5 października br. odbył się w Warszawie III Kongres Technologiczny zorganizowany przez Polkomtel we współpracy z firmami: Nokia, Hewlett Packard, IBM, Intel, Motorola, Oracle, Samsung, SAP, Siemens i Sony-Ericsson. W sesji plenarnej, seminariach i prezentacjach wzięło udział ponad 3000 uczestników reprezentujących blisko 1200 polskich i zagranicznych firm.
W czasie specjalnej sesji plenarnej wystąpił premier Marek Belka, który objął honorowy patronat nad kongresem. Gość specjalny kongresu Arun Sarin, prezes Vodafone Group, przedstawił potencjał i strategię Vodafone jako firmy działającej globalnie. Sarin nie chciał wypowiadać się na temat terminów dotyczących przejęcia większościowych udziałów w sieci Plus GSM. Sarin zapewnił jednak, że jego firma jest nadal zainteresowana polskim rynkiem.
Robert Krawczyk, szef sprzedaży i zarządzania relacjami z klientem w Polkomtelu, w swojej prezentacji przedstawił strategię rozwoju usług konwergentnych w sieci PlusGSM. Polkomtel już od dwóch lat świadczy usługi telefonii stacjonarnej i szerokopasmowego dostępu do Internetu. Za kilka tygodni Plus wprowadzi także nową ofertę połączeń międzystrefowych i F2M opartą na prefiksie. Możliwa będzie także preselekcja. Krawczyk obiecywał dziś klientom biznesowym 30% obniżkę kosztów telekomunikacji w firmie po wybraniu konwergentnej oferty Polkomtela.
Podczas kongresu został rozstrzygnięty konkurs „Przedsiębiorstwo Plus Technologia”, zorganizowany przez Polkomtel dla firm, instytucji i samorządów, które najefektywniej wykorzystują najnowsze rozwiązania teleinformatyczne. Laureatami zostali:
Miejski Zarząd Dróg, Mostów i Zieleni w Olsztynie za system sterowania ruchem drogowym przez GPRS;
Urząd Miasta Sopot za Komunalny System Bezpieczeństwa integrujący funkcjonowanie służb ratowniczych i komunalnych z wykorzystaniem usług GSM;
Firma Alima Gerber za system raportowania sprzedaży zrealizowany w technologiach WAP i WWW;
Miejskie Przedsiębiorstwo Transportowe Teletaxi w Łodzi za bezpłatną infolinię lokalizacyjną dla klientów;
Polfarmex z Łodzi za system Mobilnego Biura z wykorzystaniem usług sieci Plus GSM.
Szczegóły nagrodzonych rozwiązań
W kategorii „Rozwiązania infrastrukturalne z zakresu bezpieczeństwa publicznego” zwyciężył System zarządzania ruchem drogowym na platformie GPRS, wdrożony przez Miejski Zarząd Dróg Mostów i Zieleni w Olsztynie. System optymalizuje działanie sygnalizacji świetlnej, zwiększa przepustowość skrzyżowań oraz wpływa na wzrost bezpieczeństwa. Jury doceniło kompleksowość rozwiązania i możliwość rozbudowy systemu o dalsze moduły. System oparty jest na dostarczanej przez Plus GSM sieci transmisji danych łączącej urządzenia do sterowania i monitorowania ruchu pojazdów. Serwer centralny odbiera i przetwarza informacje z urządzeń w terenie i umożliwia przekazywanie poleceń od operatorów do urządzeń na wybranym obszarze lub ciągu komunikacyjnym. Sterowniki sygnalizacji świetlnej sterują ruchem na podstawie własnych detektorów pojazdów, mogą też być zarządzane zdalnie. System pobiera tez informacje meteorologiczne ze stacji pogodowych. Do centrum trafiają informacje o chwilowym stanie sygnalizacji świetlnej, awariach, natężeniu ruchu, prędkości i wielkości pojazdów, temperaturze nawierzchni i powietrza. Do serwera mogą być podłączone inne podsystemy, np. sterowanie oświetleniem miejskim czy powiadamianie o wolnych miejscach parkingowych.
W kategorii „Rozwiązania infrastrukturalne z zakresu ochrony zdrowia” zwyciężył Komunalny System Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Sopot. To pionierskie na skalę europejską rozwiązanie wyróżnia się wszechstronnością i najbardziej kompleksowym wykorzystaniem usług GSM. Projekt ten rozwijany jest przy współudziale Plus GSM od 2000 roku. System wykorzystuje wszystkie usługi, jakie umożliwia technologia GSM (połączenia głosowe, SMS, MMS, transmisja GPRS, telefonia konwergentna). Służby ratownicze i komunalne miasta zintegrowano w jedną sprawną strukturę, której zadaniem jest zapobieganie, wykrywanie i likwidacja zagrożeń życia i zdrowia. W sytuacjach ekstremalnych nadzór nad systemem przejmuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W kategorii „Rozwiązania biznesowe typu B2B” największe uznanie w oczach jury znalazł System Raportowania Sprzedaży firmy Alima Gerber, zrealizowany w technologii: WAP i WWW. Rozwiązanie to składa się z dwóch segmentów: serwisu WAP, za którego pośrednictwem przedstawiciele handlowi raportują sprzedaż dla określonego klienta, oraz serwisu WWW, dzięki któremu kierownik okręgu sprzedaży korzystając z GPRS ma dostęp do bieżących danych oraz analiz potrzebnych do zarządzania swoim zespołem. Dane są pobierane do firmowej hurtowni danych i stanowią podstawę dalszych analiz biznesowych. Dzięki wdrożeniu Systemu Raportowania Sprzedaży w krótkim czasie wzrosła efektywność organizacji pracy, skrócono czas potrzebny na podejmowanie newralgicznych decyzji oraz podniesiono precyzyjność systemów raportowania.
W kategorii „Rozwiązania biznesowe typu B2C” zwyciężyła Infolinia lokalizacyjna dla korporacji taksówkowej Teletaxi. Dzięki temu unikalnemu rozwiązaniu można zamówić taksówkę w każdym miejscu w Polsce, dzwoniąc z telefonu komórkowego pod bezpłatny ogólnopolski numer 800 400 400. W zależności od tego, skąd dzwoni klient, połączenie przekazywane jest do najbliższej centrali Teletaxi. Obecnie korzystając z tego rozwiązania, można zrealizować również inne zlecenia, np. wezwać pogotowie dźwigowe. Dzięki współpracy z Polkomtel SA liczba zamówień wzrosła o kilkanaście procent miesięcznie, przy jednoczesnym skróceniu czasu obsługi klienta o ponad o 50%. W znacznym stopniu zmniejszyła się również liczba reklamacji. Usługa ta jest atrakcyjna dla klientów, dodatkowo przyczynia się także do wzrostu przychodów i rozpoznawalności marki Teletaxi.
W ostatniej kategorii „Wewnętrzne rozwiązania biznesowe” zwyciężył Polfarmex Łódź za wdrożenie projektu Efektywne Zarządzanie Pracownikami, będącego przykładem kompleksowego zastosowania Mobilnego biura Plus GSM. Celem wprowadzenia tego rozwiązania była chęć optymalizacji i efektywniejszego zarządzania przedstawicielami medycznymi pracującymi w terenie. Każdy z nich wyposażony został w telefon komórkowy z planem taryfowym Plus Max oraz usługą Plus Turbo (drugi numer na jednej karcie SIM) dla rozmów prywatnych Zastosowano również system kontroli eksploatacji samochodów służbowych oparty na transmisji GPRS, który rejestruje prędkość, czas pracy samochodu, zużycie paliwa, częstotliwość i wielkość tankowań, przebytą trasę. Dzięki wprowadzeniu tych rozwiązań i współpracy z Plus GSM w krótkim czasie ograniczono w znacznym stopniu koszty operacyjne firmy, przy jednoczesnym wzroście efektywności pracowników.
Jury konkursu przyznało również wyróżnienia specjalne za wspólnie prowadzone projekty oraz kompleksowość i nowatorstwo rozwiązań dla: British-American Tobacco Polska SA, Carlsberg Okocim SA oraz POLPHARMA S.A. Zakłady Farmaceutyczne.