Twój smartfon Huawei może być jeszcze szybszy

Akcje partnerskie
Opinie: 5

Akcja partnerska

Smartfony to tak naprawdę niewielkie komputery osobiste z własnym systemem operacyjnym i aplikacjami. Producenci dbają, aby działały jak najlepiej i jak najszybciej, ale użytkownik również może w tym pomóc. W przypadków smartfonów Huawei, coraz więcej zadań optymalizacyjnych przejął sam system operacyjny i najnowsza nakładka EMUI, ale kilka poniższych porad przyda się każdemu z nas.

Aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł

Instalowanie aplikacji wyłącznie ze sklepu Google PLAY to najważniejsza wskazówka dotycząca zarówno optymalnego działania naszego smartfona, jak i bezpieczeństwa. Google Play jako źródło programów to szereg oczywistych zalet – szybko wyszukamy odpowiedni program, przed instalacją łatwo sprawdzimy komentarze innych użytkowników i ich oceny, a także sprawdzimy jakie funkcje oferuje dana aplikacja. Wszystkie programy zainstalowane przez Google Play będą się automatycznie aktualizować. Nowe aktualizacje mogą przynosić poprawki bezpieczeństwa, nowe funkcje, ale również szybsze działanie i poprawki błędów.

Uprawnienia aplikacji

Nawet instalując programy wyłącznie z sklepu Google Play warto zwracać uwagę o jakie uprawnienia proszą aplikacje. Aplikacja aparatu z pewnością poprosi o dostęp do aparatu i mikrofonu, być może również do lokalizacji GPS. Natomiast na przykład zwykła gra nie powinna prosić o dostęp do funkcji telefonicznych. Jeśli o nie prosi, to jest to podejrzane i lepiej to uprawnienie zablokować lub zrezygnować w ogóle z instalacji tego akurat programu.

Liczba aplikacji ma znaczenie

Jedną z głównych zalet smartfonów jest możliwość instalowania na nich dodatkowych aplikacji. Jednak każda aplikacja zostawia w systemie swoje trzy gorsze, wymaga aktualizacji, tworzy pliki tymczasowe. Trzymanie zbyt wielu programów, zwłaszcza takich, z których nie korzystamy, niepotrzebnie zaśmieca system i zajmuje pamięć. Ograniczenie liczby zainstalowanych rzeczy ułatwi zarządzanie smartfonem, i dobrze wpłynie na wydajność naszego urządzenia. Jeśli testujemy kilka programów np. z prognozą pogody, już po wybraniu ulubionej, pozostałe niezwłocznie odinstalujmy.

Centrum zarządzania

W smartfonach Huawei znajduje się specjalny „hub” do zarządzania smartfonem i kwestiami związanymi z jego „czyszczeniem” i bezpieczeństwem. Ta specjalna aplikacja to Phone Manager. Po jego uruchomieniu smartfon sam skanuje swoją pamięć i określa co może zostać zoptymalizowane. Wystarczy dotknąć przycisku Optymalizuj, a Menadżer automatycznie usunie pliki tymczasowe, zamknie otwarte w tle aplikacje, zaktualizuje bazę programu antywirusowego, zadba o optymalny czas działania na baterii wyłączając zbędne usługi.

Z poziomu menadżera można także podejrzeć zużycie danych mobilnych, zarządzać listą zablokowanych kontaktów, włączyć tryby oszczędzania energii, zablokować dostęp do aplikacji kodem PIN, czy określić które aplikacje mogą wyświetlać powiadomienia na ekranie blokady.

Twój smartfon sam dba o siebie

Huawei, wraz z EMUI 5.1 wprowadził inteligentne zarządzanie smartfonem, bazujące na zaawansowanej technologii machine learning. Dzięki temu telefon uczy się zwyczajów użytkownika i dopasowuje do nich w taki sposób, aby zaoferować jak najlepszą wydajność.

W praktyce oznacza to, że telefon nauczy się, które aplikacje są przez nas najchętniej używane i dłużej będzie utrzymywał je w pamięci RAM, co znacząco przyspieszy ich uruchamianie. Podobny mechanizm dotyczy zarządzania zasobami procesora, gdy najbardziej wymagające, najczęściej używane aplikacje zostaną przydzielone do najszybszych rdzeni procesora. Za to mniej priorytetowe aplikacje będą częściej usuwane z pamięci podręcznej, aby zwolnić miejsce.

EMUI 5.1 w telefonach Huawei z serii P rozpoznaje ponad 85% działań użytkownika, co skutkuje skróceniem czasu uruchamiania aplikacji od 20% do 70%, a dostęp do plików w pamięci po wielu miesiącach jest o 50% szybszy, niż w innych smartfonach z systemem Android.

Karta pamięci

Smartfony spełniają aktualnie rolę zarówno odtwarzaczy muzycznych, odtwarzaczy plików wideo, aparatów fotograficznych i kamer, a także nadają się wyśmienicie do słuchania audiobooków - wszystkie te pliki zajmują naprawdę dużo miejsca w pamięci urządzenia. Wbudowane 64 GB w Huawei P10 powinno większości użytkownikom wystarczyć. Gdy jednak nasze wymagania są jeszcze większe, to aby nie borykać się z komunikatem o kończącej się pamięci w telefonie, można włożyć do smartfona dodatkową kartę pamięci o pojemności sięgającej nawet 256 GB. Pozwoli to osiągnąć pojemność większą niż w niejednym laptopie, a koszt dodatkowej karty pamięci jest stosunkowo niewielki.

Najnowsze smartfony Huawei zostały tak zaprojektowane, aby zapewnić optymalne działanie nie tylko po wyjęciu z pudełka, ale również po wielu miesiącach, gdy większość urządzeń konkurencyjnych producentów zauważalnie zwalnia i zaczyna nas irytować. Nad optymalnym działaniem czuwa EMUI 5.1 wraz z machine learning, który uczy się zwyczajów użytkownika, a następnie optymalnie zarządza zasobami, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Niezależnie od automatycznej konfiguracji, nadal warto znać podstawowe zasady „higieny” korzystania ze smartfona, wciąż bowiem wiele kwestii pozostaje w rękach użytkownika. 

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    gość pisze: 2017-07-10 18:10
    Może być szybszy jak wymienisz go na Samsunga:-))))
    3
  • Users Avatars Mini
    Malleus pisze: 2017-07-10 23:19
    "Twój smartfon Huawei może być jeszcze szybszy", dwie chińskie petardy kaliber 50 i dach wieżowca ? :-)
    7
  • Users Avatars Mini
    Ryszard pisze: 2017-07-11 22:36
    mam mate 9, i być może ten telefon może być szybszy, ale Huawei tak zaktualizował, że bateria działa krócej , a telefon się wiesza więc może kiedys tak zaktulizuje, że będzie szybciej dzialał i bateria będzie dłużej działała...
    4

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: