Fundacja Wiktora Czeszejko-Sochackiego 'Przeciwko Patologiom' rozpoczęła w maju br. drugą edycję akcji "Zareaguj przeciwko przemocy!". Idea, podobnie jak przed rokiem, jest oficjalnym sponsorem tej akcji.
Akcja "Zareaguj przeciwko przemocy!" składa się z trzech czteromiesięcznych integralnych części: przemoc w rodzinie, przemoc w szkole (środowisku) i przemoc w mediach. Opiera się na dwóch równolegle działających nurtach: informacyjnym i edukacyjnym. Aspekt informacyjny stanowi opis problemu, jego wagi i konsekwencji rozwoju. Aspekt edukacyjny jest swoistą "instrukcją obsługi",- dotyczy różnych typów pomocy, także w konkretnej chwili i sytuacji. Centrum Akcji jest linia 0 800 151 121 (czynna 80 godzin tygodniowo), w której można uzyskać: konsultacje, doradztwo psychologiczne i prawne, informacje o miejscach pomocy i interwencje. Jest to teraz jedyna bezpłatna linia informacyjno-edukacyjno-interwencyjna dla ofiar przemocy o zasięgu ogólnopolskim. Akcja skierowana jest nie tylko do ofiar, ale i do ludzi, którzy mają styczność z problemem i do tych, którzy szukają porad na wypadek ewentualnej styczności z nim. Ma ona na celu udzielanie informacyjno-edukacyjnej pomocy tym, którzy!
chcą ratować ofiary nadużyć (lub bezpośrednio dla ofiar). Fundacja współpracuje z Ministerstwem Sprawiedliwości - Departamentem Sądów Rodzinnych i Policją - Biurem Służby Prewencyjnej KG Policji. Więcej informacji o Fundacji znaleźć można na stronie internetowej: www.zareaguj.interia.pl.
Do Linii "Zareaguj przeciwko przemocy!" zadzwoniło już ponad 6.600 osób, z czego ok. 90% wystarczała pomoc doraźna. W 2002 roku, Fundacja udzieliła 209 porad prawnych, wysłała 150 pakietów informacyjnych i wygrała 47 zgłoszonych spraw (sądy rodzinne, ośrodki pomocy społecznej i pedagodzy szkolni), w tym: 35 razy w sprawach dzieci, 10 razy w sprawach rodzin, 2 razy w sprawach osób starszych. Ponad 70 innych interwencji jest w toku. Aktualnie prowadzony jest monitoring 4 spraw przed sądami rodzinnymi, w jednej sprawie (dzięki współpracy z patronami medialnymi) osoba molestująca zmuszona została do zgłoszenia się w Prokuraturze.
Akcja wpłynęła w dużym stopniu na zmianę postawy ofiar przemocy i zmobilizowała jej świadków do reagowania. Zła sytuacja materialna społeczeństwa połączona z brakiem bezpłatnych usług tego typu przekonała nas, że działalność ta jest nieodzowna. Statystyki potwierdzają to stanowisko. Przesłanką naszej działalności jest założenie, że jedynie reakcja na przemoc i czynny udział całego społeczeństwa w jej zwalczaniu umożliwi zmniejszanie się jej rozmiarów. Wymaga to ciągłego uświadamiania i przekonywania ludzi, że właśnie to jest jedyną szansą rozwiązania tego problemu. Fundacja zdecydowała się więc kontynuować Akcję "Zareaguj przeciwko przemocy!". W maju 2003 r. ruszyła więc druga edycja Akcji "Zareaguj przeciwko przemocy!".