Huawei P10 - tryb PRO w aparacie

Akcje partnerskie
Opinie: 2

Akcja partnerska

Tryby automatyczne kamer smartfonów są bardziej zaawansowane niż kiedykolwiek wcześniej. Bez problemu osiągniemy dobre wyniki korzystając z trybu automatycznego lub tematycznego. Można więc zadać sobie pytanie po co dodawany jest tryb manualny, nazywany profesjonalnym, skoro automatyka jest aż tak dobra? Odpowiedź jest prosta - nawet najbardziej zaawansowane algorytmy nie wezmą pod uwagę intencji osoby fotografującej. Tryb PRO daje użytkownikowi większą kontrolę nad finalnym i wymarzonym efektem. Najważniejsze jest jednak to, że korzystanie z trybu PRO w ogóle nie jest skomplikowane i każdy może wykorzystać jego zalety w czasie wakacyjnych podróży.

To jest łatwe!

Jedną z cech, która odróżnia Huawei P10 od innych telefonów, jest właśnie wygoda i prostota z jaką uruchamiamy tryb PRO. Nie musimy w tym celu wyświetlać ekranu ze wszystkimi trybami i szukać go na liście. Wystarczy rozwinąć kciukiem dodatkowe menu ustawień manualnych znajdujące się tuż ponad spustem migawki, nie przerywając kadrowania zdjęcia. To bardzo ułatwia skorzystanie z konkretnych ustawień, gdy są nam akurat potrzebne. Dobra ergonomia odróżnia profesjonalne aparaty fotograficzne od amatorskich kompaktów. Huawei postanowiło czerpać wzorce od najlepszych.

Korekcja ekspozycji

Korekcja ekspozycji jest jedną z bardziej przydatnych funkcji, dlatego niektóre aparaty fotograficzne posiadają dedykowane pokrętło służące właśnie korekcji ekspozycji. Działanie funkcji jest intuicyjne, polega na rozjaśnieniu lub przyciemnieniu zdjęcia względem wyjściowej jasności ustawionej przez tryb automatyczny.

Automatyczny pomiar jasności tak ustawia ekspozycję, aby całe zdjęcie miało możliwie równomierną jasność, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej ekspozycji ludzkiej skóry. Algorytmy są na tyle zaawansowane, że potrafią rozpoznać określone kadry, wiedząc że jaśniejsze niebo znajduje się u góry, a ciemniejsze otoczenie na dole kadru.

Często się jednak zdarza, że interesuje nas coś co znajduje się w szczególnie jasnych bądź ciemnych partiach obrazu. Gdy fotografujemy zachód słońca, chmury, refleksy światła na gładkich powierzchniach, albo chcemy uzyskać artystyczny efekt ciemnej sylwetki postaci na jasnym tle to najlepsze efekty uzyskamy przyciemniając zdjęcie. Gdy interesują nas szczegóły w cieniach, twarz osoby fotografowanej pod światło, to możemy w prosty sposób zdjęcie rozjaśnić.

Korekcja ekspozycji jest podawana w stopniach EV - Exposure Value. Nie trzeba jednak znać tych jednostek, aby posługiwać się korekcją ekspozycji. Smartfon oferuje podgląd kadru na żywo już z uwzględnieniem korekty ekspozycji. Wystarczy przesuwać palcem po skali, obserwując na ekranie jak obraz się przyciemnia i rozjaśnia, a następnie wybrać taką korekcję, która naszym zdaniem wygląda najlepiej i pokrywa się z oczekiwaniami. Po jakimś czasie pracy z tą funkcją można nabrać wprawy i z góry przewidywać o ile punktów EV chcemy zrobić korekcję na plus, bądź na minus w danej sytuacji.

ISO

Czułość to jeden z głównych parametrów podczas fotografowania. Określa jak bardzo czuła ma być matryca rejestrująca obraz. Zasada jest bardzo prosta – im czułość mniejsza tym jakość zdjęcia jest lepsza, ale wymagane jest więcej światła, aby zdjęcie poprawnie naświetlić. Im czułość wyższa, tym łatwiej zrobić zdjęcie trudniejszych warunkach oświetleniowych, za to zwiększa się cyfrowy szum i spada liczba detali.

Domyślnie automat tak dobiera czułość ISO, aby można było zrobić nieporuszone zdjęcie z ręki i w większości sytuacji jest to wybór optymalny, bo najczęściej fotografujemy w taki właśnie sposób.

Czasem jednak sytuacja odbiega od standardowej, bo mamy na przykład możliwość fotografowania ze statywu. Wówczas ustawiona przez automat wysoka czułość nie ma uzasadnienia i niepotrzebnie obniża jakość obrazu. Jeśli fotografujemy nocą i telefon jest stabilnie umocowany bądź oparty, bez obaw można ustawić najniższą czułość ISO 50 i nie przejmować się długim czasem naświetlania, ciesząc się najwyższa jakością, która w trybie automatycznym zwyczajnie nie jest dostępna w takiej sytuacji.

Kiedy następnym razem będziesz miał okazję do pięknego wieczornego zdjęcia, wyjmiesz Huawei P10 i już będziesz wiedział jak uzyskać najlepszy efekt.

Migawka

Migawka określa jak długo obraz będzie naświetlany. Automat dobiera dowolny czas otwarcia migawki, który pozwoli właściwie naświetlić zdjęcie, ustawiając jednocześnie jak najniższą czułość. Zwykle najdłuższy czas nie przekracza 1/20 sekundy. Najkrótszy czas otwarcia migawki w Huawei P10 to 1/4000 sekundy i będzie wykorzystywany głównie w sytuacjach bardzo mocnego, jasnego oświetlenia.

Podobnie jak w przypadku innych parametrów, migawkę można również wykorzystać do osiągnięcia kreatywnych efektów. Krótkie czasy naświetlania pozwalają zamrozić ruch, na przykład wodę lecącą z fontanny w postaci drobnych kropel. Im szybszy ruch, tym konieczny jest krótszy czas migawki. Wartość na poziomie 1/1000 sekundy pozwoli na przykad sfotografować biegnącego psa. Mając dostęp do ustawienia czasu otwarcia migawki można wymusić krótszy czas otwarcia migawki, mimo, że automat ustawiłby wtedy dłuższy czas, nie pozwalając na zamrożenie ruchu.

Dla odmiany, dłuższy czas otwarcia migawki nie zamrozi ruchu, ale odda jego dynamikę. Przejeżdżający samochód lub biegnąca osoba będzie trochę rozmazana na całkowicie ostrym tle, co potęguje wrażenie szybkości. Długi czas otwarcia migawki można wykorzystać do techniki tzw. panoramowania. Mając długi czas otwarcia migawki śledźmy poruszający się obiekt, tak aby pozostawał w centrum kadru, możliwe w tym samym miejscu. Przy odrobinie wprawy sam poruszający się obiekt będzie ostry, za to tło rozmyte, co jeszcze bardziej podkreśli dynamizm ruchu.

Maksymalny czas naświetlania w przypadku Huawei P10 w trybie PRO to aż 30 sekund. Można dzięki temu fotografować nawet w środku nocy, przy odrobinie światła odbitego przez księżyc.

Ustawiamy ostrość

W przypadku autofocusa najlepiej widać jak skuteczny jest automat w przypadku Huawei P10 – ostrość ustawiana jest szybko i pewnie. Wygodnie możemy wskazać palcem miejsce, w którym ma zostać ustawiona i gotowe. Sprawdza się w większości przypadków.

A trybie PRO można przełączyć się między trzema ustawieniami. AF-S to tryb pojedynczego zdjęcia. Pozwala ustawić ostrość w danym punkcie i zablokować ją. Wówczas jeśli ktoś przejdzie przed naszym obiektywem, tymczasowo przesłaniając swoją osobą kadr, ustawienie ostrości nie zmieni się, zostając tam, gdzie pierwotnie została ustawiona.

AF-C to tryb ciągłego ustawiania ostrości. Jest przydatny, kiedy odległość między osobą fotografująca a obiektem fotografowanym może się zmieniać. W efekcie tryb często wykorzystywany jest w fotografii poruszających się obiektów. Każde zdjęcie powinno być ostre, bez względu na zmianę położenia.

MF to tryb ręcznego ustawiania ostrości, który całkowicie wyłącza „automat” i pozwala regulować ostrość samodzielnie w zakresie od zdjęć makro do nieskończoności.

Tryb Pro nie tylko dla profesjonalistów

Tryb Pro przyda się każdemu, kto lubi lub nawet kocha robić zdjęcia. Nie wymaga wcale przeczytania kilkunastu książek na temat fotografii i technik fotografowania. Mobilna fotografia z Huawei P10 ma tę zaletę, że efekty regulacji parametrów można obserwować na żywo, jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Dlatego zamiast posługiwać się teoretyczną znajomością poszczególnych aspektów fotografii i ich wpływowi na finalny obraz, można wypróbować jakie ustawienia dają najlepsze efekty i najbliższe naszym oczekiwaniom.

Regulacja ekspozycji EV pozwoli dostosować jasność zdjęcia do określonych potrzeb, czas otwarcia migawki S pozwoli zamrozić ruch lub celowo go rozmyć, czułość pozwoli kontrolować jakość obrazu, a manualne ustawienie ostrości pozwoli na pełną kontrolę nad ostrością w trudniejszych warunkach.

Wszystkie regulacje są łatwo dostępne tuż ponad spustem migawki i pozwolą wprowadzić korekty nawet gdy trzymamy Huawei P10 w jednym ręku. Wystarczy wypróbować co ten smartfon i jego kamera mają nam do zaoferowania. Nie ma również żadnych obaw przed eksperymentami - w ustawieniach aparatu można przywrócić wszystkie parametry do ustawień domyślnych jednym kliknięciem.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Turpistyczna pisze: 2017-08-11 17:02
    Turpistyczna ta "akcja partnerska" :)
    3
  • Users Avatars Mini
    East pisze: 2017-08-11 18:43
    Pomimo fantastycznych parametrów w telefonach firmy Huawei, niestety jak dla mnie jest jedna rzecz która dyskwalifikuje te telefony. A mianowicie w trybie PRO jeżeli ustawimy nawet małe ISO, kiedy staramy się rozjaśnić zdjęcie poprzez wydłużanie czasu naświetlania to do pewnego momentu udaje się to zrobić. Jednakże przy pewnym rozjaśnieniu podgląd na ekranie się "zatrzymuje" na pośrednim ustawieniu i pomimo dalszego wydłużania czasu naświetlania nic się nie dzieje. W praktyce przy ustawieniu np. ISO 50, czas naświetlania 2sek. przy dziennym oświetleniu, na ekranie wyświetli się podgląd zdjęcia które będzie "lekko za jasne" a po zrobieniu zdjęcia okazuje się że wyszła tylko biała plama i zdjęcie jest totalnie prześwietlone. Najczęściej robiąc zdjęcia telefonem korzystam właśnie z trybu PRO i taki błąd oprogramowania (jak dla mnie to błąd) dyskwalifikuje te telefony :( Niestety ten sam efekt występuje w Mate 9 Pro, P10, P10 Lite, P9 Lite 2017 i wszystkich innych z które testowałem i posiadały tryb PRO. Pozostaje mieć nadzieję że kiedyś firma poprawi ten problem poprzez aktualizacje oprogramowania.
    2

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: