimedia nie działają na nim poprawnie. Gdy jednak chcemy mieć dobrego klienta e-mail oraz w miarę fajną mobilną przeglądarkę internetową to Huawei Ideos U8500 będzie bardzo dobrym pomysłem.
Zalety:
Niska cena
niezły wygląd
wspaniały system operacyjny
Wady:
jest bardzo wolny
kamera bardzo kiepsko nagrywa zdjęcia i robi filmy
brak multitouch